yanıtlar 7
 • dozuna göre değişse de aslında hepsidir. insan, beğenilme ihtiyacını her zaman duyumsayan sosyal bir varlıktır. toplumda güzel bir yer edinmek, egonun okşanması, yalnızlıktan kurtulmak gibi gibi amaçlarla hareketlerde bulunmaya çalışırız. maslow'un ihtiyaçlar hiyerarşisinde dördüncü basamaktır ve son derece normal bir durumdur.
 • hayatta var olduğumuz, değerli olduğumuz hissine her zaman ihtiyaç duyarız. sevilmek istemek insanın en doğal ihtiyacı. bir birey olarak değerli olduğumuzu ötekinin bakışında görürüz. bu nedenle hem ötekine hem ötekinin arzusuna hem de sevgisine ihtiyaç duyarız.
 • başkasının ihtiyacı diyelim.
 • sevilmek bir seçim değil, doğal olarak egoistlik sayılmaz sanırım. beğenilme arzusu olmuş olsa, bunun için çaba harcanması gerekir ki, pek verimli bir yöntem olmaz sanıyorum. yani sevdiğiniz kişileri düşünün, kaçını o kişi çaba harcadığı için seviyoruz ki ? zaten pek sürdürülebilir bir şey değil.

  ihtiyaç kısmı ise bana kalırsa ihtiyaç. sonuçta her insan bir noktada sevilmek istiyor. gerçekten hayatının sonuna kadar sevgi görmemiş birisi pek sağlıklı duygular geliştirebilmişmidir bence bu bir tartışma konusu olabilir.
 • ego terimini yanlış bildiğinizi bildiğim için önce o konuda bilginizi güncellemenizi önereceğim.
  bunun yanında sevimek doğal değil temel ihtiyaç.
  bununla ilgili yapılmış çok araştırma var.
  en önemlilerinden birisi (ayrıntı yazmayacağım) anankastik depresyon denilen sevgi eksikliğinde ölüm (sözlükteki veya internetteki tanımlarda farklılıklar var. onlar değil.)
  ikinci dünya savaşı sırası ve sonrasında sanırım almanya olması gerek, çocuk yuvalarında çocuk bakımlarını çok çok iyi yapmış. en ufak gıda eksiği olmamış. barınma çok iyi. yuvalar temiz güvenli vs.

  ama sürekli çocuklar ölüyormuş ve hiç birinde bir hastalık (bulaşıcı çocuk hastalığı vs) tespit edilmemiş.
  sonradan yapılan arştırmalar (çocuk gelişimi) 6-18 ay arasında çocukların yemek kadar sevgi ihtyiacının da gelişim ve hayatta kalmaları için gerekii olduğu görülmüş.
  oradaki ölümlerin sebebi ise yuvalarda 7 bebeğin 1 bakıcı hemşitesi olması nedeni ile hepsine yetişememesi olarak tespit edilmiş.

  6 ay öncesinde neden ölüm yok?
  -çünkü henüz doğum sonrası "kabuğunu kırmak" denilebilecek bir dönem olması. ilk altı ayda bbebek bu süreci yaşıyor (ki bilinen bir şeydir, bebeklerin gözleri 1-2 ay düzgün görmez. bu da onun parçasdır) bir terim de vardı da bulamadım.
  18 ay sonrası neden bu sorun yok?
  -çünkü artık dünyanın farkına vardığı döneme girmeye başlıyor. "bebek" kavramı 0-24 ay içindir. örneğin 3 yaşındaki bir "bebek" bebek değil çocuktur teknik anlamda...
 • ınsan sevgiyi değer verdiği birisinden bekler. buna ihtiyaç duyar.

  bu sebeple platonik aşklar saçma şekillere bürünüyor. hayır, sevmeyin demiyorum. severken sevdiğiniz insanı rahatsız etmeyin sadece.
 • sevgi ihtiyaçtır. beğenilme arzusu bu ihtiyacın yeterince karşılanamamasından dolayı ortaya çıkan bir durumdur. egoistlik de hem sevgi/aidiyet hem de özgürlük ihtiyacının karşılanmadığı durumlarda görülür diyebiliriz.