• sosyal anksiyete bozuklugu olarakta bilinir.

  10 yıl sonra gelen edit: bir gün bu entrynin, aynı konusu gibi üzerime yapışıp kalacağını bılıyordum. bitmiyor,geçmiyor ama hafifliyor.
 • antisosyal ve asosyallikle alakasi yoktur
  sosyofobi diye de kisaltilan bu bokun asil hedefi her zaman ki$inin kendisidir, antisosyallik ya da asosyallik bunun uzantisi olarak geli$ebilir, fobinin yen etkileri olarak yani.
  antisosyallik ve asosyallik bamba$ka $eylerdir.

  (bkz: yalan yanlis entry girmek)
 • genel olarak 10-13 ya$larinda hormon degi$iminin olu$maya ba$ladigi yillarda ba$layan bu rahatsizlik ileri ki ya$larda 25 ve sonrasini kastediyorum yani, tekrar ba$ gosterebilir. rehabilite edilmesi kolay ama, hasta tarafindan algilanmasi zor oldugundan ve sinsi ilerleyen , yava$ yava$ insani egilip bukulerek bununla ya$amaya ikna ettiginden tedavisi zordur.
 • baska insanlarin kendilerini yargiladigi ve negatif degerlendirdigi dusuncesi ile yetersizlik, asagilamislik hissetmeleri sonucunda ortaya cikan durum...
 • sosyalfobi kalabalıktan rahatsız olmak, kalabalığın içinde normal hareket edememek durumlarını kapsıyor.. mesela yanınızda insanlar varken yemek yiyemiyorsanız ya da telefonla konuşamıyorsanız, bazen kitlenip hareket bile edemiyorsanız sosyalfobiksiniz ya da belirtilerini taşıyorsunuz demek oluyor.kalabalıkdan nefret eden biri olarak kendimi sosyalfobik zannederek araştırdım ki alakam yokmuş. yani kalablıkta şapırdata şapırdata yemek yiyebilen,telefonla konuşabilen ama kalabalıktan hazzetmeyen kişiler antisosyal veya asosyal oluyorlarmış..
 • sosyal fobi aslında oldukca insanı zorlayıcı bir hastalıktır. en önemli noktası kendini kabul ettirmesidir ve insanı bu hastalıkla yaşama ikna etmesidir.sosyal fobi sanıldıgının aksine kalabalıktan rahatsız olmak yada kalabalık tarafından takdir görme kaygısı gibi birşey degildir.bunlar belki bu hastalıgın baslangici acisindan kucuk ipuclari olabilir ama tam tanımı yada varoldugu anlamına gelmez.söyle bir tanım yapılabilir; sosyal ortamlarda başkaları tarafından inceleme altında tutuldugu korkusu,performans gösterilmesi gerek durumlarda kucuk düşme korkusu yaşanmasıdır.bu noktada kişi bu korkuları yaşamamak icin sosyal ortamlardan girmekten kaçınır öyleki ilk maddede belirtildigi gibi son noktası toplum içine çıkamamadır ve bu tum aile,iş yaşamını etkiyebilir.sosyal fobinin çeşitleri de vardır şöyledir; genel : korkular her durum için geçerlidir, özel : yanlızca özel durumlar için geçerli imza atamamak v.s. gibi.en sık belirtileri ise şudur bu hastalıgın : çarpıntı,titreme,terleme,kaslarda gerginlik,midede rahatsızlık hissi(yanma benzeri birşey),göğüste sıkıntı hissi(kalp sıkışması gibi bir his),sıcak yada soğuk basması(burdaki sıcak basması terlemeden farklı yüzde hafif nemlenme gibi) ve son olarak baş ağrısı.bu belirtiler kişide derin bir korku yada heyecan hali şeklinde görülür.sosyal fobisi olan insanlar bu belirtileri en yogun belli durumlarda yaşarlar,bu durumlar ise;topluluk önünde konuşmak,bir işle uğraşırken seyredilmek,başkalarının önünde yemek yemek-içmek,otorite konumundaki kişilerle temas etmek,misafir kabul etmek,başkaları ile tartışmak,toplulukta telefonla konuşmak,tanımadığı kişilerin gözlerinin içine bakmak,ilgi odağı olmak,başkalarının önünde yazı yazmak gibidir.sosyal fobi zamanında tedavi edilmesse başka bir cok hastalıga yol açabilir benim bildigim kadarıyla borderline kisilik bozuklugu bunlardan biri öyle ki borderline kisilik bozuklugunun bazı belirtileri sosyal fobinin evrelerinden görülmektedir.
 • agora fobi sonucunda ortaya cikmasi kacinilmaz olan fobi.
 • hich bilmedigin bi shehirdesin bilmedigin bir yere gideceksin etrafta bi ton insan var gidip de birine pardon shuraya nasil gidebilirim diye soramazsin. kaybolmak pahasina etrafta tabela alirsin ve kaybolursun. ustune bi t-shirt alacaksin her dukkanin vitrinine bakarsin ama icheri giremezsin girsen soramazsin sorsan almak zorunda hissedersin hatta hich istemedigin bisheyi alirsin, sirf bu duruma dushmemek ichin marketlerden giyecek alirsin chunku oralarda istedigini kendin sechersin giyersin begebirsen alirsin begenmezsen aldigin yere koyarsin. markette buyrun ne arzu etmishtiniz diye soranlardan nefret edersin. bi yerde bi ishin vardir oyere gidene kadar kafanda senaryolar kurarsin o shunu dicek ben boyle cvp vercem sonra o bunu dicek vs. oraya gidince girmeden bi daha prova edersin rolunu sonra kapinin onunde biraz dolashirsin eger dolashtigin yer vitrin onu gibi biyerse acaba icherdeki beni gordu mu dersin biraz uzaklashirsin geri gelirsin bu sefer de acaba bu oolan niye burda dolashiyo gidip geliyo diye dushunuyo mudur dersin icheri girmeden hizli adimlarla ordan uzaklashirsin. her zaman her ishin karshidan teklif edilmesini beklersin hichbir zaman ilk davranan sen olmazsin tekliflere cvbini kendi isteklerin diil karshinin istekleri dogrultusunda verirsin. tum bu yaptiin sachmaliklarin sebebi karshi tarafin sana karshi negatif davranma ihtimalini dushunme ve ihtimali ihtimallik derecesinden oteye gitmeden bertaraf etmeye chalishmaktir. bana sebeptir, ii bishey diildir.
hesabın var mı? giriş yap