şükela:  tümü | bugün
 • kemal dervis'in bir zamanlar ortaya attığı ve uygulamak istediği, "devletin ekonomide liberal, sosyal politiklarda da sosyal demokrat" olma düşüncesidir. ayrıca bu düşünce ingiltere işçi partisinin uyguladığı ve özellikle tony blair'in politikası olan "üçüncü yol" ya da "yeni orta" olarak da bilinen düşünce akımıyla belirgin özellikler de taşır.
 • başta almanya olmak üzere avrupa'da uygulanmaya çalışılan siyasi/ekonomik model.

  liberalizmin:
  - anayasacılık / hukukun üstünlüğü
  - insan hak ve özgürlükleri
  - demokrasi (çok parti, özgür ve adil seçimler)
  - piyasa ekonomisi / serbest ticaret

  gibi prensipleriyle,

  - işsizlik/sağlık/emeklilik sigortasını içeren sosyal güvenlik sistemi
  - herkese eğitim/sağlık/güvenlik gibi kamu hizmetlerinin sunulması
  - sendikaların ve çalışan haklarının desteklenmesi

  gibi sosyal adaleti iyileştirmeyi hedefleyen çeşitli elementlerini birleştirir.
  piyasa toplumun yararına devlet tarafından regüle edilir, ama devlet oyuncu olarak piyasaya girmez, sadece kuralları koyar.

  *********

  bendenizin siyasi görüşü olmakla birlikte almanya'da uygulanan versiyonunu tam desteklediğimi söyleyemeyeceğim.
  bence de sağlık ve eğitim gibi kamu hizmetlerini devlet güvence altına almalı. ancak ben devletin bunu doğrudan kurumları kendi kurarak yapması yerine özel sektör ve sivil toplum örgütleri üzerinden gerçekleştirmesini savunuyorum.
 • türkiye'de çağlar keyder, şevket pamuk ve ayşe buğra'nın ekonomik ve siyasal ideolojik öncülüğünü yaptığı, cahil birikim çevresininde sanki kendi tezleriymiş gibimişcesine sahiplenip "biz böyle diyoruz" dedikleri, dünya bankasının güler yüzlü politikası.
 • istihdam konusu onemsenip devlet mudahalasi soz konusu olmadigindan dolayi zoraki bir revizyon oldugu hissini uyandirir.bir defa dengede hangi tarafinin agir bastigina isaret edilmedilir.isin icinde ''devlet'' in ne konumda yer alacagi belirtilmelidir.sonuc olarak en basit tanimla liberalizm devletin ekonomide minumum seviyede yer almasi tanimindan yola cikacaksak ve buna ''sosyal'' tanimini ekleyecek olursak basit bir ornek olarak egitim ve saglik konusunda devletin mudahalesi soz konusu olmadigi surece ''sosyal'' ifadesi sekilden ibaret ici bos bir kupe benzer
 • eğitim, sağlık gibi hizmetlerin halka ücretsiz olarak sunulması, temel tüketim ürünleri üzerinden vergilerin kaldırılması ya da düşürülmesi, devlet tarafından belirli bir yaş sınırını aşmış gençlere iş sağlama ve geri ödeme koşuluyla ev tesis edildiği, şirketlerin sosyal sorumluluk kavramı üzerine yoğunlaştığı bir tür siyasi ideolojidir.
 • (bkz: iskandinav sosyalizmi) ya da günümüzde daha doğru olacak bir tabir ile (bkz: iskandinav liberalizmi)
 • (bkz: akp)
 • oksimoron sözcüğüne güzel bir örnek.
  olmaz öyle şey, hem liberal olacak, hem sosyal olacak... vay be.
  olur olur da, biraz kandırmaca olur. ağzına bir parmak bal çalmak misali.
 • vicdanı sızlayan burjuvanın ideolojisi. bu ideolojiye gönül veren partiler, gapitalis sistem zora girdiğinde savunduğu "sosyal adaleti" anında çöpe atar, işçi haklarını budamaya başlarlar, ayık olun gençler. thatcher hükümetinden farkı kalmamış on yıllık new labour idaresinden sonra hala bu saçmalıklara kananların olması da ayrı bir tıracedi.