yanıtlar 11
 • hayat bir ucuz kurgu romanıdır.
 • filmin vermeyi amaçladığı belli bir mesaj yok.her bir seyircinin aldığı mesaj,filmin mesajıydı. benim açımdan mesajı para için ne büyük tavizler verildiği.
 • 'mesaj olmak zorunda mı?' sorusu tartışılır.
  eğer cevap zorunda ise, filmin mesajı filmin ta kendisiydi. neresinden ne anladıysan oydu.
 • tuvalete giderken dikkatli olun
 • pulp fiction denen edebiyat, filmin türkçe ismindeki gibi ucuz bir tür. mesajı falan olmaz. film de böyle boş beleş hikayeleri toparlamış. içeriğe takılma tarza bak, izle, keyif al.
 • peki film bu kadar boş olup nasıl bu kadar beğenilebiliyor?
 • tarantino filmlerinde mesajlara yer verse de mesaj kaygısı olmayan bir yönetmen. bir olayda ne anlatıldığından çok nasıl anlattığına önem veriyor. sadece pulp fiction da değil tüm tarantino evreninde pop kültürüne gönderme yapan bir kara mizah var. bu evrende karakterler içinde bulundukları en zor durumda dahi pop kültüründen kopmadan ''boş muhabbet '' yapıyorlar.

  örneğin : pulp fictionda vincent ve jules önemli bir iş için daha sonra katledecekleri elemanların evine giderken hamburgere mayonez koyulur mu, birine ayak masajı yapmak ahlaksızlık mıdır bunu konuşuyorlar. daha sonra içeri girdiklerinde ortam çok gergin silahlar çekilmiş olsa da hamburgeri nerden aldın muhabbeti yapıyorlar.

  yine aynı şekilde reservoir dogs ta bir sürü adam ciddi kıyafetler içinde ,bir kafede soygun planı yaparken, madonnanın klibini tartışıyorlar, bahşiş vermenin toplumsal zorunluluk olup olmadığını konuşuyorlar.

  kill bill de esas kız uma intikam için siyahi katilin evine gidiyor, o gergin ortamda kahven nasıl olsun muhabbeti dönüyor.

  django da ödül avcısı kasabanın önünde şerifi vurup bara geçip güzelce köpüklü bir bira dolduruyor.

  reservoir dogs ta psikopat eleman bağlayıp işkence ettiği polise rock müzik dinletip fikrini soruyor.

  bunlar aklıma gelenler

  karakterler hangi durumda olurlarsa olsunlar yeme içme muhabbeti, magazin, doğru yolu bulan günahkar adam klişelerinin içinden çıkamıyorlar. modern insanın önemsiz kaygıları asıl gündemde olan durumlarının önüne geçmiş durumda.
 • filmin mesajı isminde saklı.

  pulp fiction yani türkçesi ile ucuz roman, basit ve hatta bağayı bir hikayedir.

  öte yandan tarantino filmlerinde aslında bir ana mesaj değil bir anlatı vardır. bu olayların ilmek ilmek işlendiği, gerilimin her an tırmandığı ve sonunda da patlama noktasına ulaştığı bir seri olay örüntüsüdür. her zaman zirvede şiddet vardır.

  burada bir freud referansı kullanarak şunu demek istiyorum ''sigara bazen sadece sigaradır''
 • zaman kötü kolla g.tu