şükela:  tümü | bugün soru sor
 • ilk dersin giriş cümlesi; "merhabalar, programımızın ilk dersi facebook ve twitterda nasıl sahte profil açıp, abazan yurdum insanlarını kandırırız." olan sertifika programıdır.

  (bkz: sosyal medya uzmanı/#27307361)
 • benim de en sonunda eğitimini verdiğim program.

  3 tane sunumu ingilizce'den türkçe'ye çevirdim. programın sonunda da facebook'ta nasıl status update yapılır önu gösteriyorum ve tüm katılımcılara dondurma ısmarlıyorum. ücret 1500 tl.

  diğer tüm sosyal medya sertifika programlarından eksiği yok fazlası var... ben dondurma da ısmarlıyorum.
 • --- indirim şok indirim ---

  sosyal medya uzmanlığı sertifika programında şok indirim yapıyorum. normalde 1500 tl değerindeki programa 3 kişi gelin kişi başı 900 tl ödeyin. 10 kişi gelin 400 tl ödeyin. 50 kişi gelin kişi başı 150 kağıttan bu işi kapatalım.

  powerpointte slayt hazırlama ise promosyon sebebiyle hediye!!!

  bitti mi? bitmedi. 1 kg fiyatına 5 kg ezine peyniri! evet yanlış duymadınız! fiyata ezine peyniri de dahil...

  bu fırsat kaçmaz. kolunuzda bir altın bilezik olsun!!!

  --- indirim şok indirim ---
 • bu sertifika programları o kadar mükemmel bir eğitim vaad ederler ki, bir programda öğrenci olan kimse, bir sonraki kur boyunca eğitmenlik görevi üstlenebilir.

  5 kilogram balın 100 tl'ye satılmasına "dolandıcılık" deniyor ya, o ballara kurban olun.

  en azından kavanozlarını kullanırsınız.
 • -aloo buyrun? merhabalar! evet, big deal medya grubu burası, insan kaynaklarıyla görüşüyorsunuz... efendim? başvuru mu yapmak istiyorsunuz? o zaman mail atın lütfen... beyfendi, gerçekten çok yoğunuz, yazılı başvuru yaparsanız değerlendiririz... bakın beyfendi, hem pardon, kaç yaşındasınız ki? 63 mü? sosyal medya alanında çalışmak için zaten yaşınız çok ileri, dinamik genç yaratıcı kişilikler arıyoruz; herhalde tecrübeniz de yoktur? ortaokul mezunusunuz öyle mi? tekstil fabrikasından emeklisiniz bir de üstelik? bakın beyfendi, profiliniz hiç mi hiç uygun değil, kendinize başka bir uğraş seçmeni... efendim?!!! nee??!?! sosyal medya uzmanlığı sertifika programına mı katıldınız? sertifika mı aldınız bir de? çok çok çok özür dilerim beyfendi, keşke baştan söyleseydiniz... neyse, adresi veriyorum, pazartesi gelin başlayın...
 • 1-2 yıldır sosyal medya (yeni medya) hakkındaki aynı içerikli seminer, söyleşi vs. furyası gereği artık bu konuşulanlar boşa akmasın diyerek ekmeğe çevrilmek istendi. genelde konuşmacılar, eğitmenler hep aynı kişiler oluyor. onlar da zaten girişimciler. biri de çıkıp bu işin eğitimi olmaz, sizi kucağımızda az zıplatıp bırakacağız demiyor arkadaş! gözlerini para ve ego bürümüş insanlara yazık. ve yazık onlara para kaptıranlara.
 • çağa göre mantıklı olaydır. sosyal medya uzmanlığı adı altında bir dolu iş ilanı var, düzüşecek hoş hatunlar da katılıyorsa ve fiyatta uygunsa neden olmasın dedirtendir.
 • benim gözümde çok da işe yaramayan programdır.

  sosyal medya çok çok değişken bir mecra. belli başlı kuralları olsa da, insanların neye nasıl tepki vereceğini önceden bilmek zor.
  mesela bazen bir içerik giriyorsun. herkes çok beğenecek gibi, ilgi gösterecek gibi geliyor ama tepki yok. bazen de tam tersi. çok içine sinmeyen içeriğe tepkiler beklediğinden çok fazla olabiliyor.

  sosyal medyanın belli başlı kuralları var.
  -görseller nasıl olmalı?
  her mecraya göre fotoğraf boyutları, görsellerin tasarımları, kullandığın fotoğraflar vs.
  görsellerde logo kullanacak mısın, ne üzerine paylaşımlar yapacaksın, fotoğrafları kendimiz mi çekeceğiz?

  -ne zaman paylaşalım?
  her mecranın yoğun olduğu saatler var. fakat yoğun saatler demek her marka için yoğun saatler demek. bazen yoğunluktan senin içerik kaybolup gidiyor. bu yüzden hangi saatlerde paylaşacağını da deneme-yanılma ile en doğruya ulaştırabilirsin.

  -kullandığın dil nasıl olacak?
  bence en önemli sorun budur. hedef kitleye "sen" demekle "siz" demek arasında bile fark oluyor. bunu düzgünce belirlemek lazım.

  a/b testleri, alınan geri dönüşlerin analizleri, yapılacak iyileştirmeler...

  bunlar bir eğitimle öğrenilecek şeyler değil. çünkü firmaya ve hedef kitleye göre hepsi bir anda değişiyor. sabit kurallar yok.

  sosyal medyanın en önemli mecrası facebook misal. sayfaların içerik erişimlerini düşürdü o da. eskiden paylaşımını sayfayı beğenen kişilerin %15 - %25 kadarı görüyordu. şimdi bu oran %5 - %10'lara düştü. içeriğe etkileşim ne kadar fazlaysa o kadar kişiye ulaşıyor. o yüzden düzgün içerik yoksa etkileşim de olmuyor. hiçbir eğitim de bir insana kaliteli içerik oluşturmayı tam olarak öğretemiyor.

  misal daha önce yazı yazmışlığı olmayan insanlar alıyor bu eğitimi, yönettiği sayfalara bakıyorsun iki cümleyi bir araya getirememiş.
  görsellikten anlamayanlar alıyor, paylaşımlar yerlerde.

  velhasılı, bu eğitime boşuna para dökmektense pazarlamaya dair kitaplar almak, internetten makaleleri okumak, özellikle algı yönetimi ve kriz yönetimi konularına çalışmak daha etkilidir.

  bunların yanında bir tane kendiniz için sayfa açabilir, orada deneme yanılmalar yapabilirsiniz. bu sayfa da ister ürün satışı, ister içerik sayfası olur. önemli olan öğrenecek bir alanın bulunması.

  facebook sayfalarında belli başlı araçlar var. istatistikler kısmında görülmekte hepsi. azıcık kurcalayarak neyin ne işe yaradığı görülüyor.

  ha illa eğitim alacağım, eğitimsiz olmaz diyen varsa da 3-5 gün süren tırto eğitimlere gitmesin. eğitimin içeriğini filan iyice araştırıp gitsin.

  *imla, ek.
 • sosyal medya üzerine teorik olarak akademik çalışma yaptığım için bilgi sahibiyim falat olayı pratik boyuta da taşıyıp özel sektöre atılmak istiyorum.

  iş ilanlarına baktığımda istenen programlara yönelik sertifikaları nasıl alabilirim yeşillendirirseniz sevinirim.