şükela:  tümü | bugün
  • çağımızın yeni sektörü. sosyal medya ülkemizde 10 yıl kadar önce popülarite kazanmaya başlamıştı. değişen jenerasyonlara göre de değişip şekillendi. zaman içerisinde önce tanışıp kaynaşmak gibi aslolan amacına hizmet etmeye yönelikti kullanımı. daha sonra insanların birileriyle tanışmak görüşmek konuşmak için bunlara ihtiyaç duymaması yada tanışamaması sonucu şekil değiştirerek oyun oynamak ve vakit geçirmek için kullanılan basit bir platform oldu. insanlar deli gibi şeker patlatıp, kuş uçurup, domuz vurup, inek yetiştirmeye başladı. şu sıralarda sosyal medya artık para kazanmak ve kariyer yapmak için bir sektör halini almış durumda. bunun içinde çeşitli mecralar var.

    ilk olarak youtube üzerinden bir kariyer düşünüyorsanız eğer içerik üretmek zorundasınız. para kazanmak için kanalınız olmalı. kanalınız belli bir abone sayısı ve izlenme oranı üzerinde olmalı. bu çıtayı geçtikten sonra youtube onayından sonra videolarınızdan para kazanmaya başlıyosunuz. burada para kazanmak için yapmanız gereken videolarınızın başında içinizde atom bombası patlar gibi yüklü bir enerjiyle kameraya doğru bir hareket yaparken, start atışını duymuş arap atı çıkışı gibi tek çırpıda "hepinizemerabalararkadaşlarkanalımahoşgeldinizbugünsizlereşunuşunuyapıcazönceliklekanalımaaboneolupvideomubeğenmeyiunutmayın." cümlesini söylemelisiniz. sonrası sadece popüler kültür ne istiyorsa o. alışılagelmiş şeylerin dışında kendinizi. karakterinizi veya zekanızı hiçe sayarak üreteceğiniz bir çok içerik kabul görür. bunların içerisinde karınızla birlikte yağ dolu tenekeye girmek, çocuğunuzu ölesiye bantlayıp ite kurda peşkeş çekmek, sokakta aptal hareketlerle "trollendiniz" içeriklerine ortak olmak, sevilen ve popüler olan mekanlarda, lokantalarda veya tostçularda videolar çekmek sayılabilir. slime veya stres çarkı eskisi kadar ilgi çekmiyor. orjinal içerik üretmekte kullanıcının afedersiniz de şeyinde bile değil. üretilecek içerik yeterince aptal olmalı. gerisi çok mühim değil.

    instagram üzerinde ise reklamcılık üzerine kurulu bir sektör mevcut. kullanıcılar abone sayısını artırıp çeşitli yerli duyulmamış markaların reklamlarını yaparak para kazanma metodunu seçmiş durumdalar.

    burada da popülariteyi artırmak için belirli bir kesime hitap eden videolar seçilip üzerine "anlayanlar beğendi bile ;)" veya "erkekler anladı kızlar bu ne diyor :)))))" gibi etiketler ekleyerek göndermeniz birinci yol olabilir. gelen güncellemelerden sonra kaydırmalı gönderilerde bir kaç ilginç karikatür, video, çalıntı içerik koyduktan sonra son posta "sizleri güldürmek/eğlendirmek için emek veriyorum bir takibi çok görmeyin" gibi duyar kasıcı postlar, yahut "daha fazla bilgi öğrenmek için takip et" tarzı merak uyandırıcı ve aynı tatta gönderilerin olduğunu çağrıştıran postlar, veyahut "sende türküm/milliyetçiyim/koministim/şarkıcıyım/x'im/y'yim diyorsan beğen/paylaş" gibi sahiplendirici ve kategorileştirici belirli bir zümreye ait yönlendirme içeren postlar, veya "kankaaaaa aynı senn (kalpli göz)" "bestfriend etiketleme postu" "en kılıbık ve delikanlı iki arkadaşını etiketle kimin kim olduğunu söyleme çıldırsınlar xd" gibi sitkomlarda nerde gülmeniz gerektiğini anlamanız için basılan gülme efektleri tadında bu postlarla ne yapacağınızı ve nasıl eğleneceğinizi söyleyen postlar işe yarayacaktır.

    bazı yerlerde özellikle instagram jargonu kullandım. dilimizi bilmiyor olabilirler.