şükela:  tümü | bugün
 • sosyoloji ve antropoloji, henüz metodoloji aşamasında birbirlerinden ayrılıp, gelecek nesillerin kan dökme fırsatını ellerinden almış iki disiplindir. fiziksel antropoloji, insanın fiziksel evrimini incelerken sosyal olanı, toplumların yaşam biçimlerini tarihsel ve güncel olarak, icinde yasamak* yöntemiyle araştırır. sosyoloji denen muspet bilim ise bir takım genellemeleri bünyesinde barındırır. derdi, antropoloji gibi insan değil, genel olarak toplumdur.
 • antropoloji nin, toplumların biyolojik olmayan davranışsal özelliklerini -yani insan davranışının altında yatan sosyal,dinsel ve teknolojik etkenleri- inceleyen ve etnografya ve etnoloji adında 2 alt dalı bulunan dalı.
 • sosyal bilimlerin en genç olanlarından biri. günümüzde eski araştırma konusu olan sanayileşme öncesi toplumlar yerine sanayileşmiş toplumlardaki küçük gruplar, mahalleler, köyler, toplumsal hareketler, medya, toplumsal cinsiyet, gibi konuları inceliyor.
 • avcı toplayıcı toplumdan başlayarak, dünya'daki farklı kültürlerin nasıl oluştuğu, nasıl geliştiği, nasıl farklılaştığı konusunu inceleyen bilim dalına sosyal antroploji denir.

  sosyal antroploji'yi okuyunca ve anlayınca, günümüz modern insanının davranışlarının bile, taa ilk çağlara dayandığını fark edeceksiniz. bugün yaptığımız düğün, evlilik için yüzük, aile, akrabalık, millet gibi bir çok kavram bizi sosyal antroplojiye götürüyor.

  eğer sosyal antropolojiden azıcık anlayan iyi biriyseniz, "adamlar klanlarına duyurmak için düğün yapıyorlarmış, biz hala bu geleneğe devam ediyoruz. şu yüzük takan çiftler niye yüzük takıyor biliyon mu, düğününe gelmeyenler de bilsin kızın/oğlanın sahibinin olduğunu" diyerekten ortamın has adamı olabilirsiniz. tabii kararını tutturamazsanız, itici, ukala ve çok bilmiş olarak da damgalanabilirsiniz.
 • insanın doğaya karşı mücadele sırasında oluşturduğu toplumsal ilişkileri evrimsel süreç çerçevesinde inceleyen bilim dalı.

  (bkz: #12413148)
 • antropoloji'nin sağlam bir bölümüdür. dinler hakkında fazlaca bilgi edinebilirsiniz ve toplumların nasıl refleksler geliştirdiğini pek çok adetin, geleneğin, pek çok ritüelin temelinde nelerin olduğunu anlamanıza fırsat verir. özelikle din ve din entegre yaşam biçiminin kökenlerini gördükçe içinde bulunduğumuz ve süregelen basitliğin farkına varırsınız. freud'un da bir zamanlar takık olduğu bir alandır ve bu alanda eserler vermiştir. "uygarlık toplum ve din" ya da "dinin kökenleri" isimli kitapları edinilirse mesele anlaşılacaktır.
 • claude levi-strauss'un son aldığım kitabının adı.
 • istatistikten pek yararlanmayan nadir sosyal bilim dallarından biridir. kendine has bir metodolojisi vardır. ideal bir sosyal antropolojik araştırma için, sahada 12 ay kesintisiz kalınması gerekmektedir. bu nedenle amerika'daki sosyal antropoloji doktora bölümleri asgari olarak 5-6 yılda tamamlanabilir.
 • uluslar arası yayınlarda kabul görebilecek bir alan araştırmasının en az 12 ay sürmesi gerektiği bilim dalı. yani bir sosyal antropoloğun yürüttüğü alan araştırması, en az dört mevsimi kapsamalıdır. bu bakımdan sosyal bilimler arasında en meşakkatli ve zahmetli araştırmaların düzenlendiği disiplin olduğu söylenebilir.
 • her bir insan evladının, tamamının derinlemesine bilmesi gereken şey. özellikle liseye kadarki süreçte her sene yoğun bir şekilde okutulmalı. ama olabilir mi böyle bir şey? olamaz... o zaman kimi avcunun içine toplayacaksın

hesabın var mı? giriş yap