şükela:  tümü | bugün
 • konuya farklı bir açıdan dikkatinizi çekmek istiyorum ve şu an içinde bulunduğumuz durumun gelecekte case study olarak okutulacağını düşünüyorum.

  analizim ve öngörüm şu; gelecekteki insanlar dönemimizi incelerken büyük resmi göremediğimiz için yaptığımız çıkarımlarda yanıldığımızı farkedecekler.

  örneğin şortlu kızın darpedilmesini ve bu ve buna benzer olayların son zamanlarda artış göstermesini toplum olarak dinin yaygınlaşmasına, akp iktidarına, neslin yozlaşmasına vs vs bağlıyoruz. halbuki bu olaylar 90lı yıllarda da oluyordu. 80li yıllarda da oluyordu. ama o zamanlar her yerde kameralar yoktu. sosyal medya yoktu. olaylar bilinmeden ve yayılmadan kalıyordu. şimdi ise minibüslerde bile kamera var. dolayısıyla küçük bir olayı bile tüm türkiye bilebiliyor. hatta belki eskiden belki bu tür olaylar daha fazlaydı. onu da bilemiyoruz. ve biz de galeyana geliyor akp, din, yozlaşmaya yükleniyoruz. halbuki bu toplumun belki de mayası bu. belki de 1299'da ilk kurulduğunda da bunlar oluyordu. ama kamera ve sosyal medya olmadığı için bilme şansımız yok.

  bu durumda asıl yapmamız gereken çıkarım şu olmalı; teşekkürler bilim ve teknolojiye ki her yerde artık kameralar var, sosyal medya var ve olayla gizli kalmıyor.

  belki de önceden gizli kalan toplumun bu acı yüzünü şimdi görüyor ve şok yaşıyoruz. bu kadar da olmaz diyoruz. ama oluyor. oluyordu. olacak da. maalesef çünkü yapı bu. belki günümüzde geçmişe göre azalmış bile olabilir. insan korkar en azından gizli kamera vs var mıdır, sosyal medyaya düşer miyim diye daha da azalmış bile olabilir.

  işte gelecekteki insanlar bizim artan bu olayları bilim ve teknolojiye değil de akp ve dine bağlayıp yanıldığımızı yazacaklar.

  önümüzde duran buz gibi gerçek; mobese ve sosyal medyanın ortaya çıkardığı gizli kalmış çürük toplum yapısı.

  cep telefonundan yazmak zor oluyo. ama siz anladınız demek istediğimi.

  sevgiler
 • tırt analizdir.

  (bkz: büyük resim)
 • eskiden insanlık vardı. bu kadar yobazlık yoktu. o yüzden fıs analiz olmuş
 • yazarın kendi içinde çeliştiği, çelişmesi sebebi ile de geçersiz olan önerme..

  ne demiş?

  bu olaylar 80'ler, 90'larda da oluyordu.

  sonra ne demiş?

  her yerde kamera olmadığından biz bilemiyorduk..

  ulan madem bilemiyorduk, ne biliyorsun 80'lerde, 90'larda olduğunu.. bir de büyük resim diye zırvalamış.. büyük resim istiyorsan git trt arşivlerine bak.. uyuşturucu kaçakçısı ile yapılan röportaj var orada.. memleketin en alt kesimi diyebileceğin uyuşturucu kaçakçısının kibarlığını, naifliğini gör.. senin cumhurbaşkanında yok o kibarlık. yetmezse 80'lerdeki toplumun saygısını, insanlığını öğren büyüklerinden.. bunları öğren. öğren ki buraya gelip malum uzvundan çıkarım yapıp büyük resim hüloğğ diye analiz yapma
 • "bakkallar alışveriş merkezlerinin artmasıyla değil, bakkallığa ihanet ettiklerinden bitti" gibi bir tespit.
 • buradan case study yapan gelecek nesillere selam ederim.
  (bkz: selam)