• var mıdır?

    nedense hdp'yi/ortak adayı/bir müstakbel siyasi gelişmeyi bahane ederek 7 haziran'daki mhp örneği gibi kritik eşikte bilinçli veya bilinçsiz, olası bir muhalefet birliğini kıracaklarını hissediyorum. özellikle artık parti politikalarını bile değiştirecek kadar güçlenmiş, ideolojik saplantının dibindeki bir kısım tabanın ve bazı radikal vekillerin böyle bir ihtimal doğuracağını ve belki de başarılı olacağını düşünüyorum.

    tabi bazıları öfkelenecek ama neticede 1 yıl önceki yerel seçimde iki ilde "hdp almasın" diye adayını çekmiş veya cumhur ittifakını desteklemiş bir partiden bahsediyoruz. soğukkanlı olmakta fayda var. bir diğer seçimde sadece iktidarın can havliyle çırpınışlarını değil; aynı zamanda öfkeli ve hali hazırda parçalı muhalefetin birlik olma/olabilme/kalma/kalabilme kudretini de göreceğiz.
  • yoktur. iyi parti milliyetçi ve muhafazakar kesime değil z kuşağına oynuyor, gençlerin ihtiyacına yönelik politikalar geliştiriyor. bu birinci etken.

    bahceli ve destici sert muhalefet yaparken bir anda yön değiştirdiler. ikisinin de ortak özelliği şudur : bunlar açıktan davet edilmedin tersine, perde gerisinde görüşmeler yapıldı. hele destici, başkanlık referandumu sürecinde saray'da iki saatlik görüşme sonrası tamamen değişti. bu duruma bbp yüksek istişare kurulu ne kadar isyan ederse etsin sonuç değişmedi.

    fakat akşener öyle değil. ne tehdit ne vaat ile yarar. dolayısıyla bu ittifak gerçekleşmez. bu da ikincisi.