yanıtlar 7
  • rüzgar güneyden esiyor, pilotların yanlış kararları.
  • evet güneyden esiyor, riskli bir iniş denemesi olmuş. bilmediğimiz şeyler etkenler vardır belki. bekleyip göreceğiz .
  • pilot, inisiyatifini kullanıp ineriz diye düşünmüş olsa gerek ki böyle bir sonuç çıktı ortaya. şuan ki verilere göre başka açıklaması yok
  • zaten pistte yön değişikliği kararı alınmış 10 dk operasyon kesintisi olacak. pilot kuzeye çevrilmeden önce inmeye kalkmış
  • :) bazen rüzgar tam kafa rüzgarı olarak esmez. mesela pistin 18-36 pisti olduğunu düşünün. bu şu demek: bir tarafı 180 baş diğeri de doğal olarak 360 baş. rüzgarda 250 den 30 knot. kafa rüzgarına en yakın olan pist kullanılır. 250 den estiği için de 18 pisti açık olur. ama fırtınalı havalarda bazen rüzgar sürekli değişebilir. sürekli de pist değişmez çünkü havada bir sürü trafik var ve o piste uçakları yönlendirmek için başka yollardan alması lazım uçakları. havada da aynı yerdeki gibi yollar var, noktalar var. pist değişirken havada uçakların yolu uzatılır yada bir yerde beklemeye alırlar bu da operasyonu yavaslatır. yani 5 dk da bi pist değişmez. bu olayda rüzgar arka rüzgara dönmüş, daha doğrusu bileşenleri hesaplanınca 15 kt arka rüzgarı geçerse limit hiç bir uçak inemez çünkü tüm yolcu uçaklarında nerdeyse kuyruk rüzgarı limiti 15 kt dır. olayda arka rüzgar 15kt limitine ara ara yaklaşmış yada geçmiş ama sürekli olmadığı için kule uyarmış. inen ucaklardan böyle bir uyarı aldık muhtemelen pisti değiştircez diye. kaptan da ok demiş inişe devam etmiş. uçaklar kalkışta da inişte de rüzgarı kafadan almak ister. hem performans açısından hem de pisti az kullanmak açısından. arka rüzgar tehlikelidir, 150 knot ile yaklaşan uçağın arkadan 15 knot ile beraber sürati 165 knot olur ki 3-5 knot sürat durma ve teker koyma mesafesinde inanılmaz değişim yapar. bu arkadaşta yüksek süratle gelmiş inmeye çalışmış uçağın teker koyması gereken mesafe ilk 1000ft dir, bu gitmiş 2-3000 ft e teker koymuş. süratte zaten yüksek olduğu içinde duramamış ve frenlere asılmıs. görüntülerdeki o alevler tekerlerden geliyor. patlatmış muhtemelen lastikleri. duramayınca da pist sonundan aşağıya uçmuş. olay budur. iyi günler.
  • yazmayı unutmuşum yanlış anlaşılma olmasın. en son karar her zaman pilotundur. dışarıdaki rüzgarı pilot da görebiliyor. operasyon açısından meydan pisti değiştirir ama karar pilotundur. ben inmiyorum diyebilir.
  • rüzgar ani değişmiş, pist yönü değişimi zaman aldığı için hali hazırda inmek üzere olan uçaklara bilgi verilip pilotun kararına bırakılır. önceki 2 uçak zaten pas geçmiş rüzgar dolayısı ile.