şükela:  tümü | bugün soru sor
 • mücadeleler sonunda en uygun olan birimin yaşamaya devam ettiği ve toplumu etkilediği anlayış.
 • (bkz: darwin)
 • faşizm,ırkçılık için kullanılan bir terim. bazı ırklar daha iyidir ve iyi olan ırk yaşar.
 • soz konusu kavram sadece fasizm ya da benzeri ideolojilerde degil, liberalizm gibi yenir yutulurlarinda da mevcuttur. pazar despotizmi nihayetinde guclu olanin yasamasindan baska nedir?
 • sosyal darwinizm toplumu oluşturan sınıfların da kendi hallerine bırakılmasını savunur, çünkü sosyal yardımlar toplumun güçsüz kesimlerinin yararına çalışırlar ve evrim sonucu yok olması gereken bu sınıfın 'çektiği işkenceyi' uzatırlar. bundandır ki sınıf çatışmasına sosyal darwinist bir yaklaşımla sosyal devlet toplumun zararınadır.

  bu sebepten dolayı özellikle atlas okyanusunun öteki yakasında pek bir rağbet görmüştür ancak avrupada pek tutunamamıştır.
 • uluslararası ilişkiler boyutunda da "survival of the fittest" ilkesine dayandığı için güçlü ülkelerin yediği her haltı* meşru gören, bu sebeple neo-liberalizm'e çanak tutmaktan başka bir işlevi olmayan düşünce.

  ayrıca ülkemizde de "adam güçlü, istediini yapacak tabü amua goyum!" tarzı söylemlerde vücut bulmuştur. bu düşünceye sahip olanlar, güçlünün güçsüzü ezmesini doğanın gereği olarak görürken, güçsüzün kendini savunmak için bir takım taktikler* geliştirmesini doğa kanunu olarak görmezler nedense. onlara göre küçük balık kendisini yemeye çalışan büyük balıktan kaçmamalıdır, büyük balığın onu yemesi için beklemelidir.(bkz: teslimiyetçilik)
 • genellikle büyük balık küçük balığı yer saptamasından yola çıkar.darwine göre madem en güçlü hayatta kalıyorsa biz de bunu benimser afrikaya,asyaya,latin amerikaya gireriz sömürür talan ederizdir temeli.başlıcak uygulayacıları amerika,ingiltere ve fransa olmakla beraber rusya,almanya,ispanya da gayet güzel lokmalar almıştır dünya pastasından.zaten ingiltere de bu akım sayesinde güneş batmayan imparatorluk adını almıştır.aynı şekilde osmanlıya bakarsak,osmanlı sömürgecilik yerine misyonerlik tadında dini dağıtmaya çalışmış ve oraları ele geçirmiş,müslümanlaştırmıştır.bunun aksine emperyalist ülkeler sadece sömürme mantalitesi ile bakmış ve kölelik gibi olguları beraberinde getirmiştir.
  sosyal darwinizm nazizimin de körükleyecilerindendir.zaten bu übermensch,deutschland deutschland über alles geyikleri de bu temele bağlanmıştır.
  genel anlamda zavallı bir ''izm''dir sosyal darwinizm,olmaması gerekene ön ayak olmuş,darwin kişisi gene boyundan büyük şeylere sebep olmuştur.