yanıtlar 4
  • örnek vermek gerekirse; istanbul barosu istanbul’da görev yapan tüm avukatların mensubu olduğu bir meslek örgütüdür. avukatın veya müvekkilinin siyasi görüşü hakkında herhangi bir ipucu vermez.

    fakat belirli bir siyasi görüş çevresinde birleşen alternatif baroya üye olmak , ve bu alternatif baroya üye olmamak , avukatın iktidar yanlısı veya muhalif görüşlü olup olmadığı konusunda resmî olarak bir fişlemeye neden olacaktır.

    hakimlerin halihazırda bilgi eksikliği veya tembellikten abuk sabuk adaletsiz kararlar verebildiği bu dönemde , aleyhine karar verilen herkes “acaba avukatımın kayıtlı olduğu barodan ötürü taraflı bir karar mı verildi? “ şüphesini duyacak ve bu oldukça da haklı bir şüphe olacak.
  • kamu sendikaları gibi düşünmek lazım. bir nevi turnusol görevi görecek. senin baronun görüşüne göre muamele göreceksin.
  • yandasliga gore karar verecek hakimler sadece baroya mi bakar? ben yandas ve buna gore karar veren bir hakim olsam, girecegim davadaki avukatlari google dan ararim. kesin yandas mi muhalif mi belli oluyordur. ya da zaten hangi tarafin kayirilmasi gerektigi bilgisi ona gidiyordur. baroya kalacagini sanmiyorum. bilemedim.
  • @zhafimyok yandaşlık resmiyet kazanacak. sen nasıl olur da akbaroya kayıtlı avukatın davasını reddedersin baskısı oluşacak hakimlerde.

    devlet bahçeli'ye fırıldak diyen için, "suçsuzdur" kararı veren hakimi postalıyorlar bu ülkede. anında hakim üzerinde "akbaro" baskısı oluşacaktır.