yanıtlar 3
 • bol hayvansal protein almak.bol c vitamini almak.yüksek moral.coronavirüsü gün içinde bazen bir süre tamamen unutabilmek.iyi uyku.bol sebze-meyve. soruna sebep olmayacaksa bol kaya ve iyotlu deniz tuzu karışımı tüketmek.beyaz şeker ve tahılları ölçülü tüketmek.kullanılıyorsa sigarayı içkiyi bırakmak.soğuk olmayan bol su içmek.
 • 1- her gün en az yarım saat spor. hafif, ağır sana kalmış. ancak ağır yapacaksan spor sonrası protein ağırlıklı beslenmen gerek.
  2 - her gün en az 1 meyve ye. (elma, armut mevsimine göre)
  3 - 6-8 saat uykunu almaya çalış.
  4 - sağlıklı beslen. aşırı yağlı, şekerli ve bol karbonhidratlı yiyeceklerden uzak dur.

  örnek; kahvaltıda reçel vs. yeme. onun yerine domates, peynir, zeytin ve bir dilim ekmek ye üstüne de süt iç.
  öğlenleyin ve akşamleyin protein ve sebze ağırlıklı beslen (protein olarak; et, tavuk, balık veya baklagil) (sebze yemeği olarak; ıspanak, pırasa, karnıbahar vs. ) makarna, pilav, bulgur, ekmek vs. bunlardan da az ye.

  gece de acıkırsan bir kase yoğurt yiyebilirsin.
 • merhaba arkadaşlar aranızda doktor varsa ve özelden bana cevap atarsa çok sevinirim.

  benim sca - orak hücre anemisi arkadaşlarım var. buraya yazamadıkları için sormamı istediler. kendileri evden çıkmıyorlarmış ama kontrollerine gitmeleri gerekiyor arada. bunun için nasıl bir önlem almaları gerekiyor bilginiz var mı? ya da şu kronik hastalığı olanlar grubuna giriyor mu bu insanlar? hani hep yaşlılar ve kronik hastalar dikkat etsin deniliyor ya bunlar da o kronik grubunda mı? zaten normalin üstünde dikkat ediyorlar günde 20 kere el yıkamak gibi ama içlerinde de bir korku varmış. bu arada bende eski sca'yım nakille atlattım ama hala bağışıklık sistemim normal bir insanınki kadar kuvvetli değildir diye korkuyorum... hekimlerimiz konu hakkında özelden yardımcı olursa sevinirim.