şükela:  tümü | bugün
 • korku filmlerindeki meşaleli, dirgenli, baltalı köylülerin; klavyeli, teifonlu koylulere evrilmesi ile ortaya çıkan kitle davranışı.
 • twitter'daki linç kültürünün geldiği yer korkunç! kimseyle zerre ilgisi olmayan, mizahı yapılıp geçilecek tweetlerin sahipleri bile linç yiyiyor. tweet'in sadece eleştirisi/mizahı yapılıp bırakılsa iyi! tweet'i atanın tüm hayatı, karakteri, kişiliği, dış görünüşü yargılanıp hakaret ediliyor.
 • şu anda tam ortaçağ karanlığı yaşamakta olan linç türü.

  sosyal medya konusunda ortaçağdayız daha doğrusu.
 • bugün sosyal medya linci diyebileceğimiz olayların geldiği nokta korkutucudur.

  insanlar basit şeyler yüzünden bile saatler içinde harcanabiliyorlar. bu yazdıklarımı bugün veya son zamanlarda yaşanan herhangi bir olayla ilişkilendirmeyin. ben olaya daha geniş bakmaya çalışıyorum.

  biraz düşünelim. bir insanın hayatını kolaylıkla karartabilirsiniz. çok basit bir şekilde, yazmadığı şeyleri o yazmış gibi, yapmadığı şeyleri o yapmış gibi gösterebilirsiniz. daha önce örneklerine şahit olduk. sadece bir şahısa ait olduğu iddia edildiği konuşmalar yüzünden başta ekşi sözlük olmak üzere tüm sosyal medya ayağa kalktı. eğer gerçek hayatta şahsı görürlerse şiddete başvuracaklarını iddia eden kişiler az değildi. şimdi meselemiz o iddiaların doğru olup olmaması değil. çünkü tüm bu yaşananlar bu iddia sorgulanmadan gerçekleşti. doğru olup olmadığı bilinmiyordu.

  basit bir uygulamayla ya da photoshop ile istediğiniz konuşmayı hazırlayabilirsiniz. bu durumu kullanarak, masum birine kolaylıkla iftira atabilirsiniz. binlerce insanı o kişiye karşı hale getirebilirsiniz hatta o kişinin ölümüne bile sebep olabilirsiniz. yok artık demeyin, saçma sapan cinayetlerin yaşandığı, birinin selamını almadı diye öldürülen insanların olduğu bir ülkede yaşıyoruz. birine karşı insanlara nefret duygusu yüklemeniz çok basit, dediklerimin gerçekleşmesi de aynı şekilde.

  not: dediğim gibi, bu yazdıklarımı bugün yaşanan olayla ilişkilendirmeyin.
 • rasim sen misin?
 • haklı veya haksız gerekçelerle yapılan, sebebiyle ilgili kesin kanıt olduğuna bakılıp bakılmaksızın hemen hemen herkesin (ben de dahil) ucundan kıyısından eşlik ettiği son yılların trendi.
 • her internet kullanıcısı bir gün sosyal medya lincini tadacaktır.
 • sosyal medya üzerinden yapılan linç. en ilginç örneklerinden biri 2016 yılında justine sacco adlı hiç de ünlü olmayan ama attığı bir tweet nedeniyle hiç haberi olmadan tüm dünyada olay olan kadının başına gelendir. sadece bir kaç arkadaşı ile takipte olan alelade bir kadın olan justine sacco, güney afrika uçağına binmeden önce ırkçı içeriği olan bir tweet atar ve telefonunu kapatır. uçakta olduğu süre içerisinde attığı tweet binlerce kez retweet edilerek dünya çapında bir ırkçılık karşıtı protesto gösterisine dönüşür. kadın bir kaç saat sonra uçaktan indiğinde havaalanında başına geleceklerden habersizdir...

  ayrıca alakalı olarak (bkz: sanal zorbalık)
 • bir gün başıma gelir mi diye merak ettiğim insanın içini gıdıklayan linçtir.
  ölmeden önce yenecekler listemde olmayı hakediyor.