yanıtlar 14
6 yanıt daha
 • nihat hatipoğluna sorulan sorular gibi.
 • he amk çok zekiceymiş.

  vegan felsefe çevreye zarar vermemeyi ve hayvanlara acı çektirmemeyi amaçlar. bununla beraber hayvan sömürüsüne katkıda bulunan şirketleri boykot eden bir çok vegan da mevcuttur.
  mesela mcdonald's vegan burger satıyor ancak çoğu vegan gidip de vegan diye yemez orada. yiyen vardır, veganlık din değilki, yiyen yer, kendi bileceği iştir. yiyen et de yer o da kendi bileceği iştir.

  bir vegan olarak gübrenin nereden geldiğini ayıklayacak kadar seçeneğim yok. ama birgün biri çıkar da biz sömürülen hayvanların gübresi yerine na bele bir alternatif kullanıyoruz dese 3 kuruş fazla verir oradan alırım sebzeleri.

  hayvan sömürüsü olmayan bir dünya düzeni mümkün ve gelecekteki tek seçenek. bunu istemeyen, buna karşı çıkanların olması demek yanlış olduğu anlamına gelmez.
 • vegan değilim ama mantık yürüyelim diyen arkadaş mantık yürütürken vegan olamazsın zaten
 • vegan değil.
  bal da vegan değil.
  ama işin içine girersek tozlaşma dediğimiz şeyin büyük kısmını arılar yapıyor.
  ince eleyip sık dokursak bir hiç bitki vegan değil :)

  açıkcası vegan beslenmeye özeniyorum ama hayvansal gıda uyuşturucu gibi bir şey benim için. et falan çok önemli değil ama yoğurtlu bir kayseri mantısını hayatından çıkarabilir mi bir insan :(
 • beyin yakan sorular
 • soruya vegan felsefesinden gelen birinin vereceği cevap dışında verilen her cevap spekülasyon olacaktır. dolayısıyla ben de fikir yürütüyorum sadece; eğer hayvanın gübresine ihtiyacı var da biz aliyorsak sıkıntılıdır herhalde ya da organik gübre endüstrisi diye bir şey var olup da hayvanları günde 40 defa gübreletiyorsa.
 • vegan değilse, hayvan cesetlerinin katkıda bulunduğu toprakla yetişen bitkiler de vegan değildir.
 • açılın vegan geldi.

  vegan değildir. hayvan haklarının tanınmadığı günümüzde, bunun denetimi de mümkün olmadığından, şu an bu sorunun bir anlamı yok. bulduğumuz sebzeyi yiyeceğiz özetle.

  hayvan öldürüp yiyen bir çiftçinin/şirket sahibinin "dur ya hayvan gübresi kullanmayalım, hayvan haklarına aykırı" deme olasılığı yok. en ucuzu, en işlerine geleni hangisiyse onu kullanıyorlar ki bu genelde sentetik gübre oluyor. hayvansal gübre daha ucuz olsa onu kullanırlardı.

  üstteki arkadaşa cevaben: hayvanın doğal şartlarında ölmesiyle, insan kölesi ineklerin dışkılarının gübre olarak kullanılması bir değil. birinde köleleştirme ve üzerinden çıkar elde etme var, diğerinde yok.