şükela:  tümü | bugün
  • ekşi sözlük, facebook ve twitter gibi sosyal platformlarda sıkça yaşanan bir olgu. kamuoyu tarafından bilinen kişilerin başına gelen olaylar özellikle ilk duyulduğu anlarda sosyal ağlarda çok hızlı bir haberleşme başlıyor. her türlü değerlendirme yapılıyor, kulaktan kulağa bilgiler yayılıyor, en sonunda ise sapla saman birbirine karışmış oluyor. yaratılan bu infial, sosyal linç olarak adlandırılıyor.
  • eskiden okulda, sınıflarda yaşanan hadisenin dijital çağa adapte olmuş ve çok geniş kitlelere ulaşan şekli. her şeyin şu atasözüyle başladığı rivayet edilir; (bkz: bana dokunmayan yılan bin yaşasın). lakin unutmayın ki sıranın ne zaman size ya da bir sevdiğinize geleceği belli olmaz. biraz daha duyarlı olalım, özellikle ergen yakınlarımızı biraz daha düşünceye sevkedelim. onlar çok daha acımasız ve bilinçsiz olabiliyor...
  • black mirror 3.sezon 6.bölüm bu konu üzerine.
    insanların hayatına sosyal medya girdiğinden beri daha sert ve abartılı tepkileri burdan yapmaya başladılar.
    gerçekten düşündürücü bir bölüm olmuş.

    tanım: hiç tanımadığımız insanlar ile ilgili sosyal medya aracılığı ile eleştiri veya görüşler yayınlaması üzerine; bu kişilere toplum tarafından yargısız infaz yapılıp, yine aynı insanların toplu bir şekilde eleştiri, hakaret ve hatta tacizlere maruz kalma durumu.