şükela:  tümü | bugün soru sor
  • son günlerde çok dikkatimi çeken bir davranış. müzik, sanat adamlarını anlıyorum, kendilerinin veya arkadaşlarının parçalarını paylaşarak, kısaca reklam yapıyorlar. hadi takipçisi 20-30 binleri geçenler de topluluklarına ara sıra gündem, bayram vesaire durumlarında halet-i ruhiye uygun arada sırada paylaşım yapıyorlar, kendimden örnek, yüz yüze samimiyetim olan arkadaşlarımın mesajlarına halet-i ruhiyelerine uygun ki, genelde düşük olduğunu hissedersem kendilerini "midasın kulakları eşek kulakları", şeklinde kuyuya bağırır hissetmesinler, biraz neşelensinler, diye yolluyorum.

ama yukarıda aklıma gelen üç durumdan biri olmayan, takipçisi 300ü geçmez bazıları günde 15 tane parça yayınlıyor; burada amaçlanan nedir? kaldı ki bu parçaları beğenen, tweetlerine tepki veren de yok. aç kardeşim evinde telefonunu, koy plağını, cdni dinle, biz de dinliyoruz da niye yayınlayayım? bu yaşa gelmişim herkesin keyfi kendine.

not: ben twitterda denk geliyorum, başka ortamları bilmiyorum ama facebookta da gördüm sanki.

edit: çok ciddi merak ediyorum, özellikle de hiç tepki almadığı, hatta hemen hiç aktif takipçisi olmadığı halde yapanlar var, etrafınızdan veya kendinizden örneklerseniz sevinirim. aramızda psikologlar varsa onlardan gelen görüşler faydalı olacaktır, acaba bu bir yardım çağrısı veya bir ruh anomalisi dışavurumu falan mı?

edit 2: "sana ne kardeşim, herkesin keyfi kendine" mealinde yazan arkadaşlara; valla bana dert değil, hele takip etmediğimden hiç derdim değil, ama ben onların tehlikeli bir halet-i ruhiyede olduğunu düşündüğümden nedense elimden gelen bir şey olur mu? diye görüş almak istemiştim. beki ikela erikli öldürüldüğünde dakikasında yazdığım "aha, danışanı yapmıştır" yorumum için 24 saat sonra "müneccim misin" mesajları almıştım, umarım bu arkadaşlar için haklı çıkmam.ş
    ımarık ve her sıçtığı boku put zanneden bir güruh var doğru ama ben bazı tiplerin özellikle yalnız ve tepki almadıkları ve takipçileri olmadığı halde yapanların "yavaş yavaş delirdim kimse fark etmedi" notuyla intihar etmelerinden korkuyorum,
  • dinleyin de kültürlenin develer demek istemektedir.
  • kendi sayfasında müzik paylaşmayı tercih etmiştir. beğenmiyorsanız takibi bırakabilirsiniz.

edit: ruhsal problemi olduğunu düşünüyorsanız, eleştirmek yerine yardım etmenin yollarını arayabilirsiniz.
  • olur olmaz yere spotify profilini paylaşan insan kadar iticidir.

link
  • 2000'lerde (bkz: ben)
  • müziğin en iyi iletişim yolu olduğunu düşünüyordur. kelimeler yetersiz kalmış şifayı müzikte bulmuş olabilir. müzik de bir konuşma biçimidir, en kötü günde bile dinlenebilir olması ayrıcalığı vardır.
    kişileri alıntılayıp sürekli eleştirenlere karşı müziğe kaçmıştır, belki de tepkidir.
  • 2007-2008 yıllarında, facebook daha yeni yeni moda olduğu zamanlarda delicesine müzik paylaşarak gururla taşıdığımı düşünüyorum bu sıfatı.

youtube yasaklandığı zamansa, facebook’a yüklemek üzere videolar indirir, boyutlarını küçültür yine de ne yapar eder paylaşırdım.

kendini ifade edebilmenin bir yoluydu benim için. ben bunu severim demekti. yüz yüze gelip de konuşabilecekken slm nbr diyaloğuyla sohbet edebildiğim arkadaşlarıma kendimi anlatmanın kestirme yoluydu.

hatta sonra hızımı alamayıp müzik paylaşımı yapan bir facebook sayfası açıp, rakiplerle uğraşıp, senim videon benim videom savaşlarına bile girmiştim. o zamanki sayfamla şimdinin fenomenlerinden gibiydim. inanılmaz keyifliydi. radyoculuk yoluna girmek üzereyken hayatım bambaşka yöne gitti ve hala o paylaştığım şarkılar kadar keyif veren bir hobi bulamadım kendime.

iyi insandır; üzerine gitmeyin.

edit: beni o yıllara döndürdünüz. fonda milyon tane şarkı çalıyor.
    o yılları buraya da taşıyayım:
    link link
  • hayatın anlamını çözmüş, her saniyesini medeniyete katkıda bulunmak için harcayan yazarların yüreğini burkan insan.
    kardeşim tespit yapmazsak öleceğiz hastalığından ne zaman kurtulacaksınız çok merak ediyorum.
    sosyal medyanın temelde olayı paylaşım zaten. müzik zevkini belirleyen şey takipçi sayısı falan mı şimdi?
    bu paylaşımı bir taksici de yapıyor gün içinde üç ameliyata girmiş hekim de.
    zaten zor hayatlar yaşıyor insanlar bırak iki kuruşluk keyifleri de senin algı filtrenden geçmeyiversin.
    hayır birine zararı dokunacak bir eylem olsa anlam vermeye çalışacağım.
    alın lan bunu da ben paylaşıyorum hatta. şarkı iştesıkıntısı olan varsa çıkışta gelsin.
  • bunu linkedn'de yapanlar vardır ki akıllara zarar. niye linkedn'de paylaşıyorsun? facebook var, twitter var zibilyon tane sosyal medya var. adam orda çoluğu çocuğu açıkta kalmış iş var mı diye aranıyor, bunların gebeşliklerini görünce de kahroluyordur. ulan bu vizyonsuzlar bile çalışırken ben nasıl olur da işsiz kalırım diye. ben mesela işimle alakalı müşteri avına çıkarım linkedn'de. 100 posttan 1 tanesi işime ya yarar ya yaramaz. tipinizi sikim ya.
  • spotify ın instagram hikayelere kolaylığı sayesinde arada bu özelliğini kullanmayı seven insandır. seviyorum.