şükela:  tümü | bugün
  • farkına varılması gereken gerçek.

eğer halk ne zaman sosyal demokrasinin , neo liberallerin ülkeyi yağmalamasından sonra durumu düzeltmek için gelen bir acil durum çağrısı olmadığını anlarsa o zaman düzgün bir yolda ilerleyebiliriz.

sosyal demokrasi yalnızca kötü günde değil , iyi günde de iktidar olursa o zaman türkiye'nin bir geleceği olabilir.
  • ileri demokrasi olmasın da ne olursa olsun. ileri demokrasiyi gördük, yaşıyoruz, o sakat.

liberal demokrasi de olur.

katkısız, organik, sade demokrasi en güzeli aslında.
  • yanlış ifadedir.
    katılmıyorum.

sorsanız ven kendim milliyetçiyim ve ülkenin de milliyetçi olmasını isterim ancak;

güzel ülkemin kurtuluşunun demokrasi, samimiyet, dürüstlük, adalet, hukuk ve ilericilik gibi, temel insan meziyetleri arasında olması gereken, basit erdemlerden müteşekkil olduğuna inanıyorum.

sürekli bir sosyal demokrasi söylemi, liberalizm söylemi, milliyetçilik söylemi sıkıcı ve boştur. eğer iyi niyet besliyorsa bir diktatör de halkın sevgilisi olabilir. dünya tarihinde örnekleri arandığı takdirde bulunur.

dolayısıyla kendine sosyal demokrat yahut milliyetçi-muhafazakar ve yahut neo-liberal diyenlerin erdemlerine bakmak gerektir. zira eğer kötü niyetli kişiler başta ise sosyal demokrasi bir ülkenin korkulu rüyası haline de gelebilir.

burada da, günlük hayatta da önemli olan bu tür kalıp ideolojileri sabah akşam savunmaktan vazgeçip herkesi kendi ideolojisiyle başbaşa bırakabilmek ve fakat herkesle birlikte aynı erdemleri, aynı çıkarları savunabilmek ve farklı görüşler benimsense de sorunlara karşı aynı şekilde tavır alabilmektir.

"sosyal demokrasi türkiye'nin kurtuluşudur" gibi bir söylem temelden mantıksızdır. çünkü herkesin sosyal demokrat kafasında olması gerektiği gibi bir niyet ve ifade barındırır. bu en temelde demokrasiye aykırıdır.

"türkiye'nin kurtuluşu demokrasidir" demek ise çok daha doğru ve büyük çoğunluk tarafından yadsınamayacak olan bir görüştür.

insanları kendi ideolojilerinize göre dönüştürmek ve diğerlerini cahil, yanlış, suçlu, hain gibi görmek yerine, herkesi bir anda, koşulsuz birleştirebilecek temeller, esaslar üzerinde durmak ve sorunları bu yolla çözmek hem daha kolay hem de daha kalıcı olacaktır ve bu sosyal demokrasi söyleminden çok daha sosyal ve çok daha demokratiktir.

rica ediyorum, kendi tuttuğunuz partinin politikasıdır diyerek veya demeyerek, benimsediğiniz idolojiyi insanlara empoze etmeye çalışmayın, zira işe yaramadığı da ayan beyan ortadadır.
  • öncelikle doğru bir ifadedir.

ikincisi, bu başlık altındaki yorumlara bakınca demokrasinin yanlış anlaşıldığını düşünüyorum.

elbette ülkenin demokrasiye ihtiyacı var, ama demokrasi farklı fikirlerin tartışıldığı ortamdır, herkesin susup düşüncesini kendisine sakladığı bir rejim değildir.

bir sosyal demokrat için sosyal demokrasi bir bireysel zaman geçirme aracı değildir. ülkesinin faydasına olduğunu düşündüğü bir siyasi ve ekonomik programdır. dolayısı ile sosyal demokrasinin ülkenin faydasına olduğu konusunda insanları ikna etmeye çalışması kadar doğal bir şey yoktur. elbette farklı görüşleri olanlar da kendi görüşlerini ifade eder, karşı tarafı ikna etmeye çalışır. sonuç olarak da kararı toplum mümkünse bir arada ve uzlaşarak verir.
  • zaten devletcilik anlayisi hicbir zaman tamamen terk edilmedi ki turkiye'de ekonomide de, sosyal konularda da. ekonomimiz hic bir zaman tamamen liberal olmadi. su an kismen liberal, yani kismen ozgur degil. yani neoliberalizmden cok sosyal demokrasiye benziyor.

ekonomik ozgurluk indeksi