yanıtlar 32
12 yanıt daha
 • bankalar bile enflasyon korumalı hesapları gündemlerine almışken tl mevduatında kalmak iyi cesaretmis arkadaşım. dövizde kalmak paranın değerini korur. kısa vadeli iniş çıkışlar olur ama uzun vadede birikimin eriyip gitmez.
 • tabi ki yatırım tavsiyesi değildir.

  ekonominin ciddi bir bunalımda olduğu bu dönemde nakit her zaman değerlidir. banka faizleri enflasyon karşısında oldukça düşük olduğundan tl yerine döviz tercih edilebilir.
  yatırım amacıyla taşınmaz almak şu an çok mantıklı görünmüyor.

  kısıtlı birikiminiz var ise zaten konut almak ilerleyen zamanlarda nakit sıkışıklığına neden olabilir. kredi kullanmaktan bahsetmiyorum bile.
  ekonomide ve siyasette para akışını tekrar hareketlendirecek gelişmeler olmadığı sürece elde nakit tutmak doğru yol olur kanımca.
 • yatirim tavsiyesi degildir genel uyarisini yapayim ve baslayayim.
  hayir bence ikisi de degil. ve ikisi de enflasyona karsi koruma saglamaz. bol bol okuyup arastirin, ekonomist ve finans konularinda bilgili olanlari dinleyip de kendi tercihinizi yapin derim, sevgiler.
 • warren buffet ın dediğini hatırlatmak isterim.

  "asla tüm yumurtaları aynı sepete koyma"

  bence çok iyi araştırma yaptıktan sonra varlığınızı 2-3 farklı yatırım aracında değerlendirmeniz daha iyi olabilir.
 • aklım çok ermez bu işlere diyorsanız sıralama şu şekilde:

  1- döviz mevduat
  2- altın
  3- tl mevduat
  4- ev
 • cevabi elbette ki tl mevduat olan soru.
 • paranı dövize çevir.

  kredi çek 10 yıllık paranı da dövizde tut.diyelim 200 bin çektin 320 bin ödicen. 200 bin tl ile şu an 33.333 dolar alınıyor. 10 sene içinde dolar 10 tl yi geçer diyosan bu ihtimali düşün.

  eğer ekonomi iyi olucak diyosan peşin para ile al.
 • ev alınmalıdır.

  not: memur çocuğuyum ufkum dar.
 • 300 bin tl’lik evde 500 tl’e oturuyorum. olayı siz düşünün.
 • ben ev alma taraftarıyım.

  kendimden örnek: 27. taksitini ödediğim evimi almak için kredi çektiğimde, 180 bin tl kredi için yaklaşın 290 bin tl toplam geri ödeme gerçekleştirmek üzere banka ile sözleşme yapmıştık. ilk satın aldığım dönemde kredi geri ödemem maaşımın yaklaşık % 60'ı; mahalledeki kirada olan evlerin kira bedelinin ise yaklaşık % 240'ı idi. aradan geçen 27 ayda aynı kredi taksiti maaşımın %34'üne; mahalledeki kirada olan evlerin kira bedelinin ise %170'ine geriledi. toplamda 10 yıl ödeme yapınca da ev için kredi ya da kira ödeme zorunluluğum kalmayacak.

  özetle: oturmak için ev almak çok mantıklı, yatırım için almak mantıklı mı bilemem.
10 yanıt daha