yanıtlar 28
18 yanıt daha
 • bağırsağında tenya olabilir diyen arkadaş yanılıyor. bağırsağında tenya olanlar genelde iştahsız olurlar. bundan dolayı kilo kaybı yaşarlar.
 • diyabete doğru depar atıyorsun. acil bir diyetisyene danış.
 • aynı şeyleri yaşadığım dönemlerde water fasting yapıyorum. bir sağlık problemin yok ise deneyebilirsin.
  ben bazen 7 gün bazen 3 gün bazen 1 gün yapıyorum bunu. ilk olarak 7 günle başlamanı önermem 1-2 gün ile başlayabilirsin.
  burada amacın tekrar vücudunun sinyallerine göre yemek yeme alışkanlığı kazanmak olmalı.
  her ufak bir açlık duyduğunda yemek yeme alışkanlığını kırmanı sağlıyor.
  çünkü açlık bir dalga gibi; ortaya çıkıyor birden yükseliyor en dayanılmaz hale geldiğinde biraz kendini oyalayıp su içtiğinde geçiyor tekrar eski haline dönüyorsun.
  kilo verme maksatlı yapılmamalı.
  ancak kilo vermeye etkisi dolaylı yoldan olacaktır.

  farklı bir öneri
  yemekleri işlevsel görmeye başlamak gerek
  bunun için spor yapman faydalı olur. yemeği neden yediğini zihninde çok daha iyi canlandırabilir bir yere koyabilirsin.
  şöyle ki
  spora gitmeden önce enerji için bir miktar karb alman gerektiğini spora gittiğinde bunu kullandığını çıktığında kan şekerinin düştüğünü kasların yıkıma uğradığını vücudunun protein ve karbdan oluşan bir öğüne ihtiyaç duyduğunu anlarsın ve ihtiyacına göre beslenmeye başlarsın.
  bu bakış açısını kazandıktan sonra vücuduna bir besin maddesi sağlamayan her türlü yiyecek anlamsız hale gelecektir.
  tabi keyif için yediğimiz oluyor insanız en nihayetinde fakat önemli olan büyük ölçüde yemeği duygusal tatmin aracı değil de bir yakıt olarak görmeye çalışmaktır.
  ve bir plan oluşturup beslenmeyle ilgili nasıl bir yol izleyeceksin bunun kararını verip konuyu düşünmeyi bırakman gerek
  ne kadar çok bu konu hakkında düşünürsen o kadar zorlaşacaktır.
  bu noktada her gün karar vermeni gerektiren ve bir çok karar arasından eleme yaparak sürekli seni seçim stresine sokan serbest iç güdüsel beslenme yerine benim tavsiyem bilgin var ise kendine bir günlük yenebilecekler listesi hazırlaman olacaktır.
  örnek veriyorum günlük 200 gram karabuğday 400 gram hindi 3 yumurta hakkı veriyorsun kendine, bunu günlük olarak toptan pişirip günlük yaşamında ne zaman müsait oluyorsan o şekilde yemek şeklinde olabilir. hep stres faktörünü elemeye çalış.
  baktın ki acıktım mı acıkmadım mı yemek şimdi yesem mi diye de stres oluyorsun öğün saatlerini de belirle planla ve ona göre beslenmeye başka böylece vücudunun ne zaman besin geleceğini öğrenmesini sağla ki hep aynı saatlerce acıksın. diyelim akşam yemeği kestiğini biliyor. gece yatarken biraz açlık hissedeceksin evet ama bileceksin ki gece yemek yemek yok. bu sebepten psikolojik olarak daha rahat bir alan yaratmış olursun kendine.
  eğer muallakta bırakırsan, yesem ne olacak ki, bugün az yemiştim zaten vs. bir çok bahane bulabilirsin.
  aklı olan bir canlı olmak müthiş her yapmak istediğimize bir bahane bulup kendimizi ikna edebiliyoruz. bu yüzden kuralların en başta net olmalı. ve kendi koyduğun kurallara ihanet etmemelisin. bir noktadan sonra zaten kontrolü yeniden ele aldığında yemekle ilişkin düzeldiğinde daha esnek olabilirsin.
 • mesela iştahımın fazla olduğu zamanlar tıka basa yiyip "yarın saat xx'e kadar yersem siksinler" diyorum.

  sikecekler diye korkudan bir şey yemiyorum. tavsiye ederim.
 • lifli gıdalar tüketmiyor olabilirsin. kısa sürede kan şekerini yükselten ama etkisi kısa süren gıdalar tüketiyor olabilirsin. buna alıştığın zaman sağlıklı gıdalar açlığını gidermez ve kan şekerin düşük kaldığı için kötü hissedersin. diyabet olursun sonuçta.

  yulaf ezmesi gibi, tam tahıl ekmek gibi, patates haşlamaa gibi, az yağlı pişirilen pirinç gibi gıdalar kan şekerini uzun süre stabil tutarlar. bunları günlük ideal kalorine göre aldığın halde halen açlık çekiyorsan;

  1. ya miden genişlemiştir ya midenin asit düzeyi yüksektir fiziksel açlık çekiyorsundur. bu zamanla düzelebilir bir şey. düzgün beslenip çektiğin açlığa sabret alışırsın zamanla.

  2. diabet başlangıcı vardır. kan şekerin düştüğü için aç hissediyorsundur. doktor.

  3. metabolizman hızlı işliyordur bu durumda zaten böyle bir diyetle kısa sürede kilo kaybı yaşarsın yani bunu anlarsın.
 • protein ve yağ(z yağ ve sade yağ) alımınızı arttırıp karbonhidratı azaltın.

  (bkz: dr. melek vuslat özdoğan)
 • kilo yapmıyorsa ye amk. ye ki ekonomiye can ver hadi bakim.
 • hiçbir bilimsel dayanağı olmamasına rağmen tamamen güvenilir kaynaklardan * * edindiğim izlenime göre doyurucu olmayan ya da beyine yalandan ben doydum sinyali gönderdiği iddia edilen besinler tüketildiğinde metabolizma baskın çıkıyor ve ben doymadım diyerek tekrar tekrar sinyal gönderiyor. doğru düzgün karnınızı doyurun üzerine egzersizinizi de yapın acıkmazsınız. kepekli falanca lifli filanca, samandan hafif ama bir balya saman fiyatına tükettiğiniz ne olduğu belli olmayan abuk sabuk şeyleri muhtemelen vücudunuz besin olarak algılamıyor olabilir.
 • (bkz: hiit)
  (bkz: intermittent fasting)

  intermittent fasting 16-8 formuna 2 hafta dişinizi sıkın leptin ve yağ sisteminiz düzene girer. bir de tabata antrenmanı tavsiye ederim, yaptiginiz gunler istahinizin azaldigini goreceksiniz.
 • ben nerdeyse hiç acıkmıyorum her yediğimi zorlayarak yiyorum 3 gün hiç bir şey yemesem acıkmam o derece sonrasında ne olur bilmem. acıkmak güzel şey bence bir şey yiyememek ve onun sonucunda zayıf ve halsiz olmak çok kötü.