şükela:  tümü | bugün
  • ekşi sözlük'te çok ciddi şekilde irdelenmesi gereken bir konu bu.
  • ekşi sözlük'te çok ciddi bir şekilde yapılan tedavi.
  • psikolog değilim, psikiyatr hiç değilim ve lakin bunu dibine kadar yaşamış bir zat-ı muhterem olarak tek önerim: ya bir tükan açıp esnaf olacaksınız ya da takıntılarınızdan kurtulacaksınız. net.

ekleme: en net çözüm esnaf olmak bak. bir çekiniyorsunuz, iki çekiniyorsunuz, üçüncüde eeh sıçarım ağzına be diyor, kabuğunuzdan bir çıkıyorsunuz, pir çıkıyorsunuz. insanlarla uğraşmak çok zor annesini satiyim ya...
  • (bkz: ssri)
  • (bkz: rakı)
  • tek tedavisi hastalığı her şeyiyle kabul etmektir. tamam, sizin üzerinizde bir çift göz fark ettiğinizde eliniz ayağınız birbirine dolaşıyor. terliyorsunuz, kızarıyorsunuz, titriyorsunuz ve saçmalamaya başlıyorsunuz. ama ne yapalım, yapacak bir şey yok. sizin yapınız böyle. en iyisi "kesin saçmalayacağım" diyerek dikkat çekmemeye çalışmak değil, rahatsız olacağınızı bildiğiniz halde kendinizi öne atmak. sonra ne olursa olsun. mesela bende sosyal fobi ve eritrofobi aynı anda var. ama ben ne yaptım, sonucunu hiç düşünmeden il dışında, stand başında, tanımadığım kimselere sunum yapmak zorunda olduğum bir proje araştırma yarışmasına dahil oldum hiç düşünmeden. akışına bırakın, gerekirse rezil olun ama olduğunuz gibi davranın. hiç kimse sizden üstün değil.
  • çekingenlik ile, utangaç mizaç sahibi olmak ile sosyal fobik olmayı aynı şey zannedenlerce önerilerin dizildiği tedavi...

burada oturup tek tek açıklamayacağım ama sosyal fobi öyle bir şey değil be anam...
    o sizin önerileriniz sadece çekingen olan, utangaç mizaçlı kişilerde işe yarar...