şükela:  tümü | bugün
 • büyük siyasi tartışmalara konu edilen sosyal güvenlik kurumunun, 2016 yılı faaliyet raporunun açıklanmamış olmasından mütevellit; sayıştay'ın gerekli denetlemeleri yapamaması durumudur. vatandaşların bilinçli olduğu ve hakkını aradığı ülkelerde yöneticileri ipe götürecek bu durum; ülkemizde ne yazık ki, çalışma ve sosyal güvenlik bakanı mehmet müezzinoğlu tarafından "seneye de sıkıntı olacak" gibi gayriciddi bir ifadeyle geçiştirilmeye çalışılmaktadır.

  özetle; sgk, mali bilgileri içeren faaliyet raporunu zamanında yazıp sayıştay'a iletmediği için sayıştay da bu rapora dayanarak yapacağı denetimi yapamıyor. sayıştay, meclis'e sunduğu raporda, sgk raporunun tamamlanmadığını, kurumun performans denetiminin yapılamadığını bildiriyor.

  yani arkadaşlarım; sgk'da alan alıyor, veren veriyor, çalan çalıyor, götüren hamuduyla götürüyor. kimin cebinden? işsizlikten kırılan gençlerin, aile gelirlerinden borçlandırılarak ödemek zorunda bırakıldığı gss primlerinden. çalışan işçinin maaşından ayrı, eczanede ödediği paradan kesilen ayrı olma üzere, ödediği paralardan. emeklinin, memurun, esnafın, bu rezil sağlık sistemine tabi olmak zorunda kaldığı için ödediği sosyal güvenlik primlerinden.

  devlet kurumunun, baştan aşağı işlevsiz ve çöpten bir yığın haline getirildiğinin resmidir.

  kaynak
 • devleti yönetenlerde ar adına, ciddiyet namına bir zerre kalmadığının göstergesidir.

  çalışma ve sosyal güvenlik bakanı mehmet müezzinoğlu: “hele hele sgk’da önümüzdeki yıl da yine sıkıntımız olabilir. şu anda, altyapının ihale sürecindeyiz. bilişim altyapısının, otomasyon ihalesinin bir yılda tamamlanması mümkün görünmüyor. belki seneye de benzer sıkıntıları burada sizlerle paylaşarak geçeceğiz.”
 • "yiyin efendiler yiyin, bu han-i istiha sizin,
  doyunca, tiksirinca, çatlayincaya kadar yiyin!
  verir zavalli memleket, verir ne varsa, malini
  vücudunu, hayatini, ümidini, hayalini
  bütün ferag-i halini, olanca sevk-i balini
  hemen yutun düsünmeyin haramini, helalini..."

  (bkz: tevfik fikret)

  (bkz: yiyin efendiler yiyin)
  (bkz: han-ı yağma)