şükela:  tümü | bugün
 • toplum icindeki birey veya bireylerin gercek veya hipotetik durum karsisinda nasil tepki verdiklerini gosteren deneydir. sosyal deneyden bireyler ve onlarin kulturleri hakkinda bilgi sahibi olunabilir. son yillarda youtube kanallarinda sosyal deney icerikli program populer olmaya baslamistir. cogunlugu abd'de yapilan sosyal deney programlari insanlar tarafindan ilgiyle takip edilmektedir.
  ingilizcesi social experiment'tir.

  italya'da cekilen sosyal deney ornegi icin
  appearances matter?
 • yeni nesil kekleme yöntemi. ota boka sosyal deney deniliyor. sosyal medya gibi hızla yayılacak, ilk başta bir bok sanacaklar ama sonra önemsiz olduğu anlaşılacak.
 • her deney gibi steril ortamlarda yapılır. steril olmayan ortamlarda sonuçlar ölümcül olabilir. medeni ülkelerde yapılan sosyal deneyleri izlemek yüreğimizi yumuşatır sonra kendi ülkemizin gerçeklerine bakınca patates.. yapmayın yani.
 • vay amına koyayım adamlar deney yapıyor dedirtir.

  vay be adamlar deney yapıyor.
  sokakta götünü açan adam sosyal deneyi,
  millete sövüp şaka yaptım sosyal deneyi,
  bakın müslümanlar kötü değil sosyal deneyi.

  vay be adamlar deney yapıyor adamlar bilimsel ve akademikler.

  gerçekten çok duygulandım mervesu .sss
  of kanka izlesene adamlar malı nasıl götürüyo :ddd
  hala iyi insanlar olduğunu anladım bu alçak dünyada........... (kızlar kültürüyüm hayatı 20 yaşında çözdüm ve bundan memnun değilim lütfen mesaj atın)

  sözlükte bu tür yılı?ıklıklara da sebep olan olaydır.

  olayın aslına gelirsek sosyal deney denilmesi saçmalıktır.
  içi boş artık gına getirtmiş saçma videolardır bunlar.
 • türkiye'de sadece insanlarla dalga geçmek için yapılan, zaten genel olarak da hiçbir şeye yaramayan aptalca iş.
 • insanlarla dalga geçmek için değil, yardımlarınızı istediğim bir deney olacak.

  https://twitter.com/…rbi_/status/660030863644737536 adresinden (twitter kullananlar için) sorduğum soruya size en yakın olan cevaba oy verirseniz, bu yazar çok mutlu olacak.
 • geçen sene annemin maruz kaldığı deney.

  alışveriş merkezinde ( izmir- optimum ) annemle babam dinlenme koltuklarına oturmuşlar. hafta içi zaten ortalık sakinmiş. koskocaman koltukta hayvan gibi boş yer varken kızın biri ( 19-20 yaşlarında) annemin dibine oturmuş. annem az öteye kaydıkça kız annemin yanına yaklaşmaya devam etmiş.
  yazık kadın da bir şey dememiş ama sinirlenmiş tabi- en iyisi kalkalım- demiş babama. kıza bir şey söylememiş.
  annemler kalkmış, sonra kız anneme ''üniversite öğrencisi olduğunu, bir ders için sosyal deney yaptığını, işte bu böyle bir durumda karşıdaki kişi nasıl tepki veriyor onu ölçmek istediğini'' söylemiş.

  böyle bir durumda ben ne yapardım dedim, o andaki psikolojiye göre değişebilir dedim tam cevap bulamadım.

  garip bir durum.
 • nerede ise %99'unun insanları ayıplama potansiyeli taşıdığı ve bu yoldan da duygu sömürüsünü amaçladığı açıkça belli. insanları fişlemek moda oldu. nedense bugüne kadar iyi yönlü bir tanesi ile karşılaşamadım.
 • son 2 yıldır özgüven eksikliği çeken hevesli dallamaların otu boku yiyip üzerine çektiği etiketin adı. örnek iki senaryo verelim.

  elimizde bir adet orospu çocuğu var. bu orospu çocuğunun hatunlara yanaşmak için hiçbir özgüveni yok. ama bir yandan da içten içe gidip bir şeyler yapmak istiyor. gidiyor, "taş kağıt makas oynayalım öpeyim seni?" diyor. öperse mutlu mesut ayrılıyor, öpemezse hatta tokadı da yerse "eaeaeaaa sosyal deneey!" diye ağlıyor. yediği dayakla kalıyor.

  şimdi ise elimizde bir adet orospu var. bu orospu kafasına göre yaşamak istiyor, ilk deneydeki orospu çocuğunun özgüvenli versiyonlarının çevresinde dolaşmasını, yazmasını, onu arzuladığın göstermesini istiyor. dikkat edelim, arzulamasını değil. her insan gibi arzulamasını o da isteyebilir, ancak göstermesini istiyor. bu yüzden de adının layıkıyla orospuluk yapıp eril kişileri kendisine çekiyor. eğer görev başarıyla tamamlanırsa sorun yok, "ben zaten böyle biriyim". ama eğer oldu ki olay götünde patladı, "yaa ama sosyal deney yaptım".

  ilk baştaki orospu çocuğu, ve ikinci örnekteki orospu, siz kimsiniz amk? sen bilirkişi misin sen uzman mısın sen kimsin lan?