• herhangi bir şekilde yasak değil, fakat elde edilen görüntülerin nasıl kullanıldığı da önemli. örneğin birinin evinin dışına aracınızı park edip de gözetleme amacıyla kullanırsanız ve bu ortaya çıkarsa başınız derde girebilir. öte yandan güvenlik amaçlı olarak park modunda ya da seyir halinde 7/24 açık olmasının bildiğim kadarıyla yasal bir sıkıntısı yok.

    öte yandan kazaya sebebiyet vermeyen çeşitli kural ihlallerinde ilginç bir şekilde delil olarak kabul edilmiyor. polise ya da başka bir kuruma video ile şikayette bulunsanız bile işlem yapılmıyor, sadece kasko sigortasının bağlı olduğu sigorta şirketine sunduğunuzda bir işe yarıyor. öte yandan trafikte manyak gibi hareket eden bir şirket aracını, ya da belediyeye ait bir toplu taşıma aracını video eşliğinde o aracın gerçek sahibi olan kuruma şikayet ettiğinizde gerekenin yapıldığına emin olabiliyorsunuz.

    daha özel bir durum olarak; taksiler ve yolcu taşımacılığı yapan araçlarda bu kameraları zorunlu kılan bazı iç yönetmelikler var. misal bir taksi içerisinde şoför tarafından darp edildiğinizde, polis taksiyi bularak kamera görüntülerine el koyabiliyor ve bunlar delil olarak kullanılabiliyor.

    son olarak, yasal yollardan gerekli sonucu elde edemediğinizde sosyal medya ve ulusal yayın organlarının desteğine de başvurabiliyorsunuz. aracının arkasına iple bağladığı köpeği sürükleyen adamı polise şikayet ettiğinizde bir sonuç alamazsınız, ama kendi aracınızdaki kamera görüntülerini herhangi bir whatsapp ihbar hattına gönderdiğinizde veya twitter'da paylaştığınızda adaletin çok hızlı bir şekilde yerini bulmasını sağlayabiliyorsunuz.