şükela:  tümü | bugün
 • ilkokul 4. sınıfta başlayan ve ebeveynler tarafından "aman yawrum bak zor derstir, çalış.." denilen ders..
 • orta üçte inkilap adını alan ders.
 • her hafta başı (her ay başı da olabilir.) o dönem boyunca (bir haftalık veya bir aylık) işlenecek konuların dökümlerinin tahtaya yazıldığı, ve oradanda deftere geçidiğimiz derstir. madeler halinde uzunuzun yazma seansına dönerdi. yaz yaz bitmezdi.

  örnek:

  bölüm konusu : sivil kuruluşlar.
  amacı : öğrencilere sivil yaşamı vs. vs. (kastım ama uyduramadım şimdi)
  bilmemneler;
  1- kızılay
  2- yeşilay
  3- x ay
  ...
 • bir de dergi alınırdu bu ders için sanırım. evdeki klasik geyikti;

  -anne, örtmen dergi parası istiyo.
  -bıktım dergi parasından.

  edit: mürsel diye bir çocuk nerden bulmuşsa, dergi bittiğinde öğretmenin yaptığı (o bölümle alakalı) testlerin cevap anahtarlarını almış, birden notları yükselmişti. ilk başlarda anlamadı kimse, daha sonra sorduğumuzda, gerçeği söyleyivermişti. daha sonra ondan almaya basladık answer key leri, ama mürsel bize hep 24 tanesini veriyordu, kendisi 25 tanesini yapıp birinci olacak ya. vay cakal vay.
 • skytürkte pazar günleri 21 de yayınlanan serdar turgut ve nagehan alçının beraber sunduğu program.ilk konukları ilber ortaylı idi bu iki insanın fakat kendileri bu kadar anlatacak şeyi olan bir konuğa rahat rahat konuşma fırsatı vermemiş,her cümlesinin arasına alakalı alakasız bir soru sıkıştırmayı programcılık saymışlardır.özellikle serdar turgut kişisi hayli antipatikleşmiştir.tahammül derecesi konuğuna bağlı olan programdır yani.
 • sky turk'te iki tane program sunuculuğundan bihaber kişinin sunduğu program. ilk konuk ilber ortaylı. ya karşındaki ilber ortaylı. bir soru soruyorsun. sonra adam cevap veriyor. hemen araya giriyor sayın serdar turgut veya nagehan alçı. bir lafını bitirmesini bekle adamın. bütün program böyle devam eder mi yahu!
  hayatımda gördüğüm en itici iki program sunucusu olmayı başarmışlardır. ilber ortaylı değil de başka birisi olsa üç dakika tahammül edilemez.
 • bir konuk çağırıp soru-cevap şeklinde görüşleri alınan, röportaj kıvamında geçen bir program değildir. konuğun görüşleri ön planda tutulsa da daha çok 3 kişinin bir araya gelip bir konuyu tartışması şeklinde geçmektedir. bu haliyle de güzeldir. zaten sürekli konuk konuşacaksa sunucu da soru soracaksa iki sunucuya ne gerek var değil mi? şahsen başarılı buluyorum, hatta skyturku izleme sebebim diyebilirim.
 • ilkokul 4.sınıf sosyal bilgiler kitabında -sahife 11-, amacı; "21.yüzyılın çağdaş, atatürk ilke ve inkilaplarını benimsemiş, türk tarihini ve kültürünü kavramış, temel demokratik değerlerle donanmış, insan haklarına saygılı, yaşadığı çevreye duyarlı, bilgiyi deneyimlerine göre yorumlayan, bilgiyi sosyal ve kültürel bağlam içinde oluşturan, kullanan ve düzenleyen, sosyal katılım becerileri gelişmiş, sosyal yaşamda etkin, üretken, hak ve sorumluluklarını bilen türkiye cumhuriyeti vatandaşlarını yetiştirmek" olarak tanımlanan derstir.

  buraya kadar herşey nefis, muhteşem bir tanım ancak bugün çocuğuma verilen sosyal bilgiler ödevinin üzerinden geçerken beni şok eden bir listeyle karşılaştım .

  konu " en başarılı türkler" ve kitapta yer alan liste ve yanındaki açıklamaları aynen şöyledir;

  mustafa kemal atatürk ; türkiye cumhuriyeti nin kurucusu

  dr. mehmet öz kalbimizin ağrılarını dindiren doktor
  sertab erener erovizyon'da ülkemize ilk kez birincilik kazandıran sanatçı
  barış manço yediden, yetmişyediye herkesin sanatçısı
  atilla ilhan sözcüklere duygu yükleyen şair
  adile naşit tiyatro sahnesine ve sinemaya anlam katan yıldız
  idil biret sihirli parmaklarıyla piyanoya ruh veren sanatçı
  prof.dr.ilber ortaylı tarihi halka sevindiren sosyal bilimci
  hasan ali yücel halkın aydınlanması için çalışan siyaset adamı
  mehmet okur nba da şampiyonluk yaşayan ilk türk sporcu

  yorumsuz..
 • sosyal konuları içeren bilgiler, kavramlar bütünü.
 • ilkokul beşinci sınıfta anayasa gösterilmeye başlanan ders. bildiğin yasama yürütme yargı falan var. iyi mi kötü mü bilemedim de iyi gibi.