şükela:  tümü | bugün soru sor
 • hüküm giymiş*, özürlü* ya da gerek psikolojik açıdan gerekse sosyal açıdan toplum hayatına uyum sağlayamayan, yaşamını idame ettirmekte zorlanan kişilere destek olmak, ve bu kişileri tekrar topluma ve sosyal hayata kazandırmak misyonunu yüklenmiş, psikolog ve psikiyatristlerle ekip çalışması içinde bahsi geçen kesime hizmet eden kişi
 • yakın zamana kadar sadece hacettepe üniversitesine bağlı olan sosyal hizmetler yüksek okulundan mezun olan bireylere verilen ünvandır. okulları keçiörende izole ve sıkıcı bir binadır. sosyal çalışmacı demek daha doğrudur fakat nedense bu mesleğe mensup bireyler bu sıfatı duyduklarında hakarete uğramış gibi hissederler kendilerini. birkaç yıl önce başkent üniversitesi de sağlık bilimleri fakültesinin altına lisans programı olarak açmıştır bu bölümü. hemen her kurumda istihdam olanağı bulurlar fakat sosyal hizmetler ve çocuk esirgeme kurumunda ağırlıklı olarak çalışırlar. birçok bölümün giriş derslerini alırlar. gerekli bir bölümdür gerekliliği gün geçtikçe de artmaktadır. ama keşke daha farklı olabilseydi herşey, dedirten uygulamalara şahit olunur bu alanda.
 • bunlardan biri dayimdir. mezun olduktan sonra diploma fotokopilerini birkac sirkete* verip yattigi yerden cuvalla para kazanan biridir.

  *belli bir istihdamin uzerindeki sirketler "sosyal hizmet uzmani" bulundurmak zorunda.
 • olmayan imkanlar icinde neyin uzmanligini yapabilecekleri dusunduren, sosyal ihtiyaclar icin yetistirilmis kilit profesyonellerdir. 70 milyonluk bir ulkede binlerce milyonlarca magdur insanin egitim, bakim olanaklarini goz ardi etmis iktidarlarin rezilliginden kaynaklanan magduriyetler silsilesinde caresiz cengaverler gibi gorurum hepsini..... hersey ne kadar gostermelik ve etikten yoksun bir rezillik icinde !
 • belediyede çalışırlar.. yardıma muhtaç ailelerin bakımı ve ihtiyaçları için..
  huzurevinde çalışırlar.. yaşlılara destek olmak için..
  adliyede çalışırlar.. ayrılan çiftlerin çocuklarının iyi bir geleceğin olması için..

  aslında bunlar bir bakıma tespit uzmanlarıdır. sosyolojik olarak ne eksik, ne yanlış, ne kötü bilirler.

  amaçları bellidir.

  ailesi olmayana aile, güçsüze güç, kimsesizin her şeyidir.
 • okurken ''ee şimdi sen bitirince ne olacaksın'' sorusuyla sık sık muhattab olup kafa göz yarmak istediğin meslek.
 • adalet bakanlığı bünyesinde de aile ve çocuk mahkemeleri, denetimli serbestlik şubeleri ve ceza infaz kurumlarında görev almaktadırlar.
 • annemin mesleği. hacettepe üniversitesi'nde katıldığımız sosyal hizmet bölümü mezunlar toplantısında tanıştığım sosyal hizmet uzmanları şimdiye kadar karşılaştığım en sıcak kanlı insanlardı, onları çok sevdim. sonra annem "e oğlum bunun eğitimini alıyoruz biz okulda" dedi, cidden herkesin aynı eğitimden geçtiği o kadar belliydi ki..
 • sosyolog ile sosyal hizmet uzmanı ünvanları sıklıkla birbirine karıştırılmaktadır. ancak iki meslek grubunun mezun olduğu bölümler ve hatta fakülteler bile farklıdır. hatta bu iki mesleğin iki ayrı şey olduğunu bilip de, kolayına geldiği için hepsine birden sosyolog diyen insanlar vardır.
 • sadece işveçte 70binden biraz fazla, amerikadaysa 2008 itibariyle 642bin (642.000) kişinin yaptığı meslektir. bizdeyse hepi topu bir kaç okulda lisans bölümü ve onların her yıl taş çatlasa verdiği toplam 100 mezun var.