yanıtlar 6
  • avrupa’daki kürtlerin böyle bir hakkı olmasına gerek yok zira kürtler de türkler gibi oraya bir nevi misafir olarak gitmişlerdir. fakat türkiye’deki kürtler zaten öz vatanlarında yaşıyorlar ve atadan dededen beri üzerinde özgürce yaşayıp kendi dilini kültürünü yaşadıkları halde son yüzyılda bu hakları ellerinden alınıp daha 10 sene öncesine kadar varlıkları ve dillerini konuşmaları bile yasaklanmıştı. kürtçe müzik dinlemek bile suç sayılıyordu bu ülkede.

    yani anlayacağın misafir gittiğin yer ile kendi evinde olmayı karıştırmamak gerek. türkiye’deki kürtler zaten anavatanlarında yaşıyorlar ve anadilde eğitim hakları yasak.
  • ingiltere'de milletvekili seçebilen ingiliz vatandaşı kürtler misafir mi sayılıyor? daha ziyade vatandaşlık haklarına sahip kişilerdir onlar. birleşik krallık'ta doğan kürt çocukların anadilde eğitim ihtiyacı ile türkiye'de doğan çocukların anadilde eğitim ihtiyaçları arasında ne gibi bir fark olabilir ki?

    vatandaşlık haklarına sahip ana babası; anadil olarak kürtçeden başka bir dil bilmeyen aynı çocuk için böyle bir talepte bulunmak yerine, sadece ingiliz dilinde verilen eğitimi gönül hoşluğuyla kabul ediyor. kürtçe işlenen matematik dersi isterük diye tuturmuyor.
  • turkiye devleti kendi cebinden para verip avrupadaki turk cocuklari kendi kültürlerine yabanci kalmasin diye mebin ogretmenlerini avrupaya yolluyor yıllardır. tabi almanya, fransa gibi turklerin yogunlukta oldugu bolgelere gonderiliyor bu ogretmenler daha cok. turklerin degil kurtlerin yogunlukta oldugu bolgeler soz konusu olsaydi fransa, almanya yine izin vermek durumunda kalirdi ama tc devleti para verip oraya öğretmen yollar miydi, hic sanmıyorum.
  • devletin adı türkiye/turkey yani türkün vatanı kendini türk olarak görmeyene kapı açık.
  • avrupada ki kürdü bırak hiç kimsenin böyle bi hakkı yok.ne türkün ne rusun.