şükela:  tümü | bugün
 • beraberinde belli bir otorite ve insiyatif kullanimi da getiren/getirmesi beklenen olgu
 • çoğu kişinin yapamadığı bir olgu
 • sorumluluk alma bir beceri isidir ayni zamanda. tecrubeli olacaksin, cesur olacaksin ve aldigin sorumlulugun farkinda olacaksin. orn: bir toplulugun temsilcisi olmak, eksi sozluge entry girmek
 • sorumluluk almak bir işi en iyi biçimde yapmayı yüklenmedir. bu tür sorumlulukta kişi, hiç kimseye hesap vermek zorunda olmasa bile, kendi vicdanına karşı hesap verme zorunluluğunu duyar. bir öğretmen genel olarak olağanüstü bir sapma olmadıkça sınıfındaki öğretiminden dolayı kendine karşı sorumludur. öğretmenlik (meslek) sorumluluğunu duyan bir kişi, kimsenin etkisi olmadan öğretmenlik görevlerini kendiliğinden yüklenir ve görevinin yapılmasına ilişkin hesabı vicdanına verir.
 • sorununu sorunum yapma halidir.
 • konu ile ilgilide şöyle bir yazı var ki, sorumluluk aldıkça coşan adam diye, okunable.
  http://eglendirmedairesi.wordpress.com/…cosan-adam/
 • her zaman her yerde yapilmamasi gerekendir.. zira yapilmasi gereken yeri cok iyi kestirip gerceklestirmek gerekir. onlarca milyon dolarlik is almis olan bir santiyede yoneticisinden, muhendisinden caycisina kadar tasin altina eline koymaktan korkan zavallilarla calisir iken yapmaya kalkistiginiz birsey ise birkac aydan sonra istifanizi vermenize neden olmasi kuvvetle muhtemel olan eylemdir..
 • semerinizi yemektir.
 • cok cok cok onemli. sivilize olmus bir insansan her konuda sorumluluk alman gerekiyor. yasadigin cografya adina sorumluluk almalisin mesela. belki savaslari elinde kelesinle sen baslatmadin, bombayi vucuduna sen baglamadin, o biber gazi fiseklerini sen sikmadin ama vergilerinle destekledigin, sistemine dahil oldugun devletin yapti. sen de sorumlusun o bodrumlarda katledilen insanlardan, cesedi gunlerce sokaklarda kalan yasli basli kadinlardan, cesedi gunlerce buzluklarda bekletilen o genclerden. gordugun butun kurtlerden ozur dilemelisin..
  sen de sorumlusun dersimde kimyasalla katledilen, madimakta yakilan, marasta corumda komsulari tarafindan kesilen insanlardan. butun alevilerden ozur dilemeslisin.
  sen de sorumlusun zorla techir ettirilen, yolda oldurulen, kalan mali mulku yagmalanan, sokak ortasinda hic ugruna vurulan gazetecilerden. butun ermenilerden ozur dilemelisin. daha nice ornek verilebilir..
  cinsiyetinden sorumlusun mesela. oldurulen, tecavuze tacize maruz kalan butun kadinlardan ozur dilemelisin. cinsinin zarar verdigi, travma yasattigi butun kadinlara vermen gereken tek sey destek ve sevgi olmali. gereksiz onyargilar degil.
  hicbir erkegin negatif kadin ongorusune katkida bulunmamali mesela sevgili kizkardeslerim. bir sonraki kadin icin olabildigince temiz bir alan birakmali, gerektiginde ozur dileyebilmeli bir erkekten bile..
  su kokusmus memleketi kurtarmanin bir yolu varsa gecmisimizle yuzlesip ozur dilemeyi bilmektir. sorumluluk almaktir. bu da boyle kafa guzel eyyorlamamdir. arz ederim.
 • ikiye ayrılır:
  a-kendinin, kendi yaptığın ya da kendine ait bir şeyin sorumluluğu
  b-başkalarının, başkasının yaptığı ya da başkalarına ait bir şeyin sorumluluğu

  a ile b arasına toroslar çok rahat yerleşir...