şükela:  tümü | bugün
 • bugün konya sosyal bilimler lisesi'nin giriş kapısında gördüğüm "tarihin yitik nesli devler" ismiyle açılmış seminere ait aşırı bilimsel bir sergi.

  izninizle sergiye ait görselleri paylaşayım:

  resim1
  resim2
  resim3
  resim4

  öğretmenin açıklaması

  evren dediğimiz yer o kadar büyük ki yaklaşık 9.460.800.000.000 çarpı 93.000.000.000 kilometrelik evrende (hala büyüyor durduramıyoruz.) en fazla iki metrelik boyumuz var ve bilmediğimiz şeylerin yanında bildiklerimiz hiçbir şey. devler yoktur diye kesin bir yargıda bulunmak bağnazlık olacaktır.

  ama, şöyle bir durum var. sergide kullanılan resimlerin gerçekdışı olduğu bariz. belki bir öğretmen öğrencisinin ufkunu açmak için "dünya'da devler de var olmuş olabilir mi?" diye bir seminer yapabilir ve ben desteklerim bu semineri. ama 2010 senesi facebook paylaşımlarına ait resimleri kullanarak bu resimlerin doğruluğunu bile araştırmadan (ki resimlerin oynanmış olduğu, kaç defa yazıldı söylendi.) okulun girişinde böyle bir sergi açarsan, işte o zaman olmaz o iş.

  evrim teorisini bırakın, evrim kanununun bile yasaklandığı (müfredattan kaldırıldı demeyeceğim, yasaklandı çünkü.) ülkemizde artık insanlar bu şekilde bilim yapıyorlar sanırım.

  ortaçağa hoşgeldiniz. böyle bir ortam nasıl oluştu bilmiyorum, ama bu başarı hepimizin!

  gelen hakaret dolu mesajlar üzerine edit: aynen 18 yaşındayım, hatta inanır mısınız lise öğrencisiyim. bunu anlamanız için aşırı bir zeka seviyenizin olmasına gerek yok. durduk yere bir insanı kırmanız için de hiçbir sebep yok, yaşım dolayısıyla bana hakaret edecek haddi kendinizde nasıl görebiliyorsunuz?

  ayrıca eklemek istiyorum. okuldan birçok kişi benim yazdığımı fark etmiş. kendimi zaten hiçbir şekilde saklamıyorum. okul idaresiyle çok sorun yaşayacağım söylendi, ben var olan bir durumu insanlarla paylaştım. o sergiyi oraya koyuyorsanız, bunu paylaşmak da benim görevimdir.

  yine de ne olursa olsun beni bir daha tehdit etmeyin, yazdıklarımı silmem gerektiğini söylemeyin. bu sorunu bir yerlerde dile getirmem ve o serginin oradan kaldırılması gerekiyordu. ve bununla birlikte, liseme yazılan yorumları kabul etmiyorum, ortada bir sorun varsa eğitim sistemiyle ilgilidir, konya sosyal bilimler lisesi ile ilgili değil.

  saygılarımla.
 • belki iyi niyetle hazirlanan ama yeterince arastirma yapilmamis ve sahte oldugu kanitlanmis fotolarin kullanildigi sergi diye yorumlayayim. art niyet aramak istemiyorum hocalarinda.
  bilimsel arastirma yapmak ne demek, kimse bilmiyor bence. ögretmenler bilmiyor ki ögrencisine ögretsin, yol yordam göstersin.
  zaten bilen bir avuc bilimadami , akademisyeni vardi su ülkenin, onlari da sutladilar.
  kalanlarin cogu, internette gördügü her safsataya inanacak olan saskinlar.
 • lan şu görselde 3.sırada bildiğin sarı baretli amele elinde kürekle oraya sonradan eklenmiş. yani söz konusu kafatasının var olduğunu farzedersek bile kürekle dalınmaması gerekmez miymiş acaba? arkadaki iş makinesini söylemiyorum bile.
 • okulun fotoğrafçılık kulübü “uygun olmayan photoshop uygulamaları” adlı bir sergi açıp bu görselleri sergilese anlaşılır ama “tarihin yitik nesli devler” adıyla güya çalışma hazırlayıp, yalan olduğu google’da ufak bir araştırmayla herkesin görebileceği şeyleri bir eğitim kurumunda sergilemek… ne desem bilemedim. umarım şakadır, yalandır, bir şeylerdir işte.

  öte yandan, bir an için lise dönemine döndüm. bu şekilde bir çalışma hazırlayıp hocaya göstersem hoca elli tane kaynak, araştırma, belge vs isterdi. hem de internetin olmadığı dönemde.

  yeni türkiye’nin öğretmenleri anca bu kadar öğrenci yetiştirebiliyor işte. dindar neslinizin hayrını görün…
 • (bkz: meşazını aldım hacı emin abi)

  yok olmuyor ben gülemiyorum buna. okullar böyle öğretmenler ile doluyor ise lağvedilsin. zaman kaybı. ülkede herkes reçber olsun en azından tarım devi olalım onun yerine.
  bunlara inanır takılırız beraber nedir yani?
 • hakkında sayısız kanıt bulunan neandertallerin varlığını reddeden, 4 tane fotoşoklu resme dayanara kayıp devlerin varlığını kabul eden kültürün ürünüdür.
  çünkü cehalet, çünkü gerçeği, kanıtları reddetmek hiç bu kadar itibar görmemişti.

  edit: tarih kulübü rehber öğretmeni cengiz a.'ı burdan görebilirsiniz. aşırı tatlı badem bıyıkları var kendisinin:
  http://www.yesilpinargazetesi.com/…-sergi-h849.html
 • normal bir ulkede disiplin cezasi veya memuriyetten atilma ile cezalandirilmasi gereken sozde ogretmenin yaptigi skandal.

  dini inanc, bilimsel tez vs. bunlar olabilir. ama sergi acip, fotoshoplu resimler kullanip, yanlis bilgiler verip, uluslarasi bilim dunyasini suclayip ustune din propagandasi yapmak suctur.
 • bir sonraki sergi konusu "bir doneme damgasini vurmuş guzide yaratiklar : ejderhalar" şeklinde belirtilmistir.

  "yillar suren anlaşmazlık : elfler ve cücelerle dair." ise sırada bekleyen bir diğer sergi.
 • islam adlı arap mitolojisine inanıp buna inanmamak, islam'ın okullarda yer bulmasına (bırakın yer bulmasını, eğitim bu mitolojiye göre şekillendiriliyor) ses çıkarmayıp buna bu sergiye karşı çıkmak sadece ikiyüzlülüktür.