• kısaca kullanıcı tarafından üretilen içeriğin ta kendisi ile yayıldığı, yayınlandığı ve paylaşıldığı tüm ortamlar sosyal medyadır. daha uzun bir açıklama için (bkz: http://www.burak.com/…009/06/23/sosyal-medya-nedir/)
 • doğru kullanıldığında internetin ortaya çıkardığı en iyi şeylerden biridir. sosyal medya siteleri(friendfeed, twitter vb.)sayesinde mesleğiniz yada ilgi alanalarınızla ilgili firmalar, olaylar, insanlar hakkında gerçek zamanlı bilgi alabilirsiniz. yada tam tersi, insanlar ve firmalar sizin hakkınızda bilgi edinebilir ve hatta iş için görüşmek bile siteyebilirler. kısaca, sosyal medya, bir bilgi iletişimine yol açıp, normalde hayatınızda karşılaşamıyacağınız fırsat ve insanları karşınıza çıkarır. tabii " la bu tvitır da ne ola ki, bakam çıkam" modunda olaya girdiğinzide gayet sıkıcı bir hale gelir.
 • film marketing ve arts marketing alanlarinda degisikliklere yol acmis platformlardir. kli$e tuketiciyi itme ve cekme (sozde) teknikleri kullanmaniza pek gerek kalmaz, tuketici zaten sizi iter ve ceker duruma gelir bunu kullanarak. film critic olarak yasamini surduren insanlarin (en azindan ingiltere'de) artik fazla sallanmadigi gibi birtakim ilk bulgular vardir. ornegin brunonun box office'te ilk zamanlarda micmasinin nedeni twitter olarak anilmisti, insancegizlerin twitter sayfalarinda deli gibi ''iyyy tiksianc'' mesajlari yayiliyordu. neyse british film institute bu konudaki arastirmalar icin king's college ile isbirligi halindedir.

  consumer generated content ile elele tuketicilerin elinde degisik sekiller almaya baslamistir. twitter orneginden gidilecekse:
  http://twitter.com/newmediaage
  ve konuyla ilgili degisik bilgiler icin http://kozinets.net/ (activism ve social media ile ilgili olan kisimlari kesinlikle okumaya deger)
  http://twitter.com/museummemories (tamamiyla consumer generated content ve sosyal medya karisimi)
  http://twitter.com/museumnext

  daha da gider bunlar, victoria & albert museum, arts counctil, film council...
 • geleneksel medya ile arasındaki en büyük fark; haber kaynağının kurumlardan, bireylere kaymasıdır.

  # deprem anının görüntüleri binanın güvenlik kamerasının kaydı değil, cep telefonu kaydıdır.

  # madonna'nın son konserinde iç çamaşırı giymediğini, bir gazetenin pazar ekinde değil, o an konserde, en ön sırada olan çocuğun alttan çektiği fotoğrafı twitter'a yollamasıyla haberdar oluruz.

  # televizyondaki haber bülteninde, çin'de çıkan çatışmalarda, resmi açıklamalara göre 3 kişinin ölmüş olduğunu duymakta iken, youtube'de en çok izlenen videolar arasında, çinli bir kullanıcının, coplardan kaçarken, arkasına dönüp çektiği, yerde cansız yatan yüzlerce kişinin bedenin görüldüğü video ile karşılaşabiliriz.

  # ekonomi dergilerinde, uluslararası bir firmanın türk yöneticisinin yeni bir kariyer planı nedeni ile görevinden kendi isteği ile ayrıldığı yazarken, friendfeed'de aynı yöneticinin ciddi bir hatası yüzünden kovulduğunu öğrenebiliriz.

  # televizyondaki gurme programlarında öve öve bitirilemeyen restoranın yemeklerinin rezalet ve garsonlarının da saygısız olduğunu ve detaylarını bir arkadaşımızın blogunda okuyabiliriz.

  # medyada söz sahibi olan, cesur olarak anılan büyük isimlerin bile dile getirmeye çekindikleri tabuları ve bu tabular ile ilgili binbir açıdan bakan görüşleri, tüm açıklığı ile bir ekşi sözlük başlığından takip edebiliriz.

  diğer yandan; ipiyle kuyuya inilmez. 200 kişilik mekandaki konsere "katılıyorum" diyen 1500 kişi vardır facebook'ta. konser günü mekanın yarısı boştur.

  http://sn.im/rvrld
 • yüksek lisans tez konum. hakkında türkçe kaynak bulmak neredeyse imkansızdır. konuyla ilgili detaylı bilgi sahibi olmak istiyorsanız mecburen ingilizce kaynakları taramanız gerekiyor.
 • bu konuda yapılmış detaylı bir araştırma için itinayla...

  (bkz: sosyal medya araştırması)
  http://www.pazarlamadunyasi.com/…emid=491&rtabid=90
 • sosyal medya benim de yuksek lisans tez konumdur. hizla ilerlemekte olan teknoloji ile sosyal medya hayatimiza hizli bir giris yapmistir. turkce kaynak bulmak zordur fakat konu hakkinda okuduklarimi ve dusunduklerimi asagida paylasiyorum.

  http://www.pazarlamakolik.com/…ategory/sosyal-medya
 • türkiye'de sosyal medya forum başlığı altında, 10 şubatta, 'social media nedir? tartışılacak, çok konuşulacak.
  hatta;
  http://www.socialmediainturkey.com/tr
 • sosyal medya junkielerine ithafen yapılmış muhteşem video için:
  http://mashable.com/2010/03/08/social-media-dorks/
hesabın var mı? giriş yap