şükela:  tümü | bugün soru sor
 • toplum icindeki birey veya bireylerin gercek veya hipotetik durum karsisinda nasil tepki verdiklerini gosteren deneydir. sosyal deneyden bireyler ve onlarin kulturleri hakkinda bilgi sahibi olunabilir. son yillarda youtube kanallarinda sosyal deney icerikli program populer olmaya baslamistir. cogunlugu abd'de yapilan sosyal deney programlari insanlar tarafindan ilgiyle takip edilmektedir.
  ingilizcesi social experiment'tir.

  italya'da cekilen sosyal deney ornegi icin
  appearances matter?
 • yeni nesil kekleme yöntemi. ota boka sosyal deney deniliyor. sosyal medya gibi hızla yayılacak, ilk başta bir bok sanacaklar ama sonra önemsiz olduğu anlaşılacak.
 • her deney gibi steril ortamlarda yapılır. steril olmayan ortamlarda sonuçlar ölümcül olabilir. medeni ülkelerde yapılan sosyal deneyleri izlemek yüreğimizi yumuşatır sonra kendi ülkemizin gerçeklerine bakınca patates.. yapmayın yani.
 • türkiye'de sadece insanlarla dalga geçmek için yapılan, zaten genel olarak da hiçbir şeye yaramayan aptalca iş.
 • insanlarla dalga geçmek için değil, yardımlarınızı istediğim bir deney olacak.

  https://twitter.com/…rbi_/status/660030863644737536 adresinden (twitter kullananlar için) sorduğum soruya size en yakın olan cevaba oy verirseniz, bu yazar çok mutlu olacak.
 • geçen sene annemin maruz kaldığı deney.

  alışveriş merkezinde ( izmir- optimum ) annemle babam dinlenme koltuklarına oturmuşlar. hafta içi zaten ortalık sakinmiş. koskocaman koltukta hayvan gibi boş yer varken kızın biri ( 19-20 yaşlarında) annemin dibine oturmuş. annem az öteye kaydıkça kız annemin yanına yaklaşmaya devam etmiş.
  yazık kadın da bir şey dememiş ama sinirlenmiş tabi- en iyisi kalkalım- demiş babama. kıza bir şey söylememiş.
  annemler kalkmış, sonra kız anneme ''üniversite öğrencisi olduğunu, bir ders için sosyal deney yaptığını, işte bu böyle bir durumda karşıdaki kişi nasıl tepki veriyor onu ölçmek istediğini'' söylemiş.

  böyle bir durumda ben ne yapardım dedim, o andaki psikolojiye göre değişebilir dedim tam cevap bulamadım.

  garip bir durum.
 • nerede ise %99'unun insanları ayıplama potansiyeli taşıdığı ve bu yoldan da duygu sömürüsünü amaçladığı açıkça belli. insanları fişlemek moda oldu. nedense bugüne kadar iyi yönlü bir tanesi ile karşılaşamadım.
 • deney adı altında bir sürü saçmalığın/şımarıklığın yapılma işi. günümüzde çok moda. yurt dışında da moda. genellikle gençler yapıyor.

  örneğin, bunlardan en meşhur olanlardan biri (bkz: benimle yatar mısın) sosyal deneyi. 17-18 yaşlarındaki kızların ve hatta daha da büyüklerin yaptığı deneylerden. milletin karısının, sevgilisinin yanında gidip böyle salak sorular soruyorlar. yanındaki kadın şaşkın şaşkın bakıyor, adamın surat asık. ne oldu? deney yaptık. baba-kız birlikte gezerken de utanmadan yanlarına gidip babaya böyle sorular soruyor hanım kızlarımız. millet, gezmeye dolaşmaya çıkmış, bunlar rahatlarını bozuyor. e tabi, aleni zinaya yöneltip, bununla şımarma eğlenme durumu da var. bu yapılan deney, yabancı biriyle yatmak kötüdür, gibi mesajlar da vermiyor, hani, parkta tek oynayıp, şeker vericem sana diyince çocuklar kanacak mı tarzı deneylerden de değil. ne oldu, sosyal deney yaptık. tek gezen 18 yaşındaki genç erkeklere de soruyorlar tabi. bunların arasında gülüp ciddi misin diye hoşlarına gidenler de oluyor (o esnada bir kız tarafından istenilme şaşkınlığı da var tabi), kızanlar çıkıyor, daha büyükler salak mısın gibi sorular sorabiliyor, hatta arada polise vermekle tehdit eden çıkıyor ama hanım kızlarımız saçmalıklarına devam ediyor. üstlerine de bu soruyu destekler nitelikte şeyler giyiyorlar ki, ne kadar ciddi oldukları düşünülsün.

  bu tarz, bunun gibi sosyal deneyler, hiçbir şeyi ölçmediği gibi, sadece deneyi yapan kişilerin ne kadar şımarık olduğunun göstergesi. güya böyle bir deney yapacak kadar da özgüvenliler kendileri. merak etmeyin, kara çarşaf giyip, suratınıza peçe de taksanız, sizle yatmak isteyen yüzlerce kişi çıkacak. çünkü, etraf sizin gibi salaklarla dolu. hatta kadın kılığına giren erkeklerle de (bkz: travesti) yatmak isteyen yüzlerce kişi var. kendi egonuzu tatmin etmek için, bu tarz salak hareketlere girmeyin.
 • tr. : tacizci, "ben yavşak oğlu yavşak bir tipim" diyen kimsenin işi.

  örn:

  <i>" - ne taciz ediyorsun ulan insanları
  - sosyal deney yapıyoruz
  - ha taam pardon o zaman"</i>