şükela:  tümü | bugün
  • ekşi sözlük, facebook ve twitter gibi sosyal platformlarda sıkça yaşanan bir olgu. kamuoyu tarafından bilinen kişilerin başına gelen olaylar özellikle ilk duyulduğu anlarda sosyal ağlarda çok hızlı bir haberleşme başlıyor. her türlü değerlendirme yapılıyor, kulaktan kulağa bilgiler yayılıyor, en sonunda ise sapla saman birbirine karışmış oluyor. yaratılan bu infial, sosyal linç olarak adlandırılıyor.
  • eskiden okulda, sınıflarda yaşanan hadisenin dijital çağa adapte olmuş ve çok geniş kitlelere ulaşan şekli. her şeyin şu atasözüyle başladığı rivayet edilir; (bkz: bana dokunmayan yılan bin yaşasın). lakin unutmayın ki sıranın ne zaman size ya da bir sevdiğinize geleceği belli olmaz. biraz daha duyarlı olalım, özellikle ergen yakınlarımızı biraz daha düşünceye sevkedelim. onlar çok daha acımasız ve bilinçsiz olabiliyor...
  • çoğunlukta yer alan görüşe ayak uydurma isteğinden gelen psikolojik tavır. bu tavrı sergileyen insan toplulukları genellikle rasyonel bir şekilde düşünmezler. onlara göre: çoğunluk olan görüşü sergilemek, aklını kullanmaktan daha kolaydır. aynı zamanda bu lince ortak olmalarıyla ortaya çıkan duyguları yaşamak isterler: çoşku, kazanma hissi vs.(bkz: kitle psikolojisi)

    lince uğrayan bireyin resmi bir suç işlemesine gerek yoktur, kişisel olan bir durumunun paylaşılması kâfidir. bu gibi bir paylaşımın sosyal medyada ifşa edilmesi, kaçınılmaz olan sosyal linci başlatır. kişisel olan bir durum yüzünden, böyle bir lincin odağında olan kişilerin psikolojik çöküntüler yaşaması çok kolay. bu psikolojik etkiler ile intihara kadar giden durumların yaşanması ise hiç de küçük bir ihtimal değil.

    eğer ortada bir olay var ise bu olayın mantık ile yorumlanması gerekir, aksi takdirde ağzından salyalar aka aka saldıran sırtlanlardan bir farkımız kalmaz. ama tabii her zaman bu gibi düşünemeyen insanlar olacaktır, bundan dolayı linç genellikle kaçınılmaz oluyor; lincin büyüklüğünü etkileyen faktörlerin en önemlisi şunlardır: cahil insanların çokluğu; öznenin çoğunluğa uymayan siyasi görüşü.(bkz: sabire meltem banko)