şükela:  tümü | bugün soru sor
 • "10 metreküpe kadar su harcayanlardan su bedeli alınmamasını savunan dernek.
  aşağıda bildirisi ve etkinlikleri

  suyu bulandirmayin, bedelsiz su hakki istiyoruz!

  10 metreküpe kadar su harcayanlardan su bedeli alınmasın

  sosyal haklar derneği, suyun bir yaşamsal hak olduğu ve ticarileştiremeyeceği düşüncesiyle, istanbul’da sekiz aile adına, su bedellerinin iptal edilmesi için dava açmıştır.
  sizlerde derneğimizin web sitesinden edinebileceğiniz dilekçelerle başvurabilir ve bu konudaki imza kampanyamıza katılabilirsiniz

  suyu bulandirmayin, bedelsiz su hakki istiyoruz!

  kurtla kuzunun bilindik su hikayesi "kim daha güçlüyse hep odur haklı" diye başlar. suyu bulandıran kurdun " sudan " sebeplerle kuzuyu yemesiyle son bulur. bugüne kadar suyu bulandıran taraf olarak muamele gören halktan su faturalarında kullanım bedeli dışında "bakım bedeli" ve "çevre temizlik vergisi" adı altında masraflar da alınmaktadır.

  hepsinin üzerine musluğundan akan suyu içemeyen halk, damacanalara şebeke suyundan yaklaşık 100 katı daha fazla para vererek ikinci bir su faturasıyla da karşı karşıya kalmaktadır. oysa doğal yeraltı ve yerüstü zenginliklerinden biri olan su kaynakları tüm toplumun malıdır. yaşamın kaynağı olan suyu herkesin ücretsiz, kullanma hakkı olmalıdır. bu konuda haklıyız ve güçlü olmasını da bileceğiz.

  evlerde ticari amaçla kullanılmayan suyun belli bir miktarı kent halkına ücretsiz ulaştırılmalıdır. oysa günümüzde dünya ölçeğinde suya erişimin ticarileşmesi ve özelleştirilmesi gündemdedir. su kaynakları kapitalist tekeller tarafından milyarlarca dolarlık bir rant kapısı olarak görülmektedir ve bu konuda türkiye'nin ev sahibi olduğu "su forumları" bile düzenlenmektedir. su kaynakları özel girişimcilere tamamiyle açılmaya çalışılmaktadır. oysa ki su, kamuya aittir. "kamu yararı" her zaman "kişisel yarar"ın önünde olmalıdır.

  eğitimin parasız, sendikalaşmanın her çalışan için hak olduğu ifadelerini barındıran anayasada doğal kaynakların da devletin hüküm ve tasarrufu altında olduğu yer almaktadır. fakat uygulamada en ufak bir kamu yararı gözetilmemektedir. hatta kamu yararını işletmeye çalışan duyarlı belediyelere bile engel olunmaya çalışılmaktadır.

  yargının geçenlerde imza attığı bir karar, su kullanımının bedelsiz olabileceğini göstermiştir. 10 tona kadar olan su kullanımından ücret almadığı için “görevi kötüye kullandığı” ve “kamuyu zarara uğrattığı” iddia edilen dikili belediye başkanı osman nuri özgüven dikili asliye ceza mahkemesi’nde görülen davadan beraat etmiştir. davayı açanlar ticari gözle bakarak "kamu"yu devlet organı olarak görmüşlerdir. halbuki kamu, bir ülkedeki halkın bütünüdür.

  bedelsiz su kullanımı da halkın yararınadır. mahkeme de bu uygulamada halkın zarara uğramadığına karar vermiştir. bu kararla yerel yönetimlerin kar amaçlı şirketler değil, hizmet üreten örgütlü halk kurumları olduğu bir kere daha görülmüştür. türkiye’deki tüm belediyeler için emsal niteliği taşıyan bu kararla, vatandaşlar bağlı bulundukları belediyelere bir dilekçe ile başvurarak 10 metreküp suyu ücretsiz talep edebilecekler.

  • su bizim yaşam kaynağımızdır, ticarileştirilemez.

  • su yönetiminde kamu yararı esastır.

  • kaliteli ve yeterli miktarda suya ücretsiz erişim herkesin hakkı olmalıdır.

  • yandaşa kömür değil, herkese suya ulaşma hakkı.

  *********************************************************************
  dava: 10 tona kadar olan su kullanımından ücret almadığı için "görevi kötüye kullandığı" ve "kamuyu zarara uğrattığı" gerekçesiyle, dikili belediye başkanı osman nuri özgüven’e dava açıldı.

  savci: “kamu yararı için yapılan hiçbir çalışma suç sayılamaz, sanıkların beraatlarını talep ediyorum” dedi.

  karar: beraat

  dikili belediye başkanı osman özgüven: “bugün tarihi bir gündür. benim beraat etmem elbette önemli, ancak suyun ticarileştirilmesi için çaba sarf edenlere karşı suyun bir hak olduğu, bir meta olmadığı bu kararla kanıtlandı. bu davanın başladığı günden beri suyun bir hak olduğunu ve insanlara suyun parayla satılmaması gerektiğini vurguladık. belediyeler ticari kurum değil kamusal kurumlardır. dünyada insanların üretemediği tek şey su, toprak ve havadır.
  *********************************************************************
  “10 m3’e kadar su tuketimi ucretsiz olsun”

  kampanyasina ümraniye kazim karabekir mahallesinden basliyoruz.

  11 aralık 2010 cumartesi saat 17:00

  konusmacilar:

  serdar yazici (shd) suyun toplumsal mulkiyeti ve kampanyamiz

  fuat ekin: (dkp) suyun ozellestirilmesi ve hes’ler

  sosyal haklar dernegi - kadın ve genclik evi

  umraniye, dumlupinar mah. anadolu cad. no: 38 (saglık ocagi karsisi) iletisim: nazli baybars :0 536 277 00 42

  18 aralık cumartesi kadikoy ve taksim'de imza kampanyasi ve bildiri dagitimi icin masalarimiz acilacak.
 • www.sosyalhaklar.biz

  adresine taşınan dernek.

  kadıköy'de yerleri var. soma, ümraniye, iskenderun ve amasya'da temsilcilikleri bulunmakta.

  özellikle iş kazaları, bu konudaki yasal gelişmeler, kent hakkı, eğitim hakkı konularında aktifler.

  soma temsilciliği aynı zamanda soma faciasında hayatını kaybeden 104 madencinin yakınlarının beraber toplandığı davaları ve eylemleri beraber organize ettikleri yerdir.
  aynı zamanda bu yaz yine soma'da tahminen 200 çocuğun katılacağı bir yaz okulu düzenleyeceklerdir.
 • aladag yurt yangini sonrasinda, faaliyetlerine bu bolgede agirlik veren dernektir. devletin tamamlanmamis yollarina, onlerine cikan zorluklara aldirmadan bircok kurumun ulasamadigi yerlere kendi cabalariyla aksayan egitimi iyilestirme adina faaliyet yurutmekte ve takdir toplamaktadirlar. ulkenin ihtiyaci olan, sayisinin artmasini temenni ettigimiz topluluklardandir.
  edit:imla
 • zorluklara ve engellemelere rağmen halkın haklarını savunmaya çalışan güzel insanların derneği.
 • http://sosyalhaklardernegi.org/…mezopotamya-ajansi/

  herkesin unuttuğu çocuklara sahip çıkan, onlar için kavga veren dernek. bu oluşuma emek veren herkese çok teşekkürler. sahip çıkmak destek olmak gerek.
 • adana'nin aladag ilcesine bagli kislak ve koprucek koylerinde, koy okuluna atanan ogretmenlerin yapmis olduklari devamsizliklar ve ulasimin merkezi vilayetlere elverissizligi nedeniyle egitimlerinden eksik kalmis ogrencilere yaz okulu adi altinda gonullu egitim veren dernek.