*

şükela:  tümü | bugün soru sor
 • ekşi sözlük, facebook ve twitter gibi sosyal platformlarda sıkça yaşanan bir olgu. kamuoyu tarafından bilinen kişilerin başına gelen olaylar özellikle ilk duyulduğu anlarda sosyal ağlarda çok hızlı bir haberleşme başlıyor. her türlü değerlendirme yapılıyor, kulaktan kulağa bilgiler yayılıyor, en sonunda ise sapla saman birbirine karışmış oluyor. yaratılan bu infial, sosyal linç olarak adlandırılıyor.
 • eskiden okulda, sınıflarda yaşanan hadisenin dijital çağa adapte olmuş ve çok geniş kitlelere ulaşan şekli. her şeyin şu atasözüyle başladığı rivayet edilir; (bkz: bana dokunmayan yılan bin yaşasın). lakin unutmayın ki sıranın ne zaman size ya da bir sevdiğinize geleceği belli olmaz. biraz daha duyarlı olalım, özellikle ergen yakınlarımızı biraz daha düşünceye sevkedelim. onlar çok daha acımasız ve bilinçsiz olabiliyor...
 • korku filmlerindeki meşaleli, dirgenli, baltalı köylülerin; klavyeli, teifonlu koylulere evrilmesi ile ortaya çıkan kitle davranışı.
 • şu anda tam ortaçağ karanlığı yaşamakta olan linç türü.

  sosyal medya konusunda ortaçağdayız daha doğrusu.
 • bugün sosyal medya linci diyebileceğimiz olayların geldiği nokta korkutucudur.

  insanlar basit şeyler yüzünden bile saatler içinde harcanabiliyorlar. bu yazdıklarımı bugün veya son zamanlarda yaşanan herhangi bir olayla ilişkilendirmeyin. ben olaya daha geniş bakmaya çalışıyorum.

  biraz düşünelim. bir insanın hayatını kolaylıkla karartabilirsiniz. çok basit bir şekilde, yazmadığı şeyleri o yazmış gibi, yapmadığı şeyleri o yapmış gibi gösterebilirsiniz. daha önce örneklerine şahit olduk. sadece bir şahısa ait olduğu iddia edildiği konuşmalar yüzünden başta ekşi sözlük olmak üzere tüm sosyal medya ayağa kalktı. eğer gerçek hayatta şahsı görürlerse şiddete başvuracaklarını iddia eden kişiler az değildi. şimdi meselemiz o iddiaların doğru olup olmaması değil. çünkü tüm bu yaşananlar bu iddia sorgulanmadan gerçekleşti. doğru olup olmadığı bilinmiyordu.

  basit bir uygulamayla ya da photoshop ile istediğiniz konuşmayı hazırlayabilirsiniz. bu durumu kullanarak, masum birine kolaylıkla iftira atabilirsiniz. binlerce insanı o kişiye karşı hale getirebilirsiniz hatta o kişinin ölümüne bile sebep olabilirsiniz. yok artık demeyin, saçma sapan cinayetlerin yaşandığı, birinin selamını almadı diye öldürülen insanların olduğu bir ülkede yaşıyoruz. birine karşı insanlara nefret duygusu yüklemeniz çok basit, dediklerimin gerçekleşmesi de aynı şekilde.

  not: dediğim gibi, bu yazdıklarımı bugün yaşanan olayla ilişkilendirmeyin.
 • rasim sen misin?
 • haklı veya haksız gerekçelerle yapılan, sebebiyle ilgili kesin kanıt olduğuna bakılıp bakılmaksızın hemen hemen herkesin (ben de dahil) ucundan kıyısından eşlik ettiği son yılların trendi.
 • black mirror 3.sezon 6.bölüm bu konu üzerine.
  insanların hayatına sosyal medya girdiğinden beri daha sert ve abartılı tepkileri burdan yapmaya başladılar.
  gerçekten düşündürücü bir bölüm olmuş.

  tanım: hiç tanımadığımız insanlar ile ilgili sosyal medya aracılığı ile eleştiri veya görüşler yayınlaması üzerine; bu kişilere toplum tarafından yargısız infaz yapılıp, yine aynı insanların toplu bir şekilde eleştiri, hakaret ve hatta tacizlere maruz kalma durumu.