şükela:  tümü | bugün soru sor
 • aklı başında birçok insanın katılacağı önerme. malum, devletlerin temel gelir kaynaklarını oluşturan vergiler, yine aynı devletlerin sunduğu temel hizmetlerin kaynağını da oluşturur. şu halde benim verdiğim vergilerle devlet parası olmayan, fakir insanları okutmakta, böylelikle benim bir dahilim olmadığı halde benim yerime insanlara iyilik yapmaktadır. sağlık alanında birçok kolaylıklar sağlamakta, sunduğu birçok ücretsiz hizmetle, benim paramı bana değil, başkalarına harcamaktadır.

  benim paramla sen birilerine nasıl okul yapabilirsin? nasıl onları ücretsiz okutabilirsin? hayır kurumu musun vakıf mısın? ben sana bunun için mi vergi veriyorum? bana hizmet edeceksen et. benim verdiğim parayı başkalarına burs diye nasıl dağıtabiliyorsun? ayni ve nakdi yardımlar şeklinde fakir, düşkün, yetim, öksüz, yaşlılara benim paramla iyilik yapma, yardım etme yetkisini nereden bulabiliyorsun?
 • sosyal devlet ile sosyalizmi karıştıran insanların düşüncesidir.
 • "ben sosyal devlet gördüm." diyebildikten sonra saçmalığının daha net anlaşılacağına inandığım önermedir.
 • insanoğlunun kendisinin zannettiği şeyler hakkında kopardığı vaveylanın ürünü olan bir yanılsamadır.

  şunu bilmeli insan, değerleri dağıtan allah'tır. ve siz bir şeye benim dediğinizde o şey otomatikman sizin olmamaktadır. ha belki sıfırdan yaratsaydınız olabilirdi, ama o zaman kendinizi de yaratan birisinin bulunmaması gerekirdi. öyleyse dinleyelim allah ne diyor "kazanmak ve mülkiyet" hakkında:
  "allah'ın kendisiyle kiminizi kiminize göre üstün kıldığı şeyi (malı) temenni etmeyin. erkeklere kazandıklarından bir pay vardır, kadınlara da kazandıklarından bir pay vardır."

  yani, o benim!! benim!! diye bağırdıklarınızdan size sadece bir pay varmış demek ki; hepsi sizin değilmiş. ortaya koyduğun emeğinden dolayı sana bırakılan paydan başkasını sahiplenmen ve benim deyince senin olacağını zannetmen komik.

  öyleyse, "sahiplenirken" 80 kere düşünmek gerekiyor. neye göre senin, kime göre senin?
 • fırsat eşitliği'ne inanan aklı başında birçok insanın katılmayacağı önerme. 6-7 yaşlarında kim vergisini verdi de okula gitmeye hak kazandı merak ettim doğrusu.

  (bkz: babam sağolsun)
 • aslında bakar bakmaz çok saçma ve tek amacı ilgi çekmek olan bir önerme olduğu belli.. ama dayanadım, bir şeyler yazıcam illa..

  evvela sosyal devlet dediğin vakit, nordik ülkelerin adını anacaksın arkadaş.. zira bu sosyal devlet dediğin mefhumu; en adam akıllı, en hakkını vererek uygulayan ülkeler onlar.. nedir bunlar efendim? iskandinav ülkeleri ve dahi onların kankaları olan finlandiya, izlanda, faroe adaları.. hatta bu ülkelerin ekonomileri için "nordic model" denilen bir terim var.. yani makroekonomide kendi modellerini yaratmış adamlar sosyal devlet anlayışı üzerinden giderek..

  şimdi gelin, ülkelere göre kişi başı gayri safi yurtiçi hasılaya bakalım:

  imf, 2010 rakamları, amerikan doları cinsinden, kaynak wikipedia..

  1 - luxembourg --> 104,390
  2 - norway --> 84,543
  3 - qatar --> 74,422
  4 - switzerland --> 67,074
  5 - denmark --> 55,113
  6 - australia --> 54,869
  7 - sweden --> 47,667
  8 - united arab emirates --> 47,406
  9 - united states --> 47,132
  10 - netherlands --> 46,418
  11 - canada --> 45,888
  12 - ireland --> 45,642
  13 - austria --> 43,723
  14 - finland --> 43,134
  15 - singapore --> 42,653
  16 - belgium --> 42,596
  17 - japan --> 42,325
  18 - france --> 40,591
  19 - germany --> 40,512
  20 - iceland --> 39,563

  o da ne? kelle başına en çok parası olan ülkelerin ilk 7'sinin 3'ü iskandinav ülkesi.. ilk 14'te 3 iskandinav + finlandiya, ilk 20'de toplam 5 nordik ülke var.. ki izlanda geçtiğimiz senelerde daha yukarılardaydı, sonra nazar değdi, 20.liğe geriledi.. faroe adaları ise imf tarafından listeye alınmadığı için burada yok(neden alınmadığını bilmiyorum), ama mesela world bank'in rakamlarına göre o da ilk 10'da.. fakat? haşmetli ekonomisiyle, kapitalist ameriga birleşig devledleri anca 9. olabilmiş..

  kısacası, sosyal devlet anlayışının uygulanması ile ülkenin vatandaşlarının cebine giren para arasında pozitif bir korelasyon var imiş..

  şimdi çıkın oynayın hadi.. ama terli terli su içmeyin, yabancılarla konuşmayın bi de..
 • kismen katildigim önerme.

  söyle ki kendine sosyal devlet diyen isvec gün be gün yatirimci kaybetmekte, issizlik oranlari yükselmekte ve sirtini sosyal devlete dayayanlarin fazlaligi konuyu bir kisir döngüye itmekte.

  sosyal devlet görünürde herkese esit hak sunar ama esasen calisanlarin calismayanlari beslemesidir. bu gecimi saglanan kesim de öyle zannedildigi gibi hep yetim dul emekli kesimi degil, serseri it kopuk kesimidir.

  "madem ki ben calisiyorum diye cebime girenin yarisini aliyorsun, ben de calismayacagim/yatirim üretim yapmayacagim" mantigi devreye giriyor.

  eger bir ülkenin kendi sahip oldugu dogal gelirleri (petrol, maden v.s.) yoksa sadece toplanan vergilerle sosyal devlet olmaya calisiyorsa o memleket kaybetme moduna girmis demektir.
 • yanlış denilemez, aslında sosyalizm işsiz de kalsan asla aç kalmayacağını bilmektir, herkes bu güven ile yaşadığından daha insancıldır.
 • devletin gerekliliğini ortadan kaldıran iddia.

  (bkz: vahşi kapitalizm)
 • hiçbir sistem doğru değildir.her sistemin açıkları olduğundan kısmen doğru olabilecek önermedir.

  edit:ilk entryi okumadan yazmıştım şimdi okuyunca yazan kişinin çok pozitif bir insan olduğunu gördüm. keşke verdiğimiz vergilerle ona buna yardım edilseydi. öncelikle cebe atılan vergileri sorguladıktan sonra halka dağıtılan paraları sorgulamamız gerektiğini fdüşünüyorum.