yanıtlar 32
 • panik atağa yardımcı olur mu bilemem ama dışarıda olmak, doğada olmak, insanlardan uzakta olmak işe yarıyor anksiyete bozukluğu için. özellikle soğuk havalar daha da iyi. çık yürü diyeceğim de sokağa çıkma yasağı falan var mı bilmiyorum.
 • öncelikle yaşamış ve kısa sürede atlatmış biri olarak birkaç tavsiye vermek istiyorum.
  -atak geldiği anda,bu zor sürecin yaklaşık yarım saat gibi bir sürede geçeceğini bilin,en fazla bir saat sürer.sürekli olmayacak emin olun.
  -atak anında normale daha hızlı dönmek için,kendiniz dışında birşeylere yönelip,dikkatinizi olabildiğince oraya vermeye çalışın ve odağınızı değiştirin (parmaklarınızı saymak,halının renklerine bakmak,ayrıntılara takılmak,koltuğun renk geçişlerine bakmak gibi)
  -camı,pencereyi açın ve doğru nefes almaya çalışın(youtube'da bununla alakalı videolar var)
  -sizi daha da strese sokacak biri varsa uzak durun,sakinleştirici birileri olmalı,durumun normal olduğunu size telkin etmeli.(iyi arkadaşlar edinin,benim şansım çok güzel bir abim olması,ailemizin psikoloğu :) )
  -beslenme herşeyde önemli olduğu gibi bu problemde de çok önemli,şeker,kahve ve çay tüketimini azaltın,kefir içmeye alışın(bağırsakları düzenleyici ve psikolojiye iyi gelen bir etkisi olduğu kesin)
  -bu sorunu yaşıyorsanız muhtemelen,aşırı sorunlu,psikolojisi bozuk bireylerle bir aradasınız demektir,bu kişilerle seviyeli bir ilişkiniz olsun,her zaman bırakmak mümkün olmayabilir,en azından,sık vakit geçirmeyin,atağı tetikliyor,mümkünse bırakın.rahatlamayı zaman içinde görünce,hayatıma ne yapmışım diyeceksiniz.
  bir de durumu normalleştirme açısından izzet güllü'nün videolarını tavsiye ederim.
  şuraya birinin linkini bırakıyorum.
  panik atak destek
 • cevap psikiyatrist değil psikoterapi'dir.
  herhangi bir psikolog değil, psikoterapist olmalı. psikyatrist değil. çözüm ilaç değil.
  x terapi (bilişsel, şema, gestalt) falan diyenleri de dikkate almayın. psikoterapinin her türlüsü güzeldir. iyi bir terapist bulup devamlılığı aksatmamak önemli. etkin olduğu bilinen 400, popüler ve aktif olan 20 ye yakın terapi metodu var. bilişsel (cognitive) herhangi bir terapi sizi çözüme ulaştırır.
 • kesinlikle öncelik, düzenli terapidir.

  meditasyon, yoga, düzenli hareket, sağlıklı sosyal ilişkiler kurmak da faydalı olacaktır mutlaka.
 • kabullenmek ve panik atağın başlayacağı anlarda bunun geçeceğini kendine hatırlatmak ve sakin kalmaya her seferinde daha çok çalışmak
 • sanırım önce altında yatan sebebi bulmak gerekiyor. eşim de ben de 99 depreminden sonra panik atak krizleri geçirdik ve krizler tekrarlanınca soluğu psikiyatristte aldık. psikiyatrist ikimize de zanax başta olmak üzere bir sürü ilaç verdi. eşim ilaçları kullanmaya başladı , hala daha da kullanıyor. ben iki gün kullandım. ilaçların bendeki etkisini sevmedim. ilaçları bıraktım. bu arada psikolojiye merakım vardır, üzerine çok okurum. panik atak üzerine de okumalar yapmıştım ve başıma gelenin farkındaydım. farkındalık sizi panik atak sarmalına girmekten alıkoyuyor sanırım. ensemden aşağıya doğru sıcaklık yayılıp, soğuk soğuk terlemeye başladığım anda yerimden kalkıp şöyle bir dolanmak, insanlarla konuşup, dikkat dağıtmak krizi atlatmakta çok etkili oldu bende. ve krizlerin arası açıldıkça açıldı ve bitti. benim bu kadar kolay atlatıp, eşimin yıllardır muzdarip olmasının sebebi ise sanırım eşimle benim ruh sağlıklarımızın çok farklı olmasından kaynaklanıyor. eşimde çocukluğundan beri anksiyete bozukluğu var. panik atak ve okb yıllardır birbirlerini besleyip durdular.
 • bilişsel davranışçı terapi, anksiyeteye sokan şeye maruz kalmanız.
 • her gün hareket etmek, spor yapmak...
 • bilişsel terapi / şema terapi.
 • panik atak geçirmenize sebep olan şeyi tespit edip hayatınızdan çıkarmak, yok olup gidiyor farkına varmıyorsun
5 yanıt daha