yanıtlar 27
3 yanıt daha
 • kopyalama ile çalışmıyor ne yazık ki. zira eğitim gibi çok katmanlı bir olgu da, toplum yapısı, kültür, iş gücü piyasası durumu, fiziksel şartlar vs. gibi pek çok durumu ve kriteri hesaba katıp bir düzenleme yapmak gerekiyor.
  bu nedenle bir sistemi alıp kullanmadan önce, kendi ülkeni, eğitim yapısını ve ihtiyaçlarını iyi kavramış olman gerekiyor. ona göre diğer eğitim sistemlerini gözden geçirip oldukça işlevsel yöntemler kurabilirsiniz. köy enstitüleri, bu konuda çok iyi bir örnek olabilir. kuruldukları zaman kendilerine yüklenen görevleri fazlası ile yerine getirebilmişler. günümüz ihtiyaçları göz önüne alınınca çok işlevsel olarak görülmeseler de, kısa ömürleri biraz daha uzun olabilseymiş türkiye'nin köylerinin kaderi biraz daha farklı olabilirmiş.

  tabi bu arada hiç bir yerde eğitim stabil bir şekilde kalmıyor, zira aynen pek çok ilaçta da olduğu gibi, sürekli aynı sistemin uygulanması etkinliğin zamanla yitirilmesine neden oluyor, bu nedenle arada zamanın şartlarına göre kimi güncellemeler yapılıyor. (burada anlattığım değişiklik ihtiyacının tabiki bizim ülkemizdeki sürekli toptan değişen eğitim sistemi ile alakası yok.)
 • evet çünkü sadece eğitimleri değil her şeyleri farklı: nüfusları az, maddi gelirleri iyi, sosyal ülke devlet yapısındalar, cinsiyet eşitliği mevcut ve fakir-zengin arası fark (nispeten) düşük. her yönden türkiye'nin tersi diyebiliriz. eğitim sistemini oluşturan formüldeki her şey farklıyken, aynı sistemi buraya koyup aynı sonucu bekleyemeyiz. türkiye de az nüfuslu, gelir dağılımı dengeli, sosyal devlet özelliklerine sahip bir ülke olsaydı, aynı formül tutabilirdi. her ülke kendi dokusuna uygun eğitimle ihya olur. finlandiya ve bizim dokumuz farklı (maalesef). örneğin, köy enstitüleri türkiye'nin içinden çıkmış ve türkiye'nin dokusuna uygun kurumlardı. işe yaradıkları anlaşılınca kapatıldılar.
 • sistemi kopyalamak değil çözüm, o sistemi yaratan anlayışı ve iradeyi kopyalamak ve benimsemek mesele. doğru sonuca gitmenin birden çok yolu vardır. 3+1 4 eder ama 8/2 de 4'tür. siz yeterki 4 ü bulmaya çalışın.
 • elinizde sadece ahşap malzeme olduğunu düşünün. ya bir arabayı kopyalayıp üretmek zor mu, aha var elinde demek gibi olur.
  finlandiyadaki hocalar nasıllar türkiyedekiler nasıl, finlandiyada aileler nasıllar türkiye de nasıl?
 • kesinlikle zor değil hatta kendi sistemini oluşturacak kadar donanımlı insanlar yetiştiremiyorsan veya bugün için yoksa en mantıklısı başarılı sistemi alıp kopyalamak. mesela isviçre medeni kanununu aldığımız gibi. şuan ki hükümetin bunu akıl edemeyecek kadar cahil olduğunu düşünmüyorum aksine çoğunun aldığı eğitimde gayet iyi fakat asıl sorun bunu istiyorlar mı? bence istemiyorlar yıllardır oturtamadıkları eğitim sistemi beceremedikleri için değil bence tam da böyle olmasını istedikleri için böyle. en azından ben böyle düşünüyorum. yapmak istemiyorlar. bu ülkeyi, bu insanları getirmek istedikleri nokta tam olarak bu bence.
 • insan kalitemiz çook düşük. ortalama öğretmenin ve öğrencinin face'de zuckerberg'e ithafen dilekçe yazacak ve almanya'nın bizi kıskandığına inanacak yapıda olduğunu kabul edersek sistem değişikliğiyle eğitimin düzeleceğine inanmıyorum.
 • zor olduğundan değil , istemediğimizden.
  yoksa en kralı ni yaparız ama istemiyoruz.
 • mevcut sistem de zaten kopya... kağıt üzerinde eğitim sistemimiz en gelişmiş ve en güncel eğitim felsefesi olarak kabul edilen "yapılandırmacı eğitim sistemi"dir. sorun şu ki sistemi uygulayanlar (yöneticiler başta olmak üzere) sıkıntılı...
 • kopyala yapıştır yerine kendimiz bir şeyler yapabilsek keşke
14 yanıt daha