şükela:  tümü | bugün
 • korku filmlerindeki meşaleli, dirgenli, baltalı köylülerin; klavyeli, teifonlu koylulere evrilmesi ile ortaya çıkan kitle davranışı.
 • twitter'daki linç kültürünün geldiği yer korkunç! kimseyle zerre ilgisi olmayan, mizahı yapılıp geçilecek tweetlerin sahipleri bile linç yiyiyor. tweet'in sadece eleştirisi/mizahı yapılıp bırakılsa iyi! tweet'i atanın tüm hayatı, karakteri, kişiliği, dış görünüşü yargılanıp hakaret ediliyor.
 • bugün sosyal medya linci diyebileceğimiz olayların geldiği nokta korkutucudur.

  insanlar basit şeyler yüzünden bile saatler içinde harcanabiliyorlar. bu yazdıklarımı bugün veya son zamanlarda yaşanan herhangi bir olayla ilişkilendirmeyin. ben olaya daha geniş bakmaya çalışıyorum.

  biraz düşünelim. bir insanın hayatını kolaylıkla karartabilirsiniz. çok basit bir şekilde, yazmadığı şeyleri o yazmış gibi, yapmadığı şeyleri o yapmış gibi gösterebilirsiniz. daha önce örneklerine şahit olduk. sadece bir şahısa ait olduğu iddia edildiği konuşmalar yüzünden başta ekşi sözlük olmak üzere tüm sosyal medya ayağa kalktı. eğer gerçek hayatta şahsı görürlerse şiddete başvuracaklarını iddia eden kişiler az değildi. şimdi meselemiz o iddiaların doğru olup olmaması değil. çünkü tüm bu yaşananlar bu iddia sorgulanmadan gerçekleşti. doğru olup olmadığı bilinmiyordu.

  basit bir uygulamayla ya da photoshop ile istediğiniz konuşmayı hazırlayabilirsiniz. bu durumu kullanarak, masum birine kolaylıkla iftira atabilirsiniz. binlerce insanı o kişiye karşı hale getirebilirsiniz hatta o kişinin ölümüne bile sebep olabilirsiniz. yok artık demeyin, saçma sapan cinayetlerin yaşandığı, birinin selamını almadı diye öldürülen insanların olduğu bir ülkede yaşıyoruz. birine karşı insanlara nefret duygusu yüklemeniz çok basit, dediklerimin gerçekleşmesi de aynı şekilde.

  not: dediğim gibi, bu yazdıklarımı bugün yaşanan olayla ilişkilendirmeyin.
 • rasim sen misin?
 • haklı veya haksız gerekçelerle yapılan, sebebiyle ilgili kesin kanıt olduğuna bakılıp bakılmaksızın hemen hemen herkesin (ben de dahil) ucundan kıyısından eşlik ettiği son yılların trendi.
 • her internet kullanıcısı bir gün sosyal medya lincini tadacaktır.
 • anonim kimliklerin ardına saklanıp bir açık kapı bulduğunda abanabildiği kadar abananlardan oluşan güruhun gözde aktivitesi.

  günlerdir bir grup seks skandalı konuşuluyor, inanın açıp da bakmadım nedir ne değildir açıp okumadım. ta ki az önce solda (bkz: 17 mayıs 2018 ttf grup seks açıklaması) başlığını görene kadar. her şeyi beş dakika önce okuyup öğrendim. birkaç dakika içinde öyle şeyler gördüm ve okudum ki şu an kalbim normalin çok üzerinde çarpıyor. inanılmaz stres içindeyim.
  şimdi konuyu neresinden konuşayım onu da bilemiyorum, tek düşünebildiğim o kızın içine düştüğü durum.

  olayın gerçekliği, yalanlığı, kişilerin kimlikleri, işleri, güçleri hiçbiri beni ilgilendirmiyor. beş değil elli beş kişi sevişseler yine beni ilgilendirmiyor. dolayısıyla olay gerçek midir, rıza var mıdır, kız neden oradadır, escort mudur değil midir, bu sorunların cevapları ile de ilgilenmiyorum.

  şu an düşünebildiğim tek şey kızın hayatının kaymış olduğu. daha doğrusu kızın öyle düşündüğü. yok ya öyle düşünmek de değil, evet hayatı kaydı.
  neden? çünkü insanlar yine muhteşem bir espri malzemesi yakalamışlardı. anladığım kadarıyla yaşı çok küçük. ailesi, arkadaşları var. şimdi ne yapıyorlar diye düşünüyorum.
  oysa da değilse de adı dillere pelesenk oldu bir kere. yazıktır, günahtır.

  ya bakın çok kötü oldum hislerimi de ifade edemiyorum. annesini,babasını düşünüyorum. çok üzüldüm ya ben. hayatı kaydı kızın. linç ettik ne oldu iki güldük eğlendik değil mi? bu kızın yaşı küçük, kendini camdan aşağı atıverse ne olacak?

  hala bizi zerrece ilgilendirmediğini düşünmeme rağmen diyelim ki yaptığı hatadır, kötüdür, yanlıştır. ya hadi diyelim ki dünyanın en büyük hatasıdır. bize ne bundan? ailesine sorumludur, kendine sorumludur.
  ben üzüldüm, diyecek şey bulamıyorum.
 • sosyal medya üzerinden yapılan linç. en ilginç örneklerinden biri 2016 yılında justine sacco adlı hiç de ünlü olmayan ama attığı bir tweet nedeniyle hiç haberi olmadan tüm dünyada olay olan kadının başına gelendir. sadece bir kaç arkadaşı ile takipte olan alelade bir kadın olan justine sacco, güney afrika uçağına binmeden önce ırkçı içeriği olan bir tweet atar ve telefonunu kapatır. uçakta olduğu süre içerisinde attığı tweet binlerce kez retweet edilerek dünya çapında bir ırkçılık karşıtı protesto gösterisine dönüşür. kadın bir kaç saat sonra uçaktan indiğinde havaalanında başına geleceklerden habersizdir...

  ayrıca alakalı olarak (bkz: sanal zorbalık)