yanıtlar 4
 • nafaka türleri; iştirak(tmk182), tedbir(tmk169,197), yoksulluk(tmk175). ilgili maddelere bakınız. bir de bunlardan ayrı yardım nafakası var, bunun boşanmayla ilgisi yok. çocuk söz konusu olduğunda hükmedilen nafakaya iştirak nafakası deniyor sadece. boşanma durumunda tedbir ve yoksulluk nafakasına hükmedilebilir.
 • öncelikle nafakanın mantığı şu aile birliğinin zarar görmesi neticesinde eşlerin veya çocukların bakım ve geçimine ilişkin olarak maddi zorluğa düşen tarafa katkı sağlamak. pek dile getirilmese de erkek olan tarafta nafaka alabilir. nafaka ödenmesi ve miktarında tarafların gelir ve ihtiyaç durumları, boşanmada az kusuru olan tarafın bu evliliğin sonlanmasıyla yaşayacağı yoksullaşma gibi faktörler dikkate alınacaktır.
  örneğin kadının maddi gücü erkekten daha iyi pozisyondadır ve erkeği aldatarak boşanmaya sebep olmuştur böyle bir durumda erkeğin talebi üzerinde erkeğe yoksulluk nafakası hükmedilebilir. bu bahsettiğim nafaka yoksulluk nafakasıdır. ortada çocuğun olup olmamasından ziyade evlilik birliği bitikten sonra ekonomik olarak sıkıntıya düşecek tarafa hükmedilir.

  çocuk olduğunda çocuğun velayetini alan tarafa destek olmak amaçlı iştirak nafakası verilir.
 • nafaka çeşitleri var. çocuk için ödenen iştirak nafakası. velayet kendisine kalan tarafa çocuğun bakımına ve ihtiyaçlarına katılmak için verilir. yoksulluk nafakası ise boşanılan eşe verilen nafakadır. kusuru diğer taraftan daha ağır olmadığı takdirde boşanma yüzünden maddi durumu kötüleşecek olan tarafa, maddi gücüne uyumlu olarak karşı tarafça ödenir. teorik olarak erkek de alabilir yani. iyi bir maaşı ve mal varlığı olan kadının zinası sebebiyle evlilik sonlandı diyelim. erkeğin maaşı ve maddi durumu daha kötüyse alabilir. ama pratikte çok denk gelinmiyor, en fazla maddi-manevi tazminat isteniyor erkek tarafından.
 • bununla ilgili yaygın uygulama şu şekilde.
  erkek 10.000 tl maaş alıyor,
  kadın 4000 tl maaş alıyor,
  çocuk yok.

  ayrıldıkları zaman kadının maddi olarak hayat standartlarını korumak adına aile gelirini toplayıp ikiye bölüyor ve eksiği kapatması için erkeğe nafaka bağlıyorlar.

  bu örnekte aile geliri 14.000 tl yani kişi başı 7000 tl
  erkek kadına 3000 tl nafaka ödeyerek kadının yaşam standartlarını koruyor.

  kadın çalışmıyorsa 5000 tl'ye kadar nafaka çıkabilir.