yanıtlar 4
 • aslında belki de her iki yükselişe de google'ın başarısı diyebiliriz? 2000 yılında yahoo, arama motoru olarak google'ı kullanmaya başlıyor. 2004 yılında bu birliktelik sona eriyor. 2005'te ise google, android'i satın alıyor ve yardırıyor.
 • google'ın 2005'teki zıplayışındaki en büyük etken gmail. 2015'ten sonra gelen balon artışın sebebiyse android.

  yahoo'ya gelirsek, 2000-2001 yılları bana göre internetin en ivmeli yaygınlaştığı zamanlardı. türkiye'de mesele internet kafeler tam olarak o tarihlerde mantar gibi türemişlerdi, net hatırlıyorum. türkiye'de böyleyse dünyada da böyle demektir. videoyu izleyen birçok kişi muhtemelen yanılgıya düşüp yahoo artarken diğerleri düşüyor zannetmiştir. ancak öyle değil. yahoo hızla yükselirken diğerleri de düşmüyor, hepsi artıyor. yalnızca yahoo daha çok arıyor. demek ki toplam kullanıcı sayısı hızla artıyor ve yahoo o tarihlerde dünyanın en değerli şirketi olarak ve nerede işe yarar, gelecek vaad eden şirket varsa milyarları basıp bünyesine katarak pastadan en büyük payları alıyor. (ör: geocities)

  eskiden insanlar bugünkü gibi aynı anda onlarca site kullanmıyordu. portal denen platformlarda her ihtiyacını giderebiliyordu. yahoo da bunların en büyüğüydü. biz msn'ciydik o başka :d
 • aslında dönemin kralı olan msn sınırlı bir kullanım alanına sahipken, yahoo en son teknolojilerle her türlü online iletişim ve eğlence ortamını kullanıcılarına ücretsiz sunan bir platformdu. bu sayede zirveye yerleşti.
  yahoo kullanıcılara ücretsiz hizmet verip reklam ve data işleme üzerinden gelir elde etme modelinde google, facebook, youtube ve twitter'a ilham kaynağı oldu diyebiliriz. sonrasında aşırı büyümenin yarattığı hantallıktan sıkılanlar alternatif kaynaklara dağıldılar. tabii bu alternatifler de kendine özgü platformlardı. şimdi ise büyümeyi yönetebilenler ayakta kalıyor.
  aslında benim için en ilginç olan şey 2017'de amazon'un listeden düşüp, porno sitelerinin yükselişe geçmesi.