şükela:  tümü | bugün soru sor
 • en son örneğini gazetede görünce artık yazmaya karar verdim. iş sanki biraz çığrından çıkmaya başladı çünkü...

  http://www.hurriyet.com.tr/…-mudahale-etti-40761326

  habere göre üniversite öğrencileri kadına şiddete dikkat çekmek için sosyal bir deney gerçekleştirdi. şiddete uğrayan kadına yoldan gelip geçenler bakıp giderken, engelli bir vatandaş akülü arabasıyla müdahale etti. buraya kadar sıkıntı yok. mangal yürekli bir arkadaşımız sağolsun tekerlekli sandalyesiyle araya girmiş ama o deneyi yapan kişi araya girilmesini yeterli görmemiş onu da itip kakmaya elinden değneğini çekip almaya defol git gibi ifadeler kullanmaya devam etmiş. bu kısım beni çok rahatsız etti. ben olsam deney meney diye bakmazdım öncelikle kaba kuvvet kullanmak hakaret etmek falan gibi şeylerden şikayetçi olurdum. taksim'in ortasında zaten bir bayana karşı saldırganlık gösteriyorsun araya giren bir de engelli bir vatandaşı da itip kakıyorsun neye güveniyorsun? birisi allah yarattı demeden girişse ne yapacaksın ya da olay büyürse ne yapmayı düşünüyorsun? geri planda bir hazırlık yaptın mı? birilerini haberdar ettin mi. güvenliği ya da kontrolü nasıl sağlamayı düşünüyordun? ayrıca deney ne ile ilgili. farkındalık mı tölerans mı seviye mi? araya girip girmediklerine mi bakıyorsun ona bakıyorsan ne diye uzatıyorsun? bu şekilde nasıl duyarlılık ölçüyorsun? ölçülmüşü var. biraz onlara baksaydınız ya...
 • konuyu açtığı için yazar arkadaşa teşekkür ediyorum öncelikle.

  bilimle az çok ilgilenmiş herkes bilir ki "deney" diye adlandırılan şeyin bazı şartları, koşulları vardır. her şeyden önce ehil, yetkin kişiler tarafından yapılmalıdır. üstelik bu deneyler, yine ehil, yetkin kişiler tarafından değerlendirilmelidir. sadece deneyin yapıldığı alanda uzman kişiler bile yetmez bazen, toplum üzerinde yapılan araştırmalarda istatistikçilere de başvurulur örneğin, tabii bu örnekler de çeşitlendirilebilir.

  son zamanlarda trend olan durumda ise herkes sosyal deney yapıyor, sosyal farkındalık yaratmaya çalışıyor. birçoğunun niyetinin ilgi çekmek olduğunu düşünsem de iyi niyetli olduklarını var saysak bile yaptıkları şey en hafif tabiriyle büyük geri zekalılık. hiçbir farkındalık yaratmadıkları gibi kendilerini de yok yere tehlikeye atıyorlar. ortaya çıkan, rasyonellikten alabildiğine uzak bu sonuçları yorumlamanın kenarından geçecek kadar bile bilgileri olmaması cabası.

  bakın arkadaşlar. bir değişim yaratmak istiyorsanız önce kendinizi eğitin. üniversiteye ilk geldiğiniz yıllarda algınız açılıyor, belki iyi niyetlisiniz de tamam ama milyarlarca insanın aynı yoldan zaten geçmiş olduğunu unutmayın lütfen. toplumda fark yaratmak mı istiyorsunuz? önce biraz psikoloji, sosyoloji öğrenin. yaşadığımız coğrafyaya dair biraz araştırma yapın, nereden gelmişiz, nereye gidiyoruz bir inceleyin. "halk çok kaba, insanlar duyarlılıklarını yitirmiş" diyorsunuz, tamam güzel ama altını doldurabilmek için biraz "bilmek" gerekiyor. yok öyle kısa yoldan kurtuluş bu millet için.