şükela:  tümü | bugün
 • (bkz: ashoka)

  sosyal girisimcinin görevi, toplumun bir bölümü tikandiginda fark etmek ve bu tikanikligi giderme yollarini bulmaktir. sosyal girisimci neyin yolunda gitmedigini bulur ve sistemi degistirerek, çözümü yayginlastirarak ve tüm toplumu yeni siçramalara ikna ederek sorunun ortadan kalkmasini saglar. sosyal girisimciler yalnizca balik vermek ya da balik tutmayi ögretmekle yetinmez, balik endüstrisinde bir devrim yaratana dek dinlenmeksizin çalisirlar.

  sosyal girisimciler, ticari girisimcilerin de sahip oldugu vizyon, yaraticilik ve olaganüstü kararlilik gibi özellikleriyle, yasamlarini toplumsal sorunlara yeni çözümler üretmeye adamis olan kisilerdir. tüm kültürlerde bulunan bu özgün bireyler kendi alanlarinda (çevre, egitim, saglik, insan haklari, toplumsal gelisme), bir sonraki adimi öngörebilirler ve bu öngörü toplumun benimsedigi bir olusum haline gelinceye kadar da yilmadan projeyi takip ederler.

  kaynak: http://www.ashoka.org/tr
 • tam bir tanımı yapılamayan, bu yüzden de ne idüğü belirsiz olan girişimcilik tipi.
  mesela bunlar da kendilerine sosyal girişimci diyorlar.
  http://www.eyluller.net/hakkimizda/
  para kazanıyorlar mı?
  kazanıyorlar...
  amaç önceliği hangisinde?
  para kazanmakta mı sosyal fayda yaratmakta mı?
  sosyal fayda yaratmak birinci öncelik olursa, para kazanmayan bir sosyal girişim zaten ayakta kalamayacak demektir.
  ayrıca bisküvi üretmenin sosyal faydasız ama tekrar tekrar kullanılacak hediye paketi satmanın sosyal faydalı olduğunu kim iddia edebilir?
 • sosyal girişimcilerin ortak bir özelliği var; gerçeğe aldırmazlık pahasına olumlu ve umutludurlar. sosyal hareketlilik ve proje üretme katsayıları hiperaktivite düzeyindedir. insanları ve fikirleri sürekli toplayıp dağıtan, yeniden örgütleyen enerji merkezi halindedirler.

  (bkz: sosyal girişimcilik/@ibisile)
 • (bkz: #96867000)