yanıtlar 7
 • kedi köpeğe bulaşmıyor diye haberlerde çıkıyor.
 • doğal bağışıklığı var diye bir şey yok. bu, insana özel bir virüs sadece. her virüs her canlıda aynı etkiyi yapmaz. tavuklarda doğal olarak salmonella vardır/taşıyıcı olabilir. bu tavuklara zarar vermez. ancak insanlarda çeşitli ağır hastalıklara ve tedavi edilmezse ölüme neden olur. (kanlı ishal, tifo, paratifo vs)
  her canlının bakteri florası farklıdır.
  bu virüsün bu varyantı da şu an için sadece insnalara etki eden bir tür.
 • zoonotic bir hastalık olarak belirtildiği üzere insan dışında da hayvanlara bulaşması söz konusu olabilir.

  ayrıca salmonella hakkında yanlış bilgi verilmiş. civcivlerde ölümlere sebep olurken, daha büyük kanatlılarda ise yüksek vücut sıcaklığı, ishal gibi durumlara yol açmaktadır.

  özetle buradan doğru bilgi edinemeyeceğinizi düşünüyorum. who ve fao’nun açıklamalarını takip etmekte fayda var.
 • birkaç tane köpeğe bulaştı haberi okudum ama detaylı bakmadım, çok fazla dezanformasyon olan bir dönemden geçiyoruz, işin gerçeği nedir bilmiyorum. ama sayı zaten birkac ile sinirliysa çok zor atlayabildigi görünüyor demektir, bir de onlarda bizdeki gibi sorun olmuyor olabilir.
 • cevap bir google ötede. türk veteriner hekimler birliği konuyu açıklamış. durumu olmayanlar için özet: sorun yok.
 • merhaba arkadaşlar aranızda doktor varsa ve özelden bana cevap atarsa çok sevinirim.

  benim sca - orak hücre anemisi arkadaşlarım var. buraya yazamadıkları için sormamı istediler. kendileri evden çıkmıyorlarmış ama kontrollerine gitmeleri gerekiyor arada. bunun için nasıl bir önlem almaları gerekiyor bilginiz var mı? ya da şu kronik hastalığı olanlar grubuna giriyor mu bu insanlar? hani hep yaşlılar ve kronik hastalar dikkat etsin deniliyor ya bunlar da o kronik grubunda mı? zaten normalin üstünde dikkat ediyorlar günde 20 kere el yıkamak gibi ama içlerinde de bir korku varmış. bu arada bende eski sca'yım nakille atlattım ama hala bağışıklık sistemim normal bir insanınki kadar kuvvetli değildir diye korkuyorum... hekimlerimiz konu hakkında özelden yardımcı olursa sevinirim.
 • hong kong'da bir köpeğe bulaştığı, test sonuçlarının pozitif çıktığı ve köpeğin iyileştikten bir süre sonra öldüğü bilgisi var.

  https://nypost.com/…nimal-coronavirus-transmission/
  https://nypost.com/…onavirus-has-died-in-hong-kong/