şükela:  tümü | bugün
  • istanbul üniversitesi tarafından düzenlenen, akademik ve piyasadan profesyonellerden oluşan karma eğitim kadrosu ile diğer sertifika programlarından ayrışan başarılı bir eğitim.

web sitesi
  • 2. dönemine kaydolduğum ve şu an için mükemmel ilerleyen sosyal medya ve dijital pazarlama uzmanlığı sertifika programının ikincisini düzenlemiş mecra.

özellikle bilişim hukuku dersinde, "vay anam neler dönmüş serhat" modunda ağzımız açık dinledik. ui/ux tasarımı, ve seo yönetimi konularını özellikle beklemekteyim.
  • yaklaşık 6 hafta süren 2. dönemini dün tamamlayıp sertifikalarımızı aldığımız sosyal medya ve dijital pazarlama uzmanlığı sertifika programını düzenleyen oluşum.

öncelikle bu eğitime yazılmadan önce kafamda bazı sorular vardı. özellikle halil söyletmez'in konuşmacı olarak geleceğini öğrendiğimde eğitim kalitesi hakkında ciddi şüpheler uyanmaya başladı bende. nitekim hala kendisinden zerre hazzetmiyorum. zaten gelmedi de konuşma yapmaya, diğer katılımcılar da pek sevmiyormuş kendisini isabet oldu.

eğitim 72 saat sürüyor. bunun ilk haftası akademik eğitimlerden oluşuyor ve dijital pazarlama, mobil pazarlama, internetin tarihi, pazarlama nedir vs gibi temel akademik dersleri, istanbul üniversitei ve başka üniversitelerden konularında uzman akademisyenler veriyorlar.

bu akademik derslerden sonra tamamen piyasada çok iyi işler başarmış, sektöründe deneyimli ve bilgili konuşmacılar kendi konuları hakkında sunumlar yapıyorlar. bu konulardan bazıları:
    -email marketing
    -marka konumlandırma
    -dijital pazarlama
    -bilişim hukuku
    -google adwords, youtube pazarlamacılığı
    -seo ve sem eğitimleri
    -facebook pazarlaması
    -yaratıcı reklamcılık
    -marka itibar yönetimi
    -marka kriz yönetimi
    -content marketing
    -mobil ödeme sistemleri
    -marka konumlandırması
    -google analytics, yandex metrika ve benzeri tool eğitimleri
    -sosyal medyada hedefli reklamcılık ve geri dönüş takibi

bunların dışında vine fenomeni olan barbaros dikmen (hogwarts'ta bir türk) ve cihan akıncı, twitter fenomeni @odunherif de konuşmacı olarak bu programa katıldılar. özellikle @odunherif'in sunumu mükemmelmiş ve ben ne yazık ki o gün erken çıkmak zorunda kaldım, ama öve öve bitiremediler.

programın son haftası bizi 2 gruba ayırdılar ve her gruba üçer marka verip, bu markaların sosyal medya analizlerini yapıp, bu markalar için bir proje üretmemizi istediler. bir önceki dönemde katılımcıların çok büyük çoğunluğu işsiz olduğundan çok güzel biraraya gelip süper sunumlar yapmışlar ancak biz aynı mükemmelliği gösteremedik. öncelikle bir takım olamadık, çünkü 8 kişilik takımımızdan sunum gününe sadece 3 kişi gelebildi. e herkes çalışıyor, hafta içi de buluşamadık, o yüzden 1 markayı anca sunabildik. yine de oldukça güzel ve geliştirici bir deneyimdi herkes için. en azından artık bir firmaya iş görüşmesine gittiğimizde ne araştırmamız, nelere dikkat etmemiz konusunda fikir sahibi olduk bu bile başlı başına bir aydınlanma oldu.

ilk eğitimde 18 işsiz katılımcıdan 8'i iş bulmuş. bizim katılımcılardan hiç işsiz yoktu. ama iş değiştirmek isteyenler olabilir, bu sertifika da çok yardımcı olacaktır cvlerinde.

buradan aldığım eğitimleri anında işimde kullanmaya başladım ve çok da faydasını gördüm diyebilirim. özellikle facebook ve twitter'a çok farklı açılardan bakmamı sağladı. şimdi kafayı ellerin arasına koyup düşünme vaktidir ne yapılacağıyla ilgili bundan sonrasında.

sanıyorum ekim ayında 3. bir kurs daha açılacak. kendi web sitesinden gerekli bilgi alınabilir.

edit: istanbul üniversitesi çalışanı veya öğrencisiyseniz, katılım ücretinde indirim yapabiliyorlar ama bir sonraki eğitim istanbul üniversitesi'nde olur mu olmaz ben bilemiyorum sitesinden bakmak lazım.
  • muadilleri gibi bitirdiğinizde herhangi bir uzmanlık kazanmayacağınız hede. vaktim var param var sana ne derseniz, hobi olarak gidin tabii. süleymaniye'de kuru fasulye yer gelirsiniz olmadı.bi değişiklik olur size de.
  • sektore dair profesyonellerden sınırsız bilgi alınan, kişisel gelişime de katkısı olan, mühim networklere eriştiren kurs. tavsiye olunur.