şükela:  tümü | bugün
 • çağımızın en tehlikeli birkaç insan türünden biri olmakla birlikte, her sıradan vatandaşın arkadaşlar listesinde en az bir tane bulunur. bu da toplum içerisinde aslında ne kadar yaygın olduklarını gösteren yeterli bir göstergedir.

  genel olarak aynı özellikleri gösterirler. bu özellikler şu şekilde sıralanabilir:

  -eşi hariç herkesle fotoğraf çekinip paylaşmak: insandır nazar değmesin diye ilişkisini çok fazla göz önüne koymak istemeyebilir ama eşi dışında karşı cinsten ne kadar gerekli gereksiz insan varsa bulup, fotoğraf çektirip paylaşıyorsa o kişinin iyi niyeti diye bir şeyden bahsedilemez.

  -evli insanın paylaşmasının mantıklı olmayacağı ilişkilere yönelik yazılar paylaşmak: misal, evli biri "seyirlik değil ömürlük lazım ah nerede..." diye bir paylaşım yapıyorsa bu ancak bir yardım çağrısı olarak algılanabilir. böyle bir paylaşım yapan evli biriyse muhtemel bir ayrılık ihtimali vardır diye düşünülür ama aslında yoktur neden böyle bir paylaşım yapılır?

  -şuh fotoğraf paylaşımı: bekar hatta hayatında biri olan kişinin kendisine ait şuh fotoğrafı paylaşması hoş karşılanabilir. ancak evli bir erkeğin kaslarını ön plana çıkardığı, evli bir kadının tahrik edici pozlar verdiği fotoğrafların manası nedir? burada "biz daha ölmedik" imajı verilmeye çalışılıyorsa da yanlış bir yöntemdir. sonuçta sosyal medya açık bir platform, tanıdığınız tanımadığınız yüzlerce kişiye vücudunuzun gündelik yaşamda paylaşmadığınız kısımlarını açıyorsanız sıkıntı var demektir.

  -garip etkileşimler: çekici olduğu bariz olan bir karşı cinsin fotoğraflarına sürekli beğeni atan, altına "enfes" "bayıldım" vs. gibi yorumlar yapan evli kişinin hareketleri de mantıkla açıklanamaz. eğer söz konusu kişi mental açıdan desteğe ihtiyaç duyan biriyse bile bu yorum ve beğenilerin bir çizgisi olmalıdır misal: "kardeşim her zaman yanındayız" vs gibi makul görülebilecek şeyler yazılabilir.

  daha başka özellikler de sıralanabilir ancak daha fazla uzatmanın da manası yoktur. sonuç olarak yeni yeni türeyen bir insan çeşidi olarak topluma faydadan çok zararlarının olacağı kesindir...