*

şükela:  tümü | bugün
  • özellikle şu (bkz: #83546922) girdimdeki hakaretleri ve buna istinaden gelen tüm mesajları bildireceğimi belirtmek isterim.

tanım:
    sosyal medyada hakarete uğradığımızda ne yapmamız gerektiği konusunda haber bilgisidir.

kaynak

--- spoiler ---

hakaret, türk ceza kanunu’nun 125. maddesinde suç olarak tanımlanmış. peki, hakaret nedir? bir kimsenin onur, şeref ve saygınlığını rencide edebilecek nitelikte somut bir fiil veya olgu isnat etmek ya da yakıştırmalarda bulunmak veya sövmek suretiyle bir kimsenin onur, şeref ve saygınlığına saldırmak. kanun bu şekilde tanımlıyor.

sosyal medyada hakarete uğradınız diyelim. bu durumda yapılacak en akıllıca şey sohbetin (tarih de görünecek şekilde) ve ayrıca hesap sahibinin kimlik bilgileri gösterir detayların ekran görüntülerini almak. ekran görüntüleri aldıktan sonra bulunduğumuz yerdeki savcılığa hitaben dilekçe yazıyoruz ve ekine ekran görüntülerini koyuyoruz. eğer hakaret whatsapptan gerçekleşiyor ise telefon numarası da görünür şekilde ekran görüntüsü alın ve aynı zamanda sohbeti kendini e-posta ile gönderin derim. peki, ekran görüntüsü aldık ama bu kişi takma isim kullanıyor, kendi fotoğrafı yok, gerçek ismini bulamıyoruz. o zaman ne yapacağız? işte bu büyük bir sorun.

--- spoiler ---
  • birkaç gün içinde yapacağım ve her duyarlı vatandaşın yapması gereken eylemlerdir. sosyal medya sanal bir ortam olsa da kullanıcıları sanal yada görünmez değildir. çok basit nedenlerle kişilerin kutsallarına ağır hakaret edenlerle hukuk önünde mutlaka hesaplaşmak gerekir.
    edit: başlık sahibi tekrar geldi.
  • hakaret etmeliyiz.
  • daha büyük hakaret etmeliyiz.
    saka saka, engelle geç.
    uğraştığına değermi itle kopukla
  • sosyal medya kullanmamak iyi bir başlangıç olabilir
  • gerçek hayatta hakarete, küfüre ve tehdite uğradığınızda, şahiti delili olduğu halde bile ne savcılık ne polis ne mahkeme sizi sallamıyor.bununla mı uğraşacaz bu kalabalıkta imajını çiziyor iki evrak imzalayıp takipsizlik kararı veriyor.ha şayet eliniz güçlü sağlam bir çevreniz varsa o zaman hukuk ortaya çıkıyor.bizim ülkemizde kanunlar kişilere ve güce göre malesef farklı uygulanıyor.keşke böyle olmasa.
  • ilginç bir durum. ben genellikle hakarete ve edene bakıyorum. eğer ciddiye alınacak biri değilse ve hakaret de "geri zekâlı, mal, beyinsiz, yavşak" vb. gibiyse, hiç uğraşmayın derim. eğer emekliyseniz, paranız ve vaktiniz bolsa uğraşabilirsiniz; fakat karşınızdakine özür diletmek veya sadece bu yasal süreci yaşayıp endişelenmesine vesile olmak hiçbir halta yaramıyor.

affedemeyeceğim hakaret veya küfür, anneye küfürdür. dolayısıyla kimsenin anasına veya bir yakınına küfretmem. zaten biri bir şey için ilk olarak küfre başvuruyorsa, kale bile almam. mesaj kutumu ne aktroll'ler işgal etti nice küfür ve hakaretler, tehditlerle. iplemedim geçtim - hayat, onların ettikleri küfür ve hakareti dikkate alamayacak kadar kısa. tabii şikâyetimi moderasyona bildiriyorum o ayrı, fakat karşımdaki aciz işte en sonunda küfür veya hakaret noktasına gelmiş.

amaaaa, şahsımdan daha öte, özellikle de son zamanlarda mustafa kemal atatürk ve türkiye cumhuriyetine yönelik karalama, küfür ve hakaretler görüyorum (ekşi sözlük'te bile ipini koparan atatürk'e hakaret ediyor!). onları direkt moderasyona bildiriyorum. hiç öyle hukuk kısmına girmem, ne öyle bir vaktim var, ne de onlarla uğraşacak derman kalır insanda.
  • boşa hayal kurmayın, kurdurmayın.
    adalet yerini bulsun cezasını çeksin diye bir şey yok.
    keşke olsa... ama yok.

sosyal medya kullanmamaya başlamak yazan arkadaşa katılıyorum. bu sebeplerden aktif kullandığım bir uygulamayı ben de artık hiç kullanmıyorum.