şükela:  tümü | bugün soru sor
 • bundan önceki yıllarda iş müfettişlerinin ve sgk müfettişlerinin yaptığı bütün işleri şu an itibariyle tek başına yapan meslek grubu. kayıtdışı istihdam, düşük ücret gösterme, tescilsiz işyerleri, sahte işyerleri, sahte sigortalılar, muvazaalı boşanmalar, iş kazaları, meslek hastalıkları gibi birbiriyle alakasız ve çok sıkıntılı konularla uğraşan bu meslek mensuplarının bakmadığı tek şey olarak ölümlü iş kazaları kalmıştı, lakin son çıkan yönetmelikle bunlara bakma yetkisi de denetmenlere verilmiştir.

  yapılan iş ile mesleğin özlük hakları karşılaştırıldığında ise maalesef garip bir orantısızlık göze çarpmaktadır.
 • mesleğimdir. kayıt dışı(sigortasız işçilik) istihdamı, boşandığı eşiyle birlikte beraber yaşayanları(muvazaalı boşanma), gelir tespiti, ib formlarının çelişkinin giderilmesi, iş kazaları( şimdi bu işi müfettişler yapıyor ama bir dönem denetmenler yaptı ve yeniden devredilmesi gündemde) gibi sgk' daki denetimin ölümlü iş kazaları hariç tamamına yakınını yapan, mesleğe giriş şartları müfettişlerle benzer olan, bu kadar işin karşılığında 2650 ile 3400 tl arasında maaş alan meslek grubudur.
 • kariyer olarak gelebileceğiniz son nokta ali tezel olan meslektir.
 • en kısa sürede denetçi ünvanını alıp, grup başkanlığı şeklinde örgütlenecek meslek grubu. maliye bakanlığındaki vergi denetim kurulunda olduğu gibi sadece farklı ünvanların ( maliye müfettişi, vergi denetmeni, gelirler kontrolörü, hesap uzmanı ) tek ünvan altında birleşmesiyle ( vergi müfettişi ) çalışan sayısı aynı olmasına rağmen yıllık denetim sayısı 13 000 den 75 000 e çıkmıştır. ( tabiiki buna herkes karşı çıkarken sadece cumhurbaşkanımız recep tayyip erdoğanın ısrarı ile gerçekleşmiştir.) çalışma hayatında milli seferberlik ilan edilmişken referandumdan sonra acil olarak çalışma bakanlığındaki bu problemler halledilmelidir.
 • sosyal güvenlik kurumu bünyesinde çalışan, kurumun denetim yükünün neredeyse hepsini yüklenen, özlük hakkı konusunda yaptığı işe göre hakkı yenen meslek grubu.
 • sosyal güvelik kurumunun yüz akı bir meslek grubu. çalışma bakanlığının teftiş yetkisini haiz üç meslek grubundan biri olan denetmenler; iş müfettişleri ve sgk müfettişleri totalde yapılan denetimlerin % 20'sini gerçekleştirmişken; bakanlık istatistiklerine göre denetmenler tek başlarına yapılan denetimlerin %80'ini gerçekleştirmiştir.

  özlük hakları ve çalışma şartları bakımından daha dejavantajlı olmalarına rağmen gösterdikleri bu çaba ve özveri takdire şayan. ayrıca prezentasyon konusunda da kamu kurumlarında bu meslek mensupları gibisini bulamazsınız.

  hasılı, sosyal güvenlik kurumu denetmenlerin kıymetini bilip istedikleri özlük hakları konusunda onlara yardımcı olup birikim ve donanımlarından istifade ederse kayıtdışı istihdamı istenilen seviyeye çekmek için dörtbaşı mamur koşmaya devam edecektir. aksi halde her denetmen alımının promosyon(dönem) bazında en az yüzde kırkını kaybetmeye devam edecektir.
  tahminimce meslek, gelecek beş yılda hem kurumun hem de ülkenin en gözde mesleği olacak.
 • 703 sayılı khk ile tarihe karışan meslek...

  geç gelen edit: 4 nolu cumhurbaşkanlığı kararnamesi ile geri gelen meslek:

  sosyal güvenlik uzmanı, müfettişi, denetmeni ve bunların yardımcıları

  madde 428 – (1) kurumda 14/7/1965 tarihli ve 657 sayılı devlet memurları kanununun ek 41 inci maddesine göre sosyal güvenlik uzmanı ve sosyal güvenlik uzman yardımcısı ile 27/6/1989 tarihli ve 375 sayılı kanun hükmünde kararnamenin ek 24 üncü maddesine göre sosyal güvenlik müfettişi ve sosyal güvenlik müfettiş yardımcısı, sosyal güvenlik denetmeni ve sosyal güvenlik denetmen yardımcısı istihdam edilir.