şükela:  tümü | bugün
  • julius caesar emri/isteğiyle roma takvimini günümüzde bilinen haline (yani güneş takvimi haline) getiren bilimadamı. o vakitlerde (julius dediğimize göre isadan elli ila yüz yıl kadar önce filan olmalı (gerektiğinde (yani biri çıkıp "tam olarak mö 74" vs dediğinde) isanın yaşadığı yılları da kapsayabilsin diye milat değil isa diyorum, yorgunum şu saatte, canım çekti entry yazıyorum, idare edin)) - tam olarak ne kadar olduğunu bilmiyorum ama - yıl biraz daha uzun sürüyormuş. bilim deyince astronomi, matematik ve mantık gibi bilimlerin o zamanlardaki iptidai hallerini anlamak gerektiğini not etmeye gerek yoktur sanıyorum. yine de birçoğumuzdan (benden bile) daha akıllı olanları varmış (bilimadamlarının) ve bir yılın (güneş yılının) 365 gün ve altı saat sürdüğünü biliyorlarmış. bu bilgiye güney amerikadaki ve bereketli hilaldeki sair medeniyetlerin de haiz olduğunu hatırlıyorum ama birkaç bin yıl sonra televizyon icad edilinceye kadar yıldızlar ve mehtap iyi rating yapmış, bu hassas gözlemler çok şaşırtıcı olmasa gerek. konuyu şirazesinden çıkardığımızı dikkate alırsak, sosigenes'in yaptığı takvimden de bahsetmekten artı bir zarar oluşmaz. september, october, november (sept, octo, nova, yedi, sekiz filan) serisinden geriye sayarsak o zamanlar yılbaşı mart civarında olmalı, mart da ilk ay.
    sosigenes artan altı saatleri dört yılda bir gün oluşturacak şekilde biriktirmeye karar vermiş. yılın 366 gününü 12'ye (niye onluk sisteme uyup onikide ısrar ettiklerini daha önce de merak etmiş, kurcalamamıştım, şimdi de merak ettim yine kurcalamayacağım, bildiğim kadarıyla maya takviminde de aynı sersemlik vardı, hem de onlar onluk sisteme daha yakın olduğu halde) bölünce her aya otuz gün düşmüş. kalan altı günü de birer ay atlayarak dağıtmış. normal yıllarda (365 günlük olanlarda) (bu aralar çok sop yazdığım çok belli oluyor sanırım, zekanıza hakaret etmek için değil, kendimi tutamadığımdan bu parantezler - fyki) bu bir günü sezarın da onayıyla şubattan tahsil etmişler. şubat (yılın son ayı oluyor bu durumda) dört yılda bir 30, gerisinde 29 gün çeker olmuş. 28'e düşmesinin sebebi de julius'un bir aya kendi ismini vermesi (julius-july-temmuz) sonra gelen bir başka caesara (augustus olmalı) ilham vermiş, o da bir sonraki aya (o zamanlar 30 çeken ağustosa) kendi ismini vermiş. kendi ayının julius'un ayından az günden oluşmasından hoşlanmadığından şubattan bir gün daha eksiltip kendi ayına ekletmiş. sosigenes saatli maarif takvimi fikrini de ortaya atmış ama matbaa tekniklerinin gelişmemiş olması bu fikre itibar edilmesini engellemiş. bu yüzden tarihe geçerken ön ismi unutulacak bilimadamları kısmına kaydedilmiş.
  • geç helenistik dönemin en önemli bilim insanlarından birisi olan iskenderiye doğumlu gök bilimci.

    julius caesar ile birlikte güneş takvimini oluşturmuş olmasıyla biliniyor olsa da merkür başta olmak üzere samanyolu galaksisi içerisindeki bazı gezegenlerin güneşe göre çizdikleri yörüngeleri de ilk ortaya çıkaran bilim insanı kendisi olmuştur. m.ö. 90 ile 25 seneleri arasında yaşamış olduğu tahmin edilmektedir.

hesabın var mı? giriş yap