• kedimi üç buçuk hafta boyunca götürdüğüm veteriner bu süreçte "kedinin önemli bir şeyi yok" diyerek serum verdi, ardından kedim felç olunca da tomografiye göndermek yerine fizik tedavi uzmanı arkadaşına yollayıp hayvana boşuna acı çektirip para ve zaman kaybettirdi. sonunda sapasağlam dediği hayvan ertesi gün teşhis bile konamadan öldü. veterinere ve fizik tedaviye çok büyük miktarda masraf ettim, sonunda da elimde kedimin ölüsü kaldı. bu paragöz veterinere işini iyi yapmadığı için dava açsam kazanma şansım var mı?

    edit: neden başka veterinere gitmediğim sorulmuş. bu veteriner yakın çevremde bulunan en deneyimli veteriner ve en donanımlı klinik. açıkçası bilgisine güveniyordum. kedimin sorunu başta belirgin değildi, ben altta yatan bir sorun olduğunda ısrarcı olsam da beni ciddiye almadılar. belirtiler ağırlaşınca "türkiye'nin bir numaralı ultrason uzmanı" veterinere gidip ultrason çektirdik, yine bir şey bulunamadı, çünkü yanlış yerde aranıyordu. sonunda ben nörolojik bir sorunu olduğunu yüksek sesle haykırınca ancak ciddiye alındım, "mr ise mr, tomografi ise tomografi" dedim ama "gerek yok" deyip fizik tedaviye yolladılar. zaten son güne kadar tüm tahlil ve röntgenleri temizdi. gerçekte çok büyük ihtimalle kedimde bir kemik tümörü vardı, ama tanı konamadı. "fizik tedavinin bu durumda ölümü hızlandıracağını" sonradan veteriner de itiraf etti. bu süreçte harcadığım para kadar kedimin çektiği gereksiz acıya yanıyorum.
yanıtlar 11
8 yanıt daha
  • öncelikle kaybınız için çok üzgünüm, sabırlar diliyorum. ülkemizde malesef veteriner hekimliği ile ilgili malpratis davaları yoktur, emsalde bulunmamaktadır. kedinizi otopsi raporu olmadan hiçbir şekilde dava açamazsınız. kaybınız neye bağlı, neden ve ne için oldu? gibi soruları cevaplayacak yegane şey o. tabiki süreç içindeki tahliller ile başvurabilirsiniz ama o da mahkeme nezrinde çok anlam ifade etmeyecek.
  • cezai olarak bir sorumluluğu en azından tck kapsamında olduğunu düşünmüyorum. zira hayvanınız eşya statüsünde ve mala zarar verme suçu taksirle oluşmaz. ancak özel olarak başka bir mevzuatta düzenlenen bir suç varsa bilemem. disiplinel sorumluluk olabilir veterinerler odasından. yargıtay kararı araştırabilirsiniz. eğer tazminat istiyorsanız veterinerin kusuruyla zarar arasındaki iliyeti ispat etmeniz lazım. bilirkişi incelemesi olur ama ne kadar sağlıklı olur bilemem.
  • çok teşekkür ederim verdiğiniz cevaplara. bir suser gereksiz masraf yaptırıldığı ve mesleki sorumluluğa uyulmadığı noktasında yapılabilecekleri yazdı. konu üzerinde düşünüyorum.