yanıtlar 9
 • anladigim kadari ile su ile bulusan lav suyu buharlastiriyor ve kabaca duduklu tencere gibi bir durum olusuyor. sonucta basinc cok artinca tencere patliyor.

  suyu bilemiyorum ama yanardag patlamasi yuzeye yaklasan magmamin ortaya cikardigi gazlarin (su buhari veya baska birsey) sikisip bir yerden delik bulunca patlamasi gibi bir olay.
 • yanardağ için de geçerli, gayzer denen şey bu işte. izlanda'da lav buzla temas ettiği için çok yaygındır.

  ayrıca jules verne'in esrarlı ada romanının sonundaki ada bu nedenle batar.
 • çok yüksek sıcaklıktaki viskozitesi yüksek yoğun bir eriyik olan kum-bor karışımı daha doğrusu sıvı cam (kum o sıcaklıkta camlasacaktir) büyük kütledeki su ile buluşur ise, suyu çok hızlı bir şekilde kaynatacaktir. su buharı sıkışacak ve hacmine sigamayacak. sonunda da güm. 7bin metreküp su ve 5bin tona yakın kum-bor karışımı düşünürsek, hayli yüksek bir termal enerji açığa çıkacak ve çok küçük bir alanda sınırlandıramayacağı için patlayacak. evet sıçtılar, o suyu oradan tahliye etmeleri lazım.. hem de acilen..
 • ha burada lav gölü içine atılan bir bidon suyun etkisi görülüyor. kapalı veya basınçlı bir ortam dahi değil.

  burada yapay gayzer
 • şöyle bir durum da söz konusu;

  mesela metal yangınlarında su kullanılamaz, çünkü 1000, 2000 ya da daha yüksek sıcaklık durumlarında, su hızlı bir şekilde elektrolize uğrayarak hidrojen ve oksijene ayrılır. ee zaten hayvan gibi sıcaklığın olduğu yere siz oksijen ve hidrojen basarsanız kıyamet kopar. nükleer ısınma durumlarında da sıcaklık çok yükselebileceği için suyu oksijen ve hidrojene çerirebilir buda termal patlamaya sebep olabilir.
 • ya amk iyi bari bir dizi izlediniz. ne kdar goygoy yapıyorsunuz.
 • ilk patlama şişen buhar yüzünden gerçekleşti. ikincide ise ilk patlamada ortaya çıkan hidrojenle(su=2 hidrojen+1 oksijen) havadaki oksijen birleşince gümmm. ikici patlamanın ilk patlamadan daha güçlü olduğunu söylüyor dyatlov.
 • bana göre dizideki en çarpıcı konu bu patlama riskiydi. tüm kıtanın ölümüne sebep olabilecek bir patlama.

  mesleğim gereği bazen indüksiyon ocaklarına içinde su yada buz bulunan şarj atılıyor. 1400 derecedeki eriyik çok şiddetli bir şekilde patlıyor. yakınlarda birileri varsa geçmiş olsun. benim söylediğim bunun mikro ölçeği.

  su, sıvı fazdan gaz fazına geçtiğinde sıcaklığa bağlı olarak hacmi binlerce kat artabilir. sıvı miktarı, eriyiğin sıcaklığı, sıvının bulunduğu hacim patlamanın şiddetini etkileyen faktörler. bu tarz bir patlamanın iki etkisi olacaktır, ilki basit gaz patlaması, yakın çevresi için yıkıcı olacaktır, ikincisi ise ilk patlamanın etkisi ile yüzlerce kilometre öteye taşınacak radyasyon. şu an 240kilometrekare alan yasaklı iken, belki böyle bir sonuç doğsa, tüm kıta yaşanamaz hale gelebilirdi.
 • bi bitin artık mk. got bitti şimdi de çernobil çıktı.