yanıtlar 17
9 yanıt daha
 • mühendis olarak üretim ortamını sevmemen büyük bir eksi. tanıdık falan yoksa hızlı yükselmen zor.üretim ortamını öğrendiğinde ,isi öğren demiyorum ortamı,işleyişi öğrenmeden bahsediyorum mühendis olacak adamsan 1,2 senede herşeyi kaparsin,oldum dediğin an firma değiştirip yönetim tarafına kayabileceğin bir pozisyonda yeni isinde hızla ilerleyebilecegini öngörebiliyorum.burada yapman gereken bir firmada takılıp kalmaman, takıldıgın an monoton bir is hayatına hoş geldin demek.
  yabancı dil intermediate ise siktir et mühendisliği on numara lahmacun fırını isletirsin, paraya para demezsin,buda aklında bir kenarda dursun.ironi değil ,is hayatına atıldıktan 10 sene sonra bu mesajıma geri döneceksin keske fırını açsaydım diye..is hayatında kimseye güvenme, başarılar.
 • satış da calışmak en uygunu. makine üreticisi, metal sanayi, yedek parça vb gibi sektörler de satış mühendislerinin çalışması olağan bir durum artık. teknik sorular da bir mühendisin anlık yanıt verebilme olasığılı daha yüksek, bence satış da daha çok mühendisler veya teknik eğitim almış insanlar çalışmalı.
 • öncelikle şunu bilmelisin türkiyede ben bu alanda çalışmak istiyorum başka iş yapmayacağım deme lüksün yok. zaten ortalama iş bulma süresi makine mühendisleri için 6 ay. öte yandan eline alacağın diploma günden güne değerini yitirse de yine de hatrı sayılır bir diplomadır. mühendislikler birer yunan tanrısıysa makine mühendisliği zeustur. yazılım konusunda kendini geliştirerek bu tarafa yönelebilirsin. lisansta bir dil öğren üstüne yüksek lisansını örneğin otomobil yazılımları üzerine yap. ya da bir çizim programına iyi derecede hakim olabilirsin ve ar-ge'de çalışabilirsin. saniyede olsan dahi firmaların ar-ge departmanları kalan yerlere göre temizdir. tavsiyem catia ya da solidworks olur. youtubedan öğreneceğim diyorsan solidworks derya deniz orada. analiz programları öğrenerek termal analizci olabilirsin. ansys ve fluent ile akışkanlar ve ısı transferinde öğrendiklerini uygulamaya dökersin. savuna sanayide çok kullanılır. alan dışı bir şeyler yapmak için satış, satış sonrası hizmetler, satın alma birimleri olabilir. mühendislik ekonomisi gibi dersler açılıyorsa almanı öneririm. eğer böyle bir birimde işe başlarsan 2-3 yıl sonra uzaktan mba gibi programlarla bir üst seviyeye taşıyabilirsin kendini.
 • avm'de satış temsilciliği.
 • teknik ofis veya kalite kontrol
 • havacılık ve savunma sanayi her daim iyidir.
 • kamu.

  kral gibi yaşar gidersin, fabrika da görmezsin.
 • hastane ortamını sevmeyen doktor, çim saha sevmeyen futbolcu, müzik sevmeyen şef gibi bir şey olmuş.

  önerim şu: fabrika ortamını sevmeye çalışın. mühendisliğin sırrı orada. ofiste deneyim kazanılmaz; her zaman kapıya yakın olursunuz. ama saha deneyimi olan mühendisler sektörün vazgeçilmezidir.

  sahayı sevmek için hammadde odaklı üretim sektörlerini öneririm. seramik, mühendislik plastikleri, döküm vb... ayrıca yüzey işleme alanı da eğlencelidir. elini işe bizzat uzatan mühendis buradan ayrılıp ofise dönmek istemez.

  sakın yanılıp da iş güvenlik uzmanı olmayın. çünkü
  - bu alan doldu
  - riskli (ucunda soruşturmalar var)
  - ekstra deneyimli uzmanlar ve tutkulu iş güvenliği meraklıları bu alanda faal olmalı.