şükela:  tümü | bugün
  • canım ne isterse onu paylaşırım.
    yazım ve imla kuralları umrumda değildir.
    dahi anlamındaki de'leri da'ları ister ayrı ister bitişik yazarım.
    soru cümlesindeki mı'lar ve mi'leri ayrı yazıp yazmamakla ilgilenmem.
    türkçe karakter kullanmışım kullanmamışım umursamam.
    orjinal fikir kime ait olursa olsun, başkasının paylaştığını beğenirsem, alır kullanırım.
    istikrarlı olmak gibi bir derdim yok, bugün savunduğum fikri yarın eleştirebilirim.
    ister kendim olurum, ister "nick" arkasına saklanırım.
    kendimde herşeyi eleştirme hakkını görürüm ama benim eleştirilmeme tahammül göstermem.
    en temel nezaket kurallarının bile sosyal medyada geçerli olmadığını bilirim.
    istediğim her konuya girer, mantıklı ya da mantıksız dilediğim gibi maydanoz olurum.
  • insanlık 21. yüzyılın getirdikleri sayesinde büyük bir refah seviyesine ulaşmıştır. hala yetersiz olarak görsek de geçmişte yaşamış olanların asla ulaşamadığı lüksler şu an hayatımızın sıradan parçaları. fakat insanlığın gözünden kaçan ve bilinen tüm sosyal yapıyı yerle bir eden bir detay var. sosyalleşmek için kapitalizme mecbur bırakıldık. hepimiz ellerimizdeki telefonlara bağımlıyız. hepimiz kablolar arasında sürekli akmakta olan profillerimize bağımlıyız. sevmek veya sevilmek istemiyoruz. hayranlık duyuyoruz, çoğu zaman kendimize bile itiraf edemiyoruz. nefretle kamufle ettiğimizi sanıhoruz. hayran olunmak istiyoruz. herkes bizi sevsin istiyoruz. instagramda paylaştığın fotoğrafa her gelen yeni “like” bildiriminde daha iyi hissediyoruz. olmadığımız kişiler yaratıyoruz. bunları profillerimizde pazarlıyoruz. günümüz itibariyle böyle olmayan insan sayısı tabi ki azımsanmayacak kadar çok. fakat tükenen taraf onlar olacak. sosyal medya bilinen tüm uyuşturuculardan daha tehlikeli. yaptığı bağımlılık oranı çoğu uyuşturucudan daha yüksek. bunu okuyan insanları çoğu için sosyal medya hesaplarını tamamen kapatıp uzak durmak imkansız. bunu denemek bile akıllarına gelmiyor.
    tüm toplum bir şekilde sosyal medya kullandığı için “normal” olarak algılıyor beynimiz.
    tüm toplumun eroin kullandığı bir kültürde de eroin kullanmak “normal” olarak algılanacaktır.
    son 20 yılda insanlığı ele geçiren bu iletişim biçimi aynı şekilde bilinen kültürün sonu olucak.
    içinde bulunduğum toplumla 15 yıl önceki toplumu karşılaştırdığımda sadece yozlaşma ve samimiyetsizlik görebiliyorum.