yanıtlar 15
10 yanıt daha
 • sorunun cevabına başlamadan önce sorunun amacı nedir onu öğrenmek gerekir.
  lakin spor yaptığınızı ve kilo vermek için diyet uyguladığınız varsayımından hareket edelim.

  kilonuz x 2 gram karbonhidrat
  kilonuz x 4 gram protein
  kısa sürede yağ yakmanızı ve kaslı bir vücuda sahip olmanızı sağlar.

  80 kg bir adam olduğunuzu varsayarsak
  günde öpünlere bölünmüş şekilde 160 gram karbonhidrat (ki bunu kaliteli karbonhidratlardan seçmeniz gerekir), 320 gram da protein almanız gerekir.
  bunu nasıl alacağız derseniz bu da sizin probleminiz.
 • makrolarınızı www.ruled.me calculatordan hesaplayın. en güvenilir makro hesaplayicisi bu benim bildiğim.

  karbonhidrat da ketojenik için <20 gr... ama %5 şartı var bunda.
  yediklerinin toplam kalori değerinin max %5 ine tekabül etmeli bu 20 gr altı olayı.

  20 gr karb. 40 gr protein, 50 gr yağ yedin, olmuyor mesela. %5 i aşmış oluyor o 20 gr karb.
 • henuz ketosize girmediyseniz 20gram net karbonhidrati gecmeyin. halihazirda keton uretiyorsaniz 50grami net karbi gecmeyin. fatsecret uygulamasiyla hesaplamak kolay oluyor sadece ayarlardan kurcalayip karbonhidrat yerine net karbi gostermesini saglayin. karbonhidrattan lifleri cikardiginizda kalan net karb oluyor.
 • yaklaşık 3-4 sene önce çeşitli bağırsak rahatsızlıklarından ötürü 2 ay boyunca zorunlu olarak 0 karbonhidrat diyeti yapmıştım. 6 yıldır düzenli spor yapan biriyim. ketojenik diyet yaptığım ilk ayda yaklaşık 16 kilo verdim. 2-3 sene boyunca neredeyse yaptığım tüm spor boşa gitmişti. kas kütlemin yarısını kaybettim.

  diyetin ikinci ayında farklı bir yöntem izleyerek haftanın sadece 1 günü karbonhidrat alıyordum. tüm hafta neredeyse 0 karbonhidrat alırken, 1 gün yaklaşık 150-200 gr arası karbonhidrat alıyordum. bu süreçte şeker ve gluteni tamamen kesmiştim. aldığım karbonhidratlar sağlıklı ve lif oranı yüksek karbonhidrat çeşitleriydi. ikinci ay benim için daha verimli oldu. hem spor yaparken güç kaybı ve kas kaybı yaşamadım. hem de sağlık sorunlarım için yeterli verimlilikte oldu.

  diyet bittikten sonra gaza gelip 1 porsiyon fıstıklı künefe yemek gibi bir hatada bulundum. az kalsın künefeden bayılan ilk insan olacaktım. çok ani şeker yüklemesi biraz mide fesadı geçirmeme neden olmuştu.

  tavsiyem eğer mecbur değilseniz ketojenik diyete yönelmeyin. daha farklı ve sağlıklı diyet çeşitlerine yönelebilirsiniz. eğer yine de ketojenik diyet yapacaksanız günlük en az 30-40 gr karbonhidrat alın, protein ve sağlıklı yağlara(bkz: zeytinyağı) yüklenin. karbonhidrat eksiğinde oluşacak enerji kaybını yağ ile tamamlamaya çalışın.
 • ayrıca bkz. #93422385.
  amacın ne? zayıflamak mı? o zaman göbek yaglarının eritilmesini gerektirecek kadar az karbonhidrat, yeterli protein (ideal kilonun her kilosu icin üc bes gram), ve az yag yemen gerekiyor. deneye deneye bulacaksın senin icin dogru miktarları.

  nefesin aseton gibi kokuyorsa kanda glükoz miktarı (yani yedigin karbonhidrat ve/veya protein) zayıflayabilecek kadar az demektir. bu durumda zayıflayıp zayıflayamıyacagına yedigin yag miktarı karar verir. nefesin aseton kokmuyorsa sismanlayabilme ihtimalin var demektir; bu ihtimal ne kadar karbonhidrat ve/veya protein yedigine baglıdır.